şükela:  tümü | bugün soru sor
 • “yönettiği kimselerin vay haline!..” denilecek bir durumdur. yönetici mevkide bir psikopatın bulunması kadar yönetileni hırpalayan, anasından emdiğinin burnundan gelmesine neden olan, dünyayı ona zindan eden, gecesini gündüzünü zehirleyen bir başka işkence tasavvur edilemez.

  bir psikopat yönetici sopasını eline bir almaya görsün, artık bu aletin kimin kafasında patlayacağının, kimin haysiyetinin ayaklar altına alınacağının, kimin rezil rüsva edileceğinin belli olmayacağı bir dönem söz konusu olur. psikopat o koltuğa öyle bir yapışır ki, sanırsınız ömür boyu hep orada kalacak, bir daha oradan ayrılmayacak.

  ilk bakışta ne mal olduğu anlaşılmaz bu tipin. sıradan, aklı başında hatta zeki gibi görünür. zaten o mevkiye gelmesini de gerçek yüzünü çok iyi maskeleyebilmiş olmasına borçludur. yönetici koltuğuna oturana kadar her türlü fırıldağı çevirir. kendisini oraya getireceklerin gözüne girmeyi bir şekilde başarır. işte bu başarı yöneteceği kişiler için karanlık bir dönemin de başlangıcı olacaktır.

  çevresinde yalakalar oluşturur psikopat. onlar aracılığı ile diğerleri üzerinde tam bir tiranlık kurar. ispiyonculuk, adam kayırma, rüşvet vb her türlü pislik sıradanlaşır. en karaktersiz kişiler psikopatın elinde birer maşaya, alete dönüşür. yönetilenlerin tek başlarına yapabilecekleri hiçbir şey kalmaz, o rezalete karşı çıkmak istediklerinde. sadece başları daha çok belaya girer. yalaka çetesi tarafından susturulurlar, sindirilirler. tamamen saf dışı bırakılırlar.

  psikopat allem eder, kallem eder, o koltuktan bir türlü ayrılmaz. bunun için çevirmediği dalavere kalmaz. yönetilenler için hiçbir umut yok gibidir. tek umut olan birlikte davranma yeteneği de o musibet tarafından çoktan felç edilmiştir. psikopattan kurtuluş sanki imkânsızdır. çünkü o yerini öyle garantilemiştir ki, her türlü yol kapanmıştır yönetilenler için.

  ne zaman ki, psikopatın da pek hesaplayamadığı, ya “dinsizin hakkından imansız gelir” misali bir gelişme kendini gösterir veya ecelinin gelmesi, gebermesi mümkün olur, yahut da bir şekilde yönetilenlerin birikiminin öyle bir raddeye gelmesi ki hali söz konusu olur ki, artık psikopatın da o birikimin kendisini silip süpürecek bir taşma ve patlamaya dönüşmesini önleyemeyeceği bir andır o an, işte o zaman nihayet bir çıkış yolu ortaya çıkmış demektir.

  edit: imla