şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ben bunu gece ruyamda gordum, baktım biraz internette (bu kısımda epey eglendim aslında, googla'a yazdıgım seyler epey cılgındı) meger cidden varmıs. harika! o halde henuz yeni ogrendigim bu enfes yontemi, kadınlarla neden paylasmayayım! baktım, hicbiriniz yazmamıssınız daha once kofteler...

yoni steam, vajinal buhar banyosu olarak cevirilebilir sanırım. rahim ve vajina kendini temizleyen organlar aslında fakat kramplarınız, agrılarınız, lekelenmeleriniz, kuruluk, endometriosis, kist vs varsa ozellikle biraz destek amaclı yapılabilecek kur gibi bir sey oldugu gibi rahatlamak ve bakım icin de oldukca uygun gorundu benim gozume. henuz yeni regl gormus bir kadından menapoz sonrası donemi yasayan kadınlara kadar kullanıma acık bir kur aslında, biraz hippi gorunen bir self-care yontemi de denebilir. belki de zamanında buyuk buyuk buyuk annelerimizin kullandıgı ama yok olmus bir tekniktir bilemedim, onun icin daha detaylı bakmak lazım.

instagram kullanıyorsanız, surda oldukca da tatlı bir hesabı takip edip detaylarını ogrenebilirsiniz. yoni steam, genel olarak, sifalı bitkileri sıcak su icinde kaynattıktan sonra uzerinde delik olan bir tabure veye sandalyenin altına bu sifalı buharı koyup cıbıl cıbıl o taburenin uzerine oturmaktan ibaret (30 dk civarı).

rahim bir seyi dısarı cıkarmak istediginde kasılır. bu dogum olur, regl doneminde ic ceperin kasılarak kan olarak dısarı atılması olur, bazen rahim duvarında birikmis kurumus pıhtı olur, ovarian kist olur... bitmiyor ki derdi!

regl donemi kaynaklı bir problem (agrı vb) yasıyorsanız, reglinizden birkac gun once yapılmaya baslanması tavsiye ediliyor. lekelenme gibi durumlar genelde daha once atılamayan birikmis eski kan ve pıhtılarla ilgili oldugu icin, bu gibi bir durumda regle birkac gun kala ve hemen sonra yapılması tavsiye ediliyor. bu dokuları yumusatıp atmaya ve kanalı rahatlatmaya yardımcı. kan dolasımı hepimizin vucudunda farklı farklı seyreder, pıhtıların sıkısıp kaldıgı durumlar yasayanlar da olabilir. agrı, kramp vb yasandıgında tam olarak sebebin ne oldugunu da bilemiyoruz bazen.

bildigin sifalı otlarla yapılan bu buhar banyosu temizligi, hayranı oldugum tanrıca doga ana'nın hediyesi mubarek. ben su sorunların hicbirini yasamasam bile denemekte karar kıldım, en azından senede birkac kez cunku arınmak enfes hissettiriyor insana kendini...

edit: ben siparisimi verdim, denedikten sonra tekrar editlerim. kendi arastırmanızı yapın, kullananların deneyimlerini okuyun sonra karar verin diye de ekleyeyim.