• 2 eylül 2014 atina konseri şimdiye kadar canlı izlediğim dalaras konserleri içinde en iyisiydi. atina petra teather da gerçekleşen konser tamamen rebetiko şarkılardan oluştu. 7 müzisyen ve 2 vokal ile sahne alan dalaras, bis dahil 46 şarkı söyledi. bu şarkılarda vokalleri ve buzuki çalan müzisyeni de kutlamak gerekir. 2014 itibariyle 65 yaşında bir yorumcu için muhteşem bir performans.
    o gün hayatını kaybeden ünlü yunan müzisyen antonis vardis in anılması ayrıca anlamlıydı.
  • dünyanın hakkında şarki yapmadığı sehirleri hakkinda cok güzel sarkilari vardir.. bir paris, bir milano, istanbul için sarki yapilir da bu gok kubbenin altinda, leverkusen hakkinda, izmir hakkinda sarki yapmayi bay dalaras misali delilerden baskasi düsünemez sanirim.. cok da güzel sarkilardir bunlar.. leverkusen'de gecirilen bir gece'nin annatildigi "mia vradi sto leverkouzen" i (http://www.youtube.com/watch?v=sz689zwjwpa) izmir'de kalan anılardan şarkılardan bahsettigi "ta smyrneika tragoudia" (http://www.youtube.com/…o1e3fnh2xi8&feature=related) buna ornek verilebilir..

elimde degil türk duşmanı olsa bile izmir'i sevenleri seviyorum yahu..
  • babası eskiden ünlü bir rebetikocu buzuki sanatcısıymıs. 70 li yıllarda sol içerikli albumlerle adını duyuran kucuk yorgo, o donemden bu yana cesitli sanatcılarla albumler yapti. basta haris alexiou, nikos papazoglu, theodorakis, al di meola, paco de lucia, sting , bregovic,vasilis papakonstantiniou vb. sayılabilir.
    besteci olarak degil ama baskalarının sarkılarını söyleyen bir sarkıcı olarak unludur. zaten hemen hemen hiç kendi bestesi yoktur denilebilir.
    3 tur sarkı söyler.
    laika :kent sarkıları, modern ezgiler
    dimotika : halk ezgileri
    rembetiko : rebet müziği

sahnede acayip artisttir. show insanıdır. ahmet kaya gibi her politik toplantıda sahneye cikar.
    yunanistanda dalarası sevmem diyen insanlar bile butun sarkılarını ezbere bilir.
    kıbrıs sorunu yüzünden turkiyeye gelmeme yemini vardır. artistik yapmıstır bu lafı ederken. gelse de canlı canlı dinlesek.
    turkiyede de binlerce fanatik dalaras dinleyicisi bulunmaktadır.
  • 2007 güz, ekim. akdeniz'de fırtına var. bir yelkenliyle datça'dan symi'ye gidiyoruz. sürekli dalaras dinlediğim için ("dalaras dalması" diyordum bu durumuma); ama sürekli, o sürekliliği nasıl anlatsam: yunanca bilmiyorum ama şarkıları, albümlerindeki kayıt sırasına göre ezbere çalıp söylüyorum o derece; işte dalga konusu olmuşum, dalaras manyağı olarak adım çıkmış. symi'ye de onun için gidiyorum, kalp gücüyle biteviye çağırıyorum: inanıyorum atina'dan inecek, benim için adada şarkı söyleyecek. bunu garip yollarla ifade de ediyorum, belki arkadaşlarım bile içten içe inanıyorlar geleceğine...

o tarihlerde dalaras henüz türkiye'ye hiç gelmemişti. vaktiyle bizi birbirimizden fena ayırmışlarlardı. allah'tan bu fena ayrılış, tadına doyulmaz bir meyve vermişti. o meyvenin adı rebetiko. rebetiko, birbirinden zorla koparılmış iki sevgilinin müziğidir. kıymetli bir firak hediyesidir. o iki sevgili birbirini çok sevdiği için, ayrılık müzikleri o denli hicran ve hasret yüklü, o kadar dokunaklıdır. costas ferris'in rembetiko'sunu izlemeyenler izlesin. ortak tarihimizden haberdar olsun.

