• meb'in eğitim yöneticilerinin atanmalarını düzenleyen yönetmeliğidir. en azından öyle olması beklenir, bu şekilde tanımlanır daha birinci maddesinde.
    meb'in son 4 yıl içinde düzenleyip de yayınladığı ve danıştay'dan dönmeyen yönetmeliği yoktur ki, bunun en son örneği 4/3/2006 tarihinde yürürlüğe girmiş yönetici atama yönetmeliğidir. a ke pe iktidarının oluşmasında katkısı olan eğitimci ve büyük bir kısmı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinden oluşan bu kişileri nasıl yapsak da yönetici konumuna getirsek diye kasarken, danıştay tarafından bir çok fıkrası yürütmeyi durdurma kararı almıştır.
    (bkz: imamların öğretmen olması)
  • anlamadığım bir maddesi var. 34/2 fıkrada “(2) yöneticilik görevlerinden, aile birliği, can güvenliği, sağlık durumu mazeretlerine bağlı yer değiştirenler, üst yöneticilik görevine görevlendirilenler ve 33 üncü maddenin dördüncü ve beşinci fıkraları ile 36 ncı maddenin ikinci fıkrasına göre öğretmenliğe atananlar hariç olmak üzere, dört yıllık görev süreleri dolmadan herhangi bir nedenle istekleri üzerine ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten itibaren yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla aradan bir yıl geçmeden yönetici olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunamaz.” şöyle bir ibare var. hayır sınav başvurusunu esas alıyorsun ama görevlendirmeyi 23-27 eylül’de yapıyorsun. 7 ay gibi bir süre geçiyor. değerlendirme için görev süresini hesaplarken de 17 temmuz baz alınsın diyorsun. e benim göreve başlayacak olduğum tarihte müdürlük için şartları taşıyıp taşımadığıma baksana sen. sınav başvurusuna neden kitleniyorsun. bu maddenin değişmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü yöneticilik yapacak öğretmen bulunamıyor. kimse olmak istemiyor. bari olmak isteyene mani olmayın.
  • son olarak 5 şubat 2021 tarih ve 31386 sayılı yönetmelik ile değiştirilmiştir.

okul yönetici atamaları yazılı sınav, sözlü sınav ve değerlendirme formu ile birlikte yapılmaktadır. "eğitim yönetimi sertifikası" zorunluluğu getirilse de son 2 senedir bu sertifika ile ilgili somut bir adım atılmamıştır.
  • ülkemizde okul yöneticilerinin yetiştirilmesi ve atanması ile ilgili olarak 1971 – 2022 yılları arasında on altı adet yönetmelik çıkarılmıştır. sırf bu durum bile okullara yönetici atama ve yetiştirilmesi ile ilgili ülkede bir ortak fikir benimsenmediğini göstermektedir. okul yöneticileri 1971,1978, 1990, 1993, 1995, 2004, 2007, 2008, 2009, 2013a, 2013b, 2014, 2015, 2017, 2018, 2021 tarihlerinde çıkarılan yönetmelikler ile farklı yöntem ve denetlemeler ile atanmışlardır.
hesabın var mı? giriş yap