şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda arttı göçükler ve devam da edecek. sorunun aslı mevsimsel nedenlerden ziyade yapısaldır. kötü malzemeyle yapılan yapılan kalitesiz işlerin miadı dolmuştur. haberleri yasaklanana kadar çok duyacağız.

efendim bu kriz ortamında söylemesi ayıp bu köprü yol işlerinde ve belediyelerdeki peyzaj çevre düzenleme işlerinde çok para vardır. kar siz deyin 5 katı ben onu ikiye katlayayım.

belediyedeki işler en trajik olanlarıdır çünkü kaç çiçek dikildiğinin kaç düzenleme yapıldığının geriye dönük araştırması olmaz. yazarsın onbin dikersin bin. kaldırımı etrafı yıkar yıkar yaparsın cukkalı iştir yani. oy verenler de devamlı kazılar yenilemeler görür. "çalıyor ama çalışıyor der." basar mührü.

konumuz olan yolda köprüde ise yan işler mevzuatlarla asıl işlere karıştırılır ve taşerona havale edilir. ihaleyi alana ne malzeme ne iş kalitesi üzerinden denetleme yapılır. tek kısıtlı alan süredir o da seçim zamanına endekslidir. kur şirketi al ihaleyi yaptır başka şirkete kervan böyle yürür.

bakım işini de kısa vadeli taşerona yıkarsın. devlet işçi mi çalıştırırmış küçülmeli tabii. özelleşti güzelleşti.

sonrası yapılan kalitesiz işler bakımsız hatlar tren kazaları yol köprü çökmeleri...
  • yalapşap mühendislik ve kalitesiz malzeme. ülkenin en kalifiyeli mühendisi bile rize'li çılgın müteahhit kafasında çalışınca ortaya derme çatma yapılar çıkıyor.
  • (bkz: hes)

yav hadi insanin kapasitesi bellidir. ugrasilir mi doganin dengesi ile?
  • batı sürekli bizim ülkemizi "kıskandığı" için "nazar çıkması" olarak yorumlanabilir bu çökmeler.
  • entropidir.

ama zamanindan erken cokmesinden bahsediyorsak o zaman ihmalkarliktir.
  • denetimsizlik. okulu yeni bitirmiş inşaat mühendisi ile 20 yıldır bu işi yapan inşaat mühendisinin imza-denetim yetkisi aynı olmamalı ama aynı.
    eğitim eksikliği. üniversitelerimiz diploma dağıtan kurumlar haline geldi. temel ingilizce bilmeyen adamlar bilgisayar mühendisi oluyor. temel arapça bilmeyen imam olmuş deseler ne kadar güvenirsin? ingilizce bilmeyen dolayısı ile yabancı kaynaklar ile kendini geliştiremeyen daha da acısı kendini geliştirmeyi düşünmeyen mühendisler çoğunlukta.
  • “bölünmüş yol” yaptık demiyor mu abi adamlar? tamam işte bölünüyor o çökmüyor aslında.
  • sözü geçen yapıların, bizim inşaat sektöründe sikinin ucuyla iş yapmak dediğimiz teknikle inşa edilmiş olması başlıca nedendir.