neyse, dalaras ilk kez 2010, 26 haziran'ında türkiye'ye, istanbul'a, açıkhava'ya geldi. ah, o ne coşku, o ne sevinçti! gene datça'daydım, fakat bu sefer yolculuğun sonunda dalaras'ın bana şarkı söyleyeceği kesindi. ertesi sene, 2011'de tekrar geldi, gene açıkhava'da, merdivenlerde izleyip zârı zârı ağladık. "senin bu şarkılarında ne var bilmiyorum / dinledikçe güçleniyorum kalabalık oluyorum" hah, turgut uyar'ı da anmış olduk vesilesiyle.

artık hep geliyor şükür. zorlu gibi konser mekânlarına alışamadığım için gitmiyorum. belki biraz da o ilk görüşün, ilk buluşmanın lezzetini, hatırasını korumak için...

dostum dalaras, cancağızım yorgo mou
    sevda şarkılarının unutulmaz maestrosu
    sana selam olsun, s'agapo biliyorsun.
  • bazı yazar arkadaşlar türk düşmanı olduğunu ve para için türkiye'de konserler verdiğini yazmış. paracı olup olmadığını bilmiyorum, 1974 kıbrıs harekatımdan sonraki birkaç yıl türkiye hakkında sert eleştiriler getirdiğini ise biliyorum.

ama 1972 yılında yazmış olduğu 'mes stou vosforo ta stena' şarkısının kısmi tercümesinin türklere olan genel yaklaşımı halkında bir fikir vereceğini düşünüyorum:

'ben bir türküm sen de rumsun
    sen de bir milletsin / halksın
    ben de bir milletim / halkım
    sen isa'ya ben allah'a inanırım
    peki ama ikimizin hali de niye ah vah içinde?

biraz şarap ve sevgi
    ikimizi de aldı götürdü
    aynı kaptan da yemeye başladık
    kardeşlik bundan öte nedir ki'

dalaras'ı iki defa istanbul'da, bir defa atina'da izleme şansı buldum. bu şarkı dışında hiçbir şarkıyı söylerken gözlerinden yaş süzüldüğünü görmedim.
  • kıbrıs ve giritli müzisyen arkadaşları ile birlikte harbiye açıkhava'da çalıp söylemiş, livaneli'yi sahneye davet edip onun üç şarkısını hem yunanca hem türkçe seslendirmiş olan isimdir dalaras.

kalabalık bir türk ve rum seyirci grubu tarafından alkışlanmış, üstelik türkiye'de çalıp söylediği için de ne yer yarılmış ne gök tepemize yıkılmıştır.

müziğin evrensel dili ile seslenmiştir istanbullu dinleyicilerine. daha ne yapsın...
  • turkiye'ye du$man olan tum fraksiyonlari desteklemede hic bo$ gecmeyen, $arki soylerken yuzu cizgi film karakterine donen ses rengi mukemmel adam. sesini dinleyerek baktigimiz ayni denize biz raki, sen ouzo acarken, sen bizi sevmesen de biz seviyoruz be yorgo.
  • konserine izin verilmemiş olsun, tercüman gazetesi konserini hedef göstermiş olsun isterse; bütün kuzey ege ve trakya (türkiye) onun şarkılarını dinlemektedir - birebir müşahade ettim: neydi - güneş balçıkla sıvanmaz.
  • bizim yorgo ile akşam akşam ofiste karşılıklı sirtaki yapmamıza sebep olmuş kimsedir.
    hayır abi yorgo dediğim adam 130kilo 165 boyunda bildiğin top gibi, e bende 118kilo grekoromende azcık boylu bi erat olarak zıplayıp durduk valla, binanın statiğine zarar vermemişizdir inşallah... yalnız çok yanık okuyor dayı ha...

éla vre komşii
  • istanbul konserini turkcell dallamas düzenlediği için, bilet fiyatlarıyla da efsane olacağını düşündüren büyük sanatçı. konsere gidersek kirayı ödeyemiyoruz! tamam lan abarttım ama çüş yine de bence.

yedinci kategori falan var, düşün. konser harbiye'de. yedinci kategori de sahneye bi beşiktaş kadar uzaktır herhalde. yazık günah.

http://www.biletix.com/etkinlik/rp011/diger/tr
hesabın var mı? giriş yap