şükela:  tümü | bugün
  • ogrencisi oldugum, toronto'nun kuzeyinde bulunan kanada'nin en buyuk ucuncu universitesi.

(bkz: york)
  • sinema eğitiminizi tamamladıktan sonra master programında directing sınıfına kabul edilebilirseniz eğer eğitiminiz bittikten sonra uzun metraj film için gerekli imkanları sağlayan bir okul... nedense türkleri de pek severler.. hatta bir doçentleri de türktür sinema bölümünün...
  • stephen gills, engin isin, daniel drache gibi büyük isimleri barindiran bir siyaset bilimi olan, neo-marxist universite. kanada'nin berkeley'idir.
  • sendikasi cidden guclu (cupe3903) bu okulun, ustelik kafanizi sisirip propaganda yapmaksizin her istediginiz seyi pek guzel acikliyorlar size. yeni gelen asistanlara cok faydali oluyor, harclarla, odemelerle, maasla, saglik hizmetleriyle ilgili bilgiler almakta. 2001'deki genel grevleriyle gurur duyuyorlar, haklilar da. ama ben geldigimden beri oyle siklikla yapilan bir grev gormedim ne yalan soyleyeyim.
    ancak adi gecen bu universite, yeni gelen yuksek lisans ve doktora ogrencilerine cok az bir fon sagliyor, baska bir yerlerden burs bulunmadigi takdirde gecinmesi pek zor olabiliyor.
  • toronto star isimli guzide toronto gazetesinin 31.10.2004 pazar tarihli sayisinda, university of toronto ile kiyaslandiginda ibm ile kiyaslanan apple gibi oldugu savunulan okul.
  • asistanlari her sene greve gitmese de, bu aralar gidecekmis gