şükela:  tümü | bugün
 • onun yerine alternatif kurtarma metotları daha başarılı olabilir. örneğin belli noktalarda devriye gezen çekici uçaklar olsun. bir uçak yardım istediğinde hemen olay mahalline gelip çekme halatıyla uçağı arkasına takıp indirsin yere.
  evet biraz zihni sinir oldu ama bu bile fırlatma koltuğundan daha mantıklıdır bence.
 • sebebi muhtemelen o paraya öküz alınmış olmasıdır.
 • ilk nedeni insan hayatının daha ucuza patlamasından ötürüdür. ikincisi de teknik olarak da inanılmaz güç bir olaydır bunu yapmak.

  savaş uçaklarında 2 pilot oluyor ve aynı anda fırlatılsalar bile farklı açılarla fırlatıldıkları için birbirlerine çarpma olasılıkları neredeyse yok. fakat 150 yolcunun uçağın yere vurmasına mesela 2 dakika varken birbirlerine çarpmayacak kadar sırayla atılacak zamanları yok, hepsini aynı anda farklı açıyla atsan bile (rüzgar, insan refleksleri, yakın fırlatılma) çarpışma olasılıkları çok yüksek.

  kazasız belasız gerçekleşmesi imkansıza yakındır, dip dibe oturan 150 yolcunun birbirine çarpmaması için farklı zamanlarda, farklı açılarla fırlatılması demek ki bu da imkansıza yakındır. ayrıca yüksek süratte o kadar büyük tavanın herkes için açılması ise yorumlanmaya gerek olmayacak kadar saçma.

  aslında insanın yapamayacağı şey yoktur, elbet bir gün bir çözümü bulunur. ama çok pahalıya patlar. uzun vadede para kaybettirir hem uçak üreticilerine hem de satın alan havayollarına. bu nedenle yapılmaya değer görülmez.

  ekonomik olarak; her uçağa koyulacak bu sistem, ortalama 120 yolcu için diyelim. bu sistemin kişi başı maliyeti çok ucuz düşüneceksek 1000 $ olsun. uçak başına 120.000 $ demektir. havayolunun 100 uçağı olsa bunların hepsine koyduğu zaman 12.000.000 $ olur. ama kesinlikle 1000 $ 'dan fazla olacaktır maliyeti, ar-ge'si bile aşırı pahalıya patlar, özellikle o uçağa aynı aerodinamiye sahip ve aynı sağlamlığa sahip açılabilir tavan üretmek şu an hayalimin almayacağı kadar pahalıya patlamış durumda. şöyle ki, şu dakikadan sonra kişi başı 30000$ desek bile (bu bile az) 360.000.000 $ eder filo başına.

  bu masrafa bakarsak; emin olun dünyadaki her firmanın godoman hissedarları 360.000.000 $ yerine bırakın sizin ölmenizi, o parayı vereceklerine kendileri bile ölmeyi tercih ederler. düşük ihtimal onları üzmüyor çünkü uçak düşme ihtimali zaten çok düşük, senede 12 milyona yakın uçuş oluyor ve en son ne zaman yolcu uçağı düştü hatırlamazsınız bile. onlar için uzun vadede masrafa değmiyor yani anlayacağınız. basit forecasting sonrası hem ihtimal düşüklüğü, hem bu düşük ihtimale alınacak önemlin pahalı olmasından dolayı kimse bunu yapmaz.

  bunun yerine her uçağa chesley sullenberger misali bir pilot yetiştirmek veya hataya yer bırakmayan, kusursuz bir ai pilot tasarlamak daha mantıklı sanki.
 • yolcu uçaklarında 11.000 fitten paraşütle atlanılması, benim annem uçakta kalp krizi geçiriyor gibi oluyor. altı aylık bebeğinde zaten bir dublörü var o atlar onun yerine, bana da allah kerim düzlük alana düşeceğim kesin zaten değil mi böyle çimlik iskoçya bayırlarına?
 • mantıklıdır. asıl yapılması gereken her yolcuya binerken paraşüt vermek ve bir durum olduğunda uçağın karpuz gibi yarılması. uçak karpuz gibi ortadan yarılırsa yolcular da açılan yarıktan havaya uçar zaten. fırlatmaya lüzum yok. tuvalette sıçan da, hostesler de kurtulur böylece. tek sorun o delikten kaçacak bazı yolcular uçağın orasına burasına çarpıp kendileri karpuz gibi yarılacaktır. ama o kadar kusur olur, adam olana çok bile şu anlattığım.
 • (bkz: oha) (bkz: yok mu)

  oha simdiye kadar haberimin olmadigi durumdur. olmadigini bilsem biner miydim lan?

  (bkz: can yelekleri koltugun altindadir)

  cabuk cabuk gemi biletleri nerde satiliyo cabuk!
 • (ara: baran 14*)
 • özellikle national geographic uçak kazası raporu belgesel serini izlerken aklıma gelen bir durum. fırlatma koltuğu biraz abartılı olabilir, ama yolcuların tahliye edileceği bir kapı ve herkese verilecek olan paraşüt birçok canı kurtarır. mantıklı geliyor insana. hiç olmazsa son bir ümit besler insan.

  tabi kapitalizm buna izin vermiyor, maliyet devreye girince insan canını hiçbir önemi yok.