şükela:  tümü | bugün
 • bir turgay fişekçi şiiri.

  kimsenin hakkı yok konuşmaya
  çocuklarına ekmek veremeyen ülkede

  yurttaşlarına dilini öğretememişsin
  anlaşılmıyor ne dediğin, hangi dil bu konuştuğun amca!
  kitabı var mı, nerede okutuluyor,
  okullarda mı?
  bu insanlar nerede öğreniyor bu anlaşılmaz dili!

  sıcak odalarda tok karınla başlar eğitim
  sen kime öğretiyorsun abla,
  bilgisayar ağlarını bırak
  deliksiz bir yol var mı bir kentten öbürüne
  doktorun adı "kazı-kazancı"
  sen ne diyorsun ağbi!

  bu konutları kim yapıyor böyle!
  nerde öğrenmiş insanlar böyle evler yapmayı
  kim planlıyor bu evleri, kim onaylıyor
  böyle araba kullanmayı kimden öğreniyor bu insanlar
  ayağında çorabı var mı insanlarının!

  ne ege' ye gemiler gönderin
  ne hazar' a heyetler
  oturun, çocuklarınızın karnını doyurun
  yüzlerini yıkayın.
  bu kadar kirli çocukla nasıl aydınlık olur gelecek!
 • binanın anayasasıdır. dayanağı kat mülkiyeti kanunu'nun 28. maddesidir:

  "madde 28 – yönetim planı yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime ait diğer hususları düzenler.yönetim planı, bütün kat maliklerini bağlayan bir sözleşme hükmündedir.

  yönetim planında hüküm bulunmayan hallerde, ana gayrimenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanır.

  (değişik: 13/4/1983 - 2814/11 md.) yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır. kat maliklerinin 33 üncü maddeye göre mahkemeye başvurma hakları saklıdır.

  yönetim planı ve bunda yapılan değişiklikler, bütün kat malikleriyle onların külli ve cüzi haleflerini ve yönetici ve denetçileri bağlar.

  yönetim planının ve onda sonradan yapılan değişikliklerin tarihi, kat mülkiyeti kütüğünün (beyanlar) hanesinde gösterilir ve bu değişiklikler yönetim planına bağlanarak kat mülkiyetinin kuruluş belgeleri arasında saklanır."
 • yönetim planı, anagayrimenkulün anayasasıdır. yönetim planının ve sonradan planda meydana getirilen değişikliklerin tarihi, kat mülkiyeti kütüğünün “beyanlar” hanesinde gösterilir ve bu değişimler yönetim planına bağlanarak kat mülkiyetinin kuruluş belgeleri içinde saklanır.

  yönetim planında hüküm bulunmayan hallerde, anagayrimenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanır. yönetim planı kat mülkiyeti kurulurken yapılır. yönetim planının yapılmaması halinde kat mülkiyetine çevirme işlemi yapılmaz. yönetim planı tüm malikler tarafınca imzalanmalıdır. yönetim planının değiştirilmesi için tüm kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır.

  yönetim planı; emredici hukuk kurallarına, ahlaka, adaba, kişilik haklarına aykırı olmamalıdır. yönetim planında kanunlara ve hakkaniyete aykırı hükümler var ise, kat maliklerinden herhangi biri ilkin kat malikleri kuruluna başvurup, bu aykırılıkların değiştirilmesini yada iptalini ister. kat malikleri başvuran malikin bu isteğini reddederse yada bu isteğin yerine getirilmesi için beşte dört oy sağlanamamışsa, başvuran malik yönetim planındaki söz mevzusu hükmün değiştirilmesi yada iptali için dava açmalıdır.
 • “site ve benzeri yerlerden daire satın alacak veya kiralayacak olan vatandaşlarımız gayrimenkulün yönetim planını mutlaka detaylı okusunlar. çünkü yönetim planları apartmanların anayasalarıdır. özellikle tapu memuru size ‘okudum’ diye imza attırıyor. yönetim planlarını okumalıyız, okumak zorundayız. siz 1+1 daire aldınız. aynı sitede 3+1 ve 4+1 daireler var. yönetim planınında bazen ‘aynı aidat’ öngörülür, bazen de ‘arsa payına göre’ der. ‘tüm daireler için aynı aidat ödeneceği’ yönetim planında yazılıysa ödemek zorunda kalırsınız. dava açsanız da sonuç alamazsınız. bu durumda çözüm ancak yönetim planının değiştirilmesiyle mümkündür. bunun için genel kurulda tüm kat maliklerinin yüzde 80’inin onay vermesi lazımdır. bunu sağlamanız ise çok güçtür. çünkü kimse daha yüksek aidat ödemek istemez.”

  - oya armutçu
 • kat mülkiyetine geçiş için zorunlu ve tamamlayıcı bir belge, bir plandır. konut veya ofisinizi özellikle inşaat firmalarından satın alacaksanız mutlaka isteyin ve okuyun.
 • sıfır binalarda kat irtifakı işlemi esnasında tapuya verilen evraklardır.
  sözde kuralları müteahhit belirler ama %99'u internetten copy-paste'tir. genellikle de projeyi çizen mimar müteahhit yerine evrağı hazırlar. ben şimdiye kadar bir müteahhitin gelip bana "hele ver bakayım yeğenim içinde neler yazılı?" dediğini görmedim. ilk işlemim sırasında meraktan bir defa tek hızlıca okumuştum ondan sonra hiç okumadım. 4 yıl boyunca hep aynı planı tapulara verdim.