şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nazi savaş makinesinin 2. dünya savaşında 1,5 milyonu çocuk olmak üzere katlettiği 6 milyon yahudi sivil için anma günü olan yom ha şoa bu gece başlar ve yarın devam eder.
  bu geceden başlamasının nedeni ibrani tarihine göre takvim gününün bir önceki gün güneş batınca başladığından israil’de ve dünyada anma törenleri 11 nisan akşamı başlar.

  israil’de ulusal yas günü olarak kabul edilen yom ha şoa, ilk kez 1951’de yas günü olarak anılmış. 1959 yılında çıkarılan bir kanunla da yas günü ibrani tarihine göre varşova gettosu isyanı’nın ibrani tarihi olan 27 nisan olarak sabitlenmiş.

  ancak daha sonra anma günü varşova gettosu’nun isyanı’nın yıl dönümü olarak değiştirildi.

  ibranice tercümesi holokost’u ve savaşta yapılan kahramanlıkları anma olan anma günü, varşova gettosu isyanı’ndaki kahramanlar ve hayatını kaybedenler de anılıyor.

  ancak miladi takvime göre varşova isyanı’nın tarihi 19 nisan. 19 nisan1943’te gettoyu dağıtmak için giren alman naziler yaklaşık 750 yahudi’nin ilkel silahlar ile yaptıkları direnişle karşılaşmışlar ve bir ay boyunca direnişi alt edememişler. ancak bir ay sonra 16 mayıs 1943’te isyan bastırılmış, yakalanan 56 bin yahudi’den 7 bini nazilerce aynı gün vurulmuştu.

  *

  bu anma günü önemlidir.

  holokost’un her ırkın başına her an gelebileceğinin bir izi, bir acısıdır çünkü.

  holokost dünde kalmış değil, gelecekte oluşabilecek bir acıdır. holokost kurtulanları bugün ileri yaşlardalar. ancak gözlerine baksanız, her şeyin gün gibi yakınlarında hissedildiğini anlarsınız.

  bunları bilmek ve acıya ortak olmak sadece insanlık görevidir.

  gelecekte yeniden olmaması için farkında olma önlemidir.

  ferhat atik