şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bitkinlik halidir. özellikle zihinsel olanı. berbattır. fiziki olanı yatıp uyuyarak geçiyor da, zihinsel olan biraz biraz bitiriyor sizi. en sonunda da hiçbir şey kalmıyor geriye.
  • "yaklaşık olarak üç yıl önce ciğerlerimde hiçbir hastalık belirtisi yoktu, yorulmak nedir bilmezdim, bitmek tükenmeksizin yürürdüm ve hala gücüm olurdu (buna rağmen düşünmek beni daima yorgun düşürürdü*), birdenbire takriben ağustos civarında -hava sıcak ve güzeldi, kafam dışında her şey iyiydi- halka açık yüzme havuzunda kırmızımsı bir şey tükürdüm. kabul edeceğin üzere bu durum sıra dışıydı. şöyle bir baktım ve sonra hemen unuttum. daha sonra sık sık tekrar etmeye başladı, ne zaman denesem genellikle kırmızı tükürüyordum." franz kafka - briefe an milena
  • yorgun düşmek nedir hiçbir zaman bilmeyeceğimi, yaşamayacağımı zannederdim bir zamanlar. hayata, insanlara, dünyaya karşı bakışım hep genç kalacağım yönünde idi. benim problemlerim olmayacak, sorunlar baş göstermeyecek, altından kalkamayacağım dertlerim olmayacak... oldu. hepsi bir bir oldu. ben yorgun düştüm. içten içe yıllardır bunu yaşıyormuşum meğer. insan farkına varınca anlıyor yıllardır sadece debelenip kendini daha da fazla çukurun içine gömdüğünü. kendime küçük bir dünya yaratmaya çabalamaktan yorgun düştüm. istemediğim insanları çevremden uzaklaştırmaya çalışırken yorgun düştüm. insan gibi yaşamayı denedikçe yorgun düştüm. saçlarım döküldü, belimde ağrılar çıktı, geceleri uyuyamaz oldum, düşünmekten beynimin kıvrımları acımaya başladı, vicdanımı susturamadığım yerlerde kalbim sıkıştı, haksızlığa karşı geldiğim zamanlarda yüreğim daraldı. yorgunum. düştüm.
  • bazen böyle bi lüksünüz bile olmaz.