şükela:  tümü | bugün
 • japon sularinin dibindeki piramit

  ee1985 yilinda japonya'nin okinawa adasi yakinlarindaki yonaguni'nin açiklarinda dalis yapan bir balikadam, hiç beklemedigi bir görüntüyle karsilasti. suyun metrelerce altinda, dipte, derinlere dogru alçalan basamaklariyla garip bir antik kalinti uzaniyordu önünde. ilkin göz yanilmasi sandi, basamaklara yaklasip inceledi, yapinin çevresini dolastikça saskinligi daha da artti. bilinmez bir zamandan beri suyun altinda yattigi belli olan bu basamakli yapi, düzenli kivrimlara, son derece hassas açilara sahipti. balikadam, sudan çikar çikmaz bildigi her yere bu bulusunu haber verdi. yonaguni sularinin dibindeki bu esrarengiz yapinin sirri henüz tam olarak çözülebilmis degil. ama seksenlerden bu yana dalis yapanlarin oldugu kadar, jeologlarin ve arkeologlarin da ilgi odagi.

  japonya, asya'daki çogu ülke gibi, antik çaglara uzanan bir tarihe ve zengin bir kültür birikimine sahip. okinawa ve dolaylarinda, zaman zaman 3000 yillik kalintilara rastlaniyor. ama suyun altinda bulunan ve yapisi itibariyla bir "basamakli piramit" izlenimi veren buluntunun ne zaman kimler tarafinan yapilmis olabilecegi üzerine kimsenin fikri yok. aslina bakilacak olursa, bu yapinin "insan yapisi" oldugu da simdiye dek resmen kabul edilmis degil. isin içinden çikamayan arkeologlar ve ortodoks jeologlar, bu dümdüz basamaklarin dogal etkilerle olusmus olabilecegini belirtiyorlar ama hiç de inandirici olamadiklarinin da farkindalar. suyun, basincin, yer hareketlerinin zaman zaman olusturdugu düzgün yüzey sekillerine bazi yerlerde rastliyoruz. ama yonaguni'deki gibi düzgün, sasirtici derecede simetrik ve "insan yapisi" izlenimi veren bir bulguya hiçbir yerde rastlanmadi.

  adanin açiklarindaki bulgular açiklandiktan sonra inceleme yapmak için gelen bilim adamlari arasinda, sfenks üzerinde çalismalar yapan boston üniversitesi'nden dr robert schoch ile bu çalismayi birlikte gerçeklestirdigi john anthony west de vardi. dr schoch, ilk dalista uzun uzun yonaguni kalintilarini inceledi ve görüsünü net bir biçimde açikladi: "bu kayaliklar kesinlikle insan yapisi ve tahmin edebilecegimizden çok çok daha eski. asagi yukari, 10000 yillik!"
  ayni yorumu, john anthony west ve japon uzman jeologlar da yaptilar. yüzlerce fotografi dünya basinina dagilan ve uzun sualti filmleri birçok televizyon kanalinda yayimlanan yonaguni binasi, artik, son iki yildir bütün dünyada yakindan taniniyor. "tanrilarin parmak izleri" adli kitabiyla sansasyon yaratan graham hancock da "yitik uygarligin pesinde" adli dizi için burada dalis yapti ve yonaguni'nin basamaklarini inceledi. hancock'a göre dümdüz, doksan derecelik açilarla inen basamaklarin yani sira, kösegenlerde oyulmus düzgün ve orantili hendekler, dört ayri yerdeki "sütun yerlestirme yuvalari", bu yapinin kesinlikle bir antik kalinti, hatta daha da iddiali bir cümleyle, bilinmeyen bir dönemden kalma "basamakli piramit" oldugunu gösteriyordu.

  schoch'un düsüncesiyle birlestirildiginde, japon sularinin dibinde yatan bu çok eski ve bilinmez mimarlarin eseri yapi, i.ö 11000 dolaylarindaki buzul erimesi sonucu denizlerin yükselmesiyle derinlere inmis bir "yitik uygarlik kalintisi" izlenimi veriyor. ne var ki, ortodoks akademisyenler, karsi hiçbir kanit öne sürememelerine ragmen yonaguni buluntulari hakkinda yorum yapmak için "erken" oldugunu, "insan yapisi" olmama ihtimalinin üzerinde durulmasi gerektigini söylüyorlar.

  son bir yildir, yonagoni'deki arastirmalar yogunlasmis durumda. eger çevrede en küçük bir hiyeroglif, bir resim, bir küçük esya ya da heykel bulunursa, belki de bütün dünyanin tarihine iliskin bilgiler söyle bir sarsilacak. adi ister atlantis olsun, ister mu, ister lemuria; bilinmeyen tarih çaglarindan ses vermeye baslayan bir "yitik uygarlik", doksanlarin basindan bu yana iyiden iyiye hissedilir hale geldi.
  edit:
  tamamen copy paste olayıdır. bundan dolayı üzgünüm.
 • tayvanın 125 km doğusundaki ufak japon adası. nüfusu yaklaşık 2000 kişi olan bu minik adayı özel yapan neden güneybatısında bulunan antik sualtı kalıntısıdır. kalıntının yaşının yaklaşık 8000 yıl olduğu tahmin edilmektedir. kalıntı kabaca güney amerikadaki piramitlere benzer olup 120 metre boyunda, 40 metre eninde ve 20-25 metre yüksekliğindedir. kimlerin yaptığı henüz açığa kavuşmamıştır.
 • dalış eğitimi almak için beni iyice heveslendiren bir konu :d
 • kimura-sensei ve ekibi su altında yaklaşık 7 m. büyüklüğünde insan başı heykeli ile su altındaki yapıların üzerine kazınmış hiyeroglifler, araç ve gereç bulmuş olmasına rağmen kalıntıların sözlükte pek sallanmamış olması da bir garip.

  yıllar sonra gelen edit: o zamanlar doğru düzgün araştırma yapmadan yazmışız tabii. sonradan (2007'de) ortaya çıkmış ki aslında bu kalıntılar 10 bin yıllık falan değil, 2-3 bin yıllıkmış.
 • doğal yollarla oluştuğu tezleri pek elle tutulur olmadığından şöyle bir orta yol önerenler de var. yapının temel oluşumu tamamen doğal ancak sonradan insanlar tarafından kendi amaçları doğrultusunda bir takım modifikasyonlar yapılmış. yapının tamamının insan eliyle hele o dönemde yapılmasının imkansız olduğu düşünülüyor. aslına bakılırsa modifikasyon kabul edilen kısımların bile o dönemde nasıl yapılabildiği büyük bir soru işareti. kanımca stonehenge, paskalya adası gibi overrated antik kalıntılara kıyasla çok daha ilginç bir yapıdır. 8-10 bin yıl önce bu ve göbeklitepe gibi kompleks yapılar inşa edebilen uygarlıklar var olmuşsa, bugün kabul görmüş klasik medeniyet tarihinin etraflıca bir baştan yorumlanması gerekecektir herhalde.

  http://mannaismayaadventure.files.wordpress.com/…pg
 • japonya'da bulunan yonaguni adası (asıl adı yonagumi-jima) açıklarında bulunmuş ve gizemi hala çözülememiş yapıdır. denizin 23 metre altında bulunan yapı 182 metre uzunluğa ve 27 metre yüksekliğe sahip.

  1987 yılında köpek balıklarını daha iyi gözlemleyebilmek adına yer araştırması yaparken tesadüfi bir şekilde kihachiro aratake tarafından bulunmuş. 1987 yılında bulunsa da bilimsel olarak keşfi 1997 yılında yapılmış. yapılan testlerde yapının m.ö 10000 yılına ait olduğu söyleniyor.

  yapının gizemi insan tarafından şekillendirildiği/yapıldığı iddiasına yönelik. sebebi ise taş olan yapının çok keskin kenarları, basamak benzeri şekilleri olması ve hatta piramidi andırması. su tarafından bu kadar keskin bir şekilde aşınmış veya şekillendirilmiş olması neredeyse imkansız görünüyor. bu en genel kanı şu anda.

  fakat bazı bilim adamları ise böyle bir şeyin mümkün olmayacağını, o dönemde bunu gerçekleştirebilecek imkanların olmadığı görüşünde. bilinen tarih perspektifinden baktığımızda haklı olabilir bu bilim adamları. ama şöyle de bir gerçek var: (bkz: göbeklitepe).

  göbeklitepe de bilinen tarih kuramlarıyla tamamen çelişen bir yapı. nedense bazı batılı bilim adamlarının olaya yaklaşımı sorgulamaya yönelik değil gibi duruyor bu açıdan. öğretilen ve bilinen şeylerin temelde/başlangıçta yanlış olması demek, dindar kesime din yok demekle aynı etkiye sahip sanırım bazı bilim çevrelerinde.

  not: yabancı kaynaklarda genel olarak yonaguni monument olarak geçse de dilimize çevrilebilecek en mantıklı isim bu gibi geldi bana. yonaguni underwater ruins olarak da geçiyor bazı kaynaklarda.

  freediving yonaguni
 • bak sabah sabah aklıma geldi.

  lan bu şimdi o ada için yapılmış bir heykel-kitabe filan olmasın. aslında dik duruyordur zamanında da, bir deprem ile öne doğru düşmüştür. yine aynı deprem ile üstüne deniz gelmiştir. neden olmasın?

  yani demem o ki; ucundan hep birlikte bir tutup kaldıralım da bir aşağıdaki tarafına bakalım bu denizin 20 metre altındaki, 150 metrelik, heybetli taş yapının . kesin orada imza filan vardır. yani sonuçta eğer insan yapısı ise ne olduğu mutlaka yazar böyle heybetli bir yapıda.

  yoksa kim, ne yapmaya, denizin dibine bu taş yapıyı yapsın ki?

  obiii bak şimdi aklıma geldi. üstüne lav dökülmüş uzay aracı olmasın bu? şimdi biz altına bakacaz diye kaldırınca patlamasın sakın. yok ben vazgeçtim. kaldırmayalım. dursun öyle orda taş taş...
 • japonların piramiti olarak gösterilen, yüzyıllardır su altında olmasına rağmen yıkılmadan ayakta kalabilmiş muhteşem yapıt.
 • giza piramitleri ve gizemi anlaşılamayan eski uygarlıklara ait diğer yapılar ile birlikte, ilgimi çeken mekanlardan biri. bunların gizemi çözülecek gibi de durmuyor zaten. inşallah öteki dünyada bunlar cevaplanır. "sizden önce şöyle şöyle oldu" şeklinde. bu da bir umut.