şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kemal kılıçdaroğlu)
  (bkz: selahattin demirtaş)
  (bkz: mansur yavaş)
  (bkz: ahmet davutoğlu)
  (bkz: ali babacan)

  ilk aklıma gelenler bunlar. ideolojisini beğenelim, beğenmeyelim. en azından hak yemeyen adamlar lazım bize.

  listedeki isimlere bakıp, ideolojilerin neyin üstünü örttüğünü rahatlıkla görebilirsiniz. siyasetimizdeki geleneksel kutuplaşma, gelenekten devralınmış ve sorgulanmadan devam ettirilen duygular ve çerçeveler geleceğimizi de zehirliyor. hangi partiye oy verirseniz oy verin, dürüst siyasetçilere oy verin. profesyonel siyasetçiler kadar sıradan insanların temsilci olmasını sağlayacak yapıları destekleyin ki siyaset yalnız köşeyi dönme aracı olmasın.
 • henüz doğmamıştır.
 • yolsuzluk yapmamış, rüşvet yememiş siyasetçi belki bir elin parmağını geçmez, kaldı ki türkiye'de olduğunu zannetmiyorum. varsa dahi bizim bilebileceğimizi zannetmiyorum. ha, illa bir tahmin yürüteceksem mansur yavaş derim, ki ondan bile şüpheliyim.

  ama yediğine emin siyasetçilerin bir listesini yapsam burdan fizan'a yol olur.

  edit: bir yazar şöyle bir haber linki attı. her ne kadar yandaş medya olsada paylaşmak istedim. aksini iddia edip, kaynak gösterebilecek yazar ve çaylakları mesaj kutuma bekliyorum.

  https://m.sabah.com.tr/…-isleri-ayagina-dolandi/amp

  edit 2: bir başka yazar şöyle bir mesaj attı. değiştirmeden paylaşıyorum.

  kendisine sahte senet verdiğini söylediği necmettin kesgin'in, "mansur yavaş'a ödeyeceğim diyerek parayla kaçtığını" söyleyen yavaş, "bana sahte senet verdiğini ben ispatladım ve o kişi ceza aldı. ben neden o senedi sahte vereyim. kamuoyunda bilinen bir imajım var götürüp bile bile sahte senetle iş yapar mı? bu şahsı şikâyet eden benim" diye konuştu. kaynak: mansur yavaş'tan flaş sahte senet açıklaması: iş tersine döndü...

  https://halktv.com.tr/…asi-is-tersine-dondu-387448h
 • yılmaz morgül
 • (bkz: jose mujica)
 • türk dil kurumuna göre yolsuzluk : bir görevi, bir yetkiyi kötüye kullanmak.

  ancak bu 'kötüye kullanmak' tabiri kişiden kişiye değişir. o yüzden yolsuzluk yapmayan siyasetçide kişiden kişiye değişir.
 • devlet bahçeli. şimdi, yiğidi öldür hakkını yeme.
  edit: niye 2015'ten sonra iktidara yanladı o konuda fikrim yok.
 • tamamen çöp listedir, içlerinde tek adam gibi adam mansur yavaştır, o da şüpheli. diğerlerini hiç konuşmayalım bence hele ki davutoğlu, babacan ve demirtaş için yoruma bile gerek yok. kılıçdaroğlu ise koltuk sevdası uğruna parti içinde dikta rejimi yürütmektedir.

  kişisel görüşüm ve edindiğim izlenimlere göre yolsuzluğa bulaşmayan siyasetçi bulmak çok zor, aklıma bir iki kişi geliyor ama onlarda vefat etmiş kişiler. isimlerini burada telaffuz edip milletin ağzına sakız yapmak istemiyorum.

  edit: ahmet necdet sezer var yaşayanlardan diye mesaj atan arkadaşlar, doğrudur yolsuzluk yapmamıştır ama cumhurbaşkanı siyaset üstüdür yani siyasetçi olarak değerlendirmiyoruz kendisini. yoksa kendisinin tartışılacak bir yanı yok. onun gibisini zor buluruz.

  son edit: kılıçdaroğlu dikta rejimi yürütüyor dediğim için küfür edenler var etmeyin. yalan söylüyorsam yalan olduğunu ispatlayın. bir tanesi aynen şöyle yazmış yorumsuz bırakıyorum;
  --- spoiler ---

  lan sizin kadar chp ye zarar veren yok amk akilsizlari, kılıçdaroğlu gitti kim gelecek amk
  --- spoiler ---

  bu sözler bir yerden tanıdık akp’lilerde aynısını rte için diyor o giderse kim gelecek diye. o nu da ben mi düşüneceğim chp’li olan sensin sen düşün.

  işte bu yüzden hep diyorum çomarın milliyeti, ırkı, siyasi görüşü olmaz çomar çomardır. bu birilerine veya bir gruba ait olma veya biat etme, tapınma kültüründen kurtulmadığınız sürece kim gelirse gelsin hiçbir şey değişmez zaten.

  zorunlu edit: kılıçdaroğlunun yolsuzluğu var mı diyenlere tdk’ın yolsuzluk tanımını bırakıyorum şuraya önce hangi kavramlar üzerinden tartışıyoruz veya neyi savunuyoruz keşke onu bilebilsek. yani yolsuzluk sadece hırsızlık veya çalıp çırpmamak değildir.

  yolsuzluk: “bir görevi, bir yetkiyi kötüye kullanma, yasaya, kurala, yönteme aykırı iş yapma.”
 • robespierre, lakabı bile incorruptible olan siyasetçi.
 • anap'ın anap olduğu zamanlar il başkanlığı yapmış bir akrabamız; bırak büyük ihale yolsuzluğunu, adam kayırarak yakın akrabasının bir işe girmesine bile ön ayak olmamıştır hak yememek için. bu sebeple pasif, işe yaramaz yaftası yemiştir. toplumda, "bal tutan parmağını yalar" sözü o kadar kabul görmüş ki; namuslu olan saf veya beceriksiz olarak görülüyor.

  yine de benim aklıma gelen ilk kişi: bülent ecevit