şükela:  tümü | bugün
  • geçen gün denk geldiğim vahim olay.

başlığı açma nedenim vicdan mastürbatörlerinin eyleme geçmeden önce iki kere düşünmelerini sağlamaktır. bir iki kişinin bile düşünmeden hareket etmesini engelleyebilirsem ne mutlu bana.

gördüğüm iç burkan olay şöyle gerçekleşiyor:

nispeten küçük ve hemen herkesin birbirini tanıdığı bir yerleşim yerinde yaşıyorum.

yıllardır kendisini bildiğim bir engelli abimiz var. kendisinin bacakları yok ve akülü bir engelli aracı kullanarak hayatını sürdürüyor. aynı zamanda bu kişinin maddi durumu yerinde. çünkü sahip olduğu bir işletme var.

tanıtım kısmını kısa kesiyorum, bu kadarı yeterli sanırım.

geçen gün bir arkadaşımla yürürken bu abimizi kendi kendine yolda ilerlerken gördüm. herşey normal ilerliyordu. ta ki bir arap turist kadının ailesinin yanından ayrılarak koşa koşa yanına gidip eline bir şey sıkıştırıp geri dönmesine kadar.

avcunu açıp baktığında elinde bir adet 10 tl duruyordu!

o an yaşadığım utancı hayatım boyunca yaşadığımı sanmıyorum. abimiz sadece engelli bir birey olduğu için dilenci konumuna düşmüştü. hem de kendi kendine kimseyle ilgilenmeden yolunda giderken...

eline sıkıştırılan o 10 tl adeta 100 kiloluk bir ağırlığa dönüştü ve kaskatı kesildi yolun ortasında. yüz yüze gelmemek ve onu daha fazla utandırmamak için hemen yanından geçip gittim. resmen boğazım düğümlendi. gerçekten çok iğrenç bir andı hem onun için hem de benim için. bir insan sadece engelli olduğu için alenen aşağılanmış ve toplum içinde küçük düşürülmüştü.

sadede gelecek olursak; siz siz olun engelli bireylere birey olarak bakın. karşı taraftan bir talep gelmediği sürece maddi yardımınızı kendinize saklayın. yoksa başta söylediğim gibi vicdan mastürbasyonu yapacağım derken, belki sorunlarını yeni yeni aşmaya başlamış birini bataklığın içine çekebilirsiniz. lütfen duyarlı olun, insanları bir işe yaramayan varlıklar gibi hayal etmeyin. çünkü nice engelli birey bilirim ki eli, kolu, gözü, kulağı çalışanlardan çok daha fazla beyinleri çalışıyor ve insanlığın gelişmesine hizmet ediyorlar.

peşin not: arap turist kadın dediğim için "aman araplar böyle zaten" tarzı şeyler söyleyip, olayı onlara yıkacak arkadaşlar hiç boşa zahmet etmesinler. bu ayrıntıyı vermeyip bir kadın ya da bir insan da diyebilirdim. sadece olayı tam olarak anlatmak için doğru bilgi verdim. belki şunda yanılabilirim; kadın arap değildir de başka bir ırktandır ama bizim orta doğu coğrafyasından olduğu kesin. yani ne kadar inkar etseniz de sonuç olarak bizden biri ve onun zihniyeti ve sadaka kültürü bizim topraklarımızda da yaşıyor.