şükela:  tümü | bugün
  • ülkenin ağzına sıçılmasına, "ama yol yapıyorlar" diye razı olmayan ve en önemlisi düşünebilen insandır.

ayrıca; (bkz: çomar babandır)
  • (bkz: 77379794) ya boş beleş birinin fikirlerini yansıtıyor (ciddi boş beleş ama, böyle poşet gibi, içi boş peynir tenekesi gibi bir şey) olabilir, ya da çok kötü niyetli birinin.

hangisi daha fena bilemedim.

tanım: aslı astarı olmayan aptalca bir tanımlama.
  • geçmediği köprünün bile parasını ödeyen solcudur.

(bkz: kapitülasyon)
  • küçümsenen şey, bizim paralarımızla yapılan hizmetler değil beyefendi. aptal yerine koyulup, sadece bunlar için akp ye oy vermemizin beklenmesi. köprü ve yoldan ibaret olmayan devletimizin sağlık, eğitim, kültür vs. pek çok bakanlığı var. hangilerinde avrupa standartlarındayız beyefendi? mesela okuma alışkanlığımızı artırıcı ne yapıyor bakanlıklar? tarım alanında konya büyüklüğündeki hollandayı neden geçemiyoruz? ekonomimizin gidişatı neden yabancıların lütfuna terkedilmiş? beyefendi geçmediğim köprüye niye para ödüyorum?
    solcu dediğin sorgular, bilir bunları. belediye kaldırım döşüyor diye oy vermez sadece.

not: bu arada solcudan çomar olmaz. diplomasızdan başkan olmaz.
  • o yollara verilen paraların çok daha azına yaptıralabilecek olmasına yola gelene kdar yapılması gereken şeylerin (anlamazsanız diye yazıyorum tarım, sanayi, eğitim vb) yapılmamasına karşı çıkıyordur solcu çomar. ama işte 65 yıl önce dedelerin kapanmadan köy enstitüsünde azıcık eğitilseydi sağcı çomar olup bu kadar cahil konuşmazdın be arkadaş.
  • yolu köprüyü barajı şirketlere verdiği için begenmiyordur. hem vergi veriyorsun hem köprüden gectigin için para ödüyorsun hem de garanti sayıda araç gecmeyince para ödüyorsun. sonra da o köprü lütuf olarak sunuluyor.
  • halka sağlanan temiz suyun, yolun, ekstra bir lütuf değil, devletin vatandaştan aldığı su parası ve vergilerle zaten yapmak zorunda olduğu bir iş olduğunu bilen adamdır.
  • maksimum 1 milyar dolara malolacak köprüyü, 6 milyar dolara devlete kitlenince en fazla bunu yapabiliyorsun.

eski tl hesabı ile 28 katrilyon

(bkz: osmangazi köprüsü)