şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne yapıyorsun yerine ne yapıyon diyen insan iticiliği. bildiğim kadarıyla fiiler öğretilirken hiçbir okulda sonuna -yon -yom koyulmuyor ama gel gör ki kisilere -yorsun demek zor geliyor. hem karşı tarafa saygısızlık hem alınan eğitime.
 • sürekli trt spikeri gibi konuşan insan sıkıcılığından iyidir.günlük rutin konuşmalarda uygun yerlerde diyalogda hoş bir nüans katar. iyi veya kötü intiba bırakması yerine, muhataba ve zamanına göre değişir. yeni tanıştığınız birine "napıyon ben x" demekle laf arasında "hadi gel, markete gidiyoz, atıştırmalık birşeyler alcaz..." arasında fark vardır. arkadaşıma kuracağım şu cümleyi bana kimse "haydi gel, markete gidiyoruz, atıştırmalık birşeyler alacağız" diye kağıttan okur gibi telafuz ettiremez. bunun eğitimle cehaletle alakası yok yani, rahat uyuyabilirsiniz.

  edit: ayrıca tanımadığınız birine 1. tekil şahıs çekimiyle cümle kullanmak iticidir, tanıdığınız birine kullanmak itici değildir. yolda size adres soran birine "nereye gitmek istiyorsunuz?" yerine "nereye gitmek istiyorsun" diye soru sormak arasında fark vardır. dolayısıyla başlığı açan arkadaşın iticilik örneğini "nereye gitmek istiyon?" demeden de yakalamış oluyoruz. yerine, karşınızdaki kişiye ve zamanına göre değişir bu iticilik yani, üslup önemli.
 • hemşehricilik ve/veya sınıfsal dayanışma kodlaması olarak da yapılabilen bir hededir.

  "geliyon mu?" dendiğinde "geliyom." yanıtı alınırsa kodlama tamamlanır; aidiyet hislerinin ortak olarak en azından bir noktada kesiştiği düşünülür.

  "geliyor musun?" dendiğinde "geliyom." yanıtı alınırsa ve kişinin doğal halinden kaynaklanmamışsa, bu özellikle yapılmışsa, orada bir karşı duruş vardır.

  "geliyon mu?" dendiğinde "geliyorum." da üstteki tanımlamanın tersidir. kişi, duruşuyla ötekini ezer; ötekileştirir ve cahil, kültürsüz görür.

  sanırım demek istediğim anlaşılmıştır. samimiyet, kendini şirin gösterme çabaları ayrıca değerlendirilebilir. ilişkide, iletişimde bulunan kişilerin birbirlerine yoklama çektikleri de savunulabilir. hoş mudur? bilemiyo(ru)m!
 • yonlu konuşan insan şirin bir kız olduğunda hızla kaybolan iticilik.
 • konuşurken enerjiden tasarruf eden insandır. r ler konuşurken daha çok enerji kaybettirdiği için bir çok dilde yutulur. varoşlukla alakası olmayan sözde elit özde hiçbir şeye yaramayan insan modeli uydurmasıdır.
 • yon-yom ege şivesinden gelir. izmirliler bunu daha çok kullanırken istanbullularda daha az rastlanır.
  3. entry'de editten önce yazılanlara aynen katılıyorum. cahillikle iticilikle alakası yoktur. yanlış tespittir.
 • ayyyy klasik türk zekası işte. ben de diyodum ne zaman böyle konuşmayı marifet sananlar gelir, pek uzun sürmüyor. aynen aynen şampiyon sensin.
 • -hesabına bir mil-yon yatırdım

  bana hiç de itici gelmedi.
 • elitist bakis acisindan kaynaklanir. bu elitistler saray cevresinde buyudukleri icin, diger sive/aksan veya agizlara asina degildirler.

  sirf ege'de kullanilmiyor bu agiz. ic anadolulular'da da var, bati karadenizliler'de de var. kastamonulular ''giz fatmaa gelmiyongu?'' seklinde teleffuz ederler mesela. ogrenin bunlari. cehepenin 70 senedir dustugu hataya dusmeyin.