şükela:  tümü | bugün
  • ingilizce prediction* kasederek tahmin veya öngörüde bulunmak anlamında türetilmiş sözcük.
  • bilinen olaylardan yola çıkarak bilinmeyen olaylar hakkında tahmin yürütmek.
  • bilinen veya gözlenen durumlardan yola çıkarak bilinmeyen veya gözlenmeyen durumlar hakkında tahminde bulunmak. tdk
  • henüz günlük kullanıma indirgenememiş sözcük. bir de öykünmek vardır böyle yabani.
  • kehanet'in öztürkçesi. hanım koş yeni öztürkçe kelime sıçtım ekolünden türetilmiş sözcük. gavurun kendi dilinde "prediction" dediği şeye biz ne diyelim diye oturup düşünmüş bazı amcalar ve "yordamak" 'ı bulmuşlar. yaşayan dilde karşılığı olan bir kelimeye niye yeni ve uydurca karşılık arandığı bambaşka ve uzun bir tartışma konusu. dilde varlığını göstermeye devam eden ırkçı damar.
    zaten daha önce sıçılmışı vardı: öngörü diye.
    prediction: (noun) the act of foretelling; also, that which is foretold; prophecy
  • bugün ilk defa şahit oldum kendisine bir gazete haberinde. nişanyan etimolojik sözlükte raslayamadım izine. başka da etimolojik sözlüğüm yok zaten, sözlük. merak ediyorum ne zaman yumurtlandığını, ay pardon kullanıma girmiş kabul edildiğini...
  • sosyal bilimlerde nedense daha çok psikoloji literatüründe kullanılan ifade. hele ingilizce karşılığı olan predict sözcüğü, ingilizce yazılmış psikoloji makalelerinin vazgeçilmezlerindendir.
  • olmamış ve haklı olarak mecburen kullanıldığı bir iki terminoloji ortamı dışında tutmamış.

türkçeleştirme amaçlı kelime türetiyorsun, bir şekilde kök, ek, karşılamak istediğin kelimenin anlamını çağrıştırsa, insanlar kullanmaya başlar, sonra zaten bir uzlaşıma, dönüşür herkes ondan kasd edilen manayı anlar.
  • ölenin en çok kimi sevdiğini yordamak için bu bardak kapatmalar. su dolu bardaklar kapalı olduğu halde, ölünün ruhu oraları gezip sevdiği kişinin bardağına kirpiğini bırakırmış.

(bkz: ölü yıkama/@ibisile)
  • yol yordam gibi hali hazırda kullanılan bir benzer sözcük varken alakasız bir anlam için sanırım hayra yormaktaki yormakı alıp çekiştirip yordamışlar... öngörü falan neden uymadı ki abi size?