şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oya baydar'ın, can yayınları'ndan, çıkan romanı. ayrıca kitabın kapağı da erguvan kapısı'nı hatırlatmıştır, ne güzeldi...

  "morsalkım bütün cepheyi sarmış, üç katı aşıp çatıya kadar tırmanmış, salkım salkım çiçekli dallar damdan aşağı sarkıyor. ardındaki boydan boya balkonları, o balkonlara açılan geniş pencereleri düşünüyor. kimler var içerde? gidenler, kalanlar… çocuklar büyümüştür, gençler çoluk çocuğa karışmıştır, kim bilir nerelerdeler. umut? hatırlanması yasak bölge. her hatırladığında yasak bölgenin dikenli tellerinin içini kanattığı, acıyı bastırabilmek için hemen uzaklaştığı suç ve günah coğrafyası.”

  bir ülke, bir şehir, bir semt ve bir ev: yolun sonundaki mor salkımlı ev. ülkenin yüz yıllık tarihinin kader zincirini kırmak mümkün mü? yıllarca tüm sakinlerinin birer birer deneyip de başaramadığını uzaklardan gelen çocuk başarabilecek mi? yoksa bu aile apartmanından çıkan diğer tüm kurbanlar gibi o da zincire eklenecek bir halka mı olacak?

  oya baydar, 1913’te bir suikastla başlayıp 1960’lı yıllarda aynı apartmanda kesişen çizgilerle ülkenin son yüz yılının haritasını çiziyor. yolun sonundaki ev, okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir türkiye panoraması."
 • oya baydar'ın oldukça başarılı romanı.

  üst kat, orta kat, alt kat ve buçuk kattan oluşan morsalkımlı evin sakinlerinin acı, hüzün, mutluluk, umut dolu öyküleri anlatılıyor. mor salkım büyüdükçe, apartmanı sardıkça güzelleşen dostluklar, samimiyet, aşk... ve yolun sonunda yok olmaya yüz tutan ilişkiler, dağılan, parçalanan hayatlar, yıkılmak üzere olan morsalkımlı ev...

  ve bunların arkasında yüz yıllık ülke tarihi tüm acımasız gerçekleriyle akmaya devam ediyor. yolun sonundaki evle türkiye tarihini özdeşleştiriyor yazar. acıları ve sevinçleriyle güzel bir yaşam alanı olan apartmanın kaderi umut'un oğlunun yok olmasıyla umutsuz bir bilinmeyene bırakıyor kendini.

  çoğu kahramanın anlatıcı olarak yer aldığı kitapta, kronolojik zaman akışı takip edilmiyor. başlarda hangi kahramanın, hangi zamanda, neyi anlattığını anlamakta zorlanıyorsunuz. ama karakterleri tanıdıkça zamanda bir oraya bir buraya gitmek sorun olmaktan çıkıyor. okunası bir kitap velhasıl.

  --- spoiler ---

  "gaddar bir ana gibidir ülkemiz, çocuklarını ya boğar, ya kovar..."
  --- spoiler ---

  ah!