şükela:  tümü | bugün
 • japonya'da bulunan yonaguni adası (asıl adı yonagumi-jima) açıklarında bulunmuş ve gizemi hala çözülememiş yapıdır. denizin 23 metre altında bulunan yapı 182 metre uzunluğa ve 27 metre yüksekliğe sahip.

  1987 yılında köpek balıklarını daha iyi gözlemleyebilmek adına yer araştırması yaparken tesadüfi bir şekilde kihachiro aratake tarafından bulunmuş. 1987 yılında bulunsa da bilimsel olarak keşfi 1997 yılında yapılmış. yapılan testlerde yapının m.ö 10000 yılına ait olduğu söyleniyor.

  yapının gizemi insan tarafından şekillendirildiği/yapıldığı iddiasına yönelik. sebebi ise taş olan yapının çok keskin kenarları, basamak benzeri şekilleri olması ve hatta piramidi andırması. su tarafından bu kadar keskin bir şekilde aşınmış veya şekillendirilmiş olması neredeyse imkansız görünüyor. bu en genel kanı şu anda.

  fakat bazı bilim adamları ise böyle bir şeyin mümkün olmayacağını, o dönemde bunu gerçekleştirebilecek imkanların olmadığı görüşünde. bilinen tarih perspektifinden baktığımızda haklı olabilir bu bilim adamları. ama şöyle de bir gerçek var: (bkz: göbeklitepe).

  göbeklitepe de bilinen tarih kuramlarıyla tamamen çelişen bir yapı. nedense bazı batılı bilim adamlarının olaya yaklaşımı sorgulamaya yönelik değil gibi duruyor bu açıdan. öğretilen ve bilinen şeylerin temelde/başlangıçta yanlış olması demek, dindar kesime din yok demekle aynı etkiye sahip sanırım bazı bilim çevrelerinde.

  not: yabancı kaynaklarda genel olarak yonaguni monument olarak geçse de dilimize çevrilebilecek en mantıklı isim bu gibi geldi bana. yonaguni underwater ruins olarak da geçiyor bazı kaynaklarda.

  freediving yonaguni
 • bak sabah sabah aklıma geldi.

  lan bu şimdi o ada için yapılmış bir heykel-kitabe filan olmasın. aslında dik duruyordur zamanında da, bir deprem ile öne doğru düşmüştür. yine aynı deprem ile üstüne deniz gelmiştir. neden olmasın?

  yani demem o ki; ucundan hep birlikte bir tutup kaldıralım da bir aşağıdaki tarafına bakalım bu denizin 20 metre altındaki, 150 metrelik, heybetli taş yapının . kesin orada imza filan vardır. yani sonuçta eğer insan yapısı ise ne olduğu mutlaka yazar böyle heybetli bir yapıda.

  yoksa kim, ne yapmaya, denizin dibine bu taş yapıyı yapsın ki?

  obiii bak şimdi aklıma geldi. üstüne lav dökülmüş uzay aracı olmasın bu? şimdi biz altına bakacaz diye kaldırınca patlamasın sakın. yok ben vazgeçtim. kaldırmayalım. dursun öyle orda taş taş...