şükela:  tümü | bugün
 • hayret bizimkiler bu tür hedelerde hep birinci olurdu biraz daha calsinlar da göğüslesinler birinciliği.
 • türkiye'nin %99'u müslüman değildir. kaldıki bu yolsuzluk işi dine bağlı değil insana bağlıdır, karakterini ortaya koyar bir toplumun. geri kalmışlığın özetidir.
 • islam ülkelerinde hırsızlık normal olduğu için şaşırılmaması gereken durumdur .

  bizimkiler hala kalksınlar tüm gün aç geziyorum açın halinden anlarım diye masturbasyon yapsınlar . olay kese doldurmaya gelince etik denilen şey müslümanlara uğramaz
 • ateist ve müslüman popülasyonunu götünden sallayanların pek hoşuna giden durum.

  link

  1) isveç'te ateizm oranı %85 değil %34'tür.

  2) türkiye'de müslüman oranı %99 değildir.

  3) hiçbir din hırsızlığı meşrulaştırmaz. aksine yasaklar. yapılması halinde ağır müeyyidesi vardır.

  4) iktidarların ve toplumun dokusunu belirleyen tek parametre din değildir.

  5) inançlı veya inançsız olmak, bir insanı tek başına erdemli yapmaz.

  mesela şimdi aynı mantıkla baktığında, ateizm oranı %81 olan vietnam, dünya yolsuzluk sıralamasında türkiye'den daha kötü durumda görünüyor. o zaman aynı kıyaslama sistemini bu iki ülke için yap desen mal mal bakar.

  adamların kafa statik. esneyemiyor. mesela türkiye'nin diğer ülkelere göre ileride olduğu bir istatistikte yine din üzerinden mi ayrım yaparlar sanıyorsunuz bunlar? hayır. şu sözlükte tonlarca başlık var "xx yapan türbanlı kadın" diye. direk etiketleme üzerine kurulu algıları. adamların kafa sadece bunun üzerine çalışıyor. tıpkı dinci yobazlar gibi. ya siyah ya beyaz. ortası yok. başka bir belirleyici yok. tarihin önemi yok mesela.

  memnun olmadığın bu düzeni değiştirmek için ne yaptın, hangi bedelleri ödedin diye sorsan; hiç. kıçlarının rahatını bozup oy kullanmaya gitmekten bile acizler; gelmişler burda "yolsozlokto donyo ökoncoso ölkö"

  işiniz gücünüz goy goy.
 • şimdi doğruya doğru türkiye yolsuzlukta dünya ikincisi değil. oecd üyesi ülkeler arasında ikinci. yoksa haritaya bakarsanız kan kırmızıya boyanmış birçok ülke olduğunu göreceksiniz.
 • dinsel olarak bakmayıp, doğrudan yolsuzluk olarak bakıldığında, şaşırtan hededir kendisi.
  seneye daha çok çalışıp, kesin birinci olacağız, söz!
 • sokaklarında eroin dahil her türlü uyuşturucu satılan, fuhuş cenneti, amerika'nın pis işlerinin arka bahçesi, kara paranın en çok döndüğü ülke meksika'yı geçmişiz. türkiye'yi beğenmeyenleri oraya göndersinler bence.

  beni de listede ilk sıraya yazın lütfen.
 • müslüman olmaktan ziyade sıcak memleketli olmakla ilgilidir. her zaman inandığım şey bu olmuştur. ne zaman bir boktanlık karşılaştırması yapılsa hep sıcak memlekettekiler daha boktan cıkmıştır.

  özetle müslüman olmaktan ziyade ortadogulu olmamızla ilgilidir. ortadogu, guney amerika, afrika...

  (bkz: turkiye)
  (bkz: meksika)
  (bkz: italya)
  (bkz: adana)
 • oecd vs dunya

  edit: hemen mesaj atmayin la oecd olunca iyi mi oluyor diye. ki sahsi kanaatim oecd'de birinci olsak o zaman problemdi de 2. olmamiz biraz umut verici. cunku normalde baktigimizda oecd bizim neyimize diyorum. ne insan haklari, ne hukuk, ne kanun var bizim ulkemizde. bizim afrika, avustralya kabileleriyle yarisiyor olmamiz lazim. durduk yere ust liglerle karsilastirmanin alemi yok.
 • müslüman, ateist oranlarına takmışlar kafayı. yolsuzluk diyor, hoov, sıralamada tepelerdeyiz diyor. heey, var mı kimse lan? salla sen inancı falan. diğer yerlere odaklan. ben utanıyorum açıkçası. sizde nedir durumlar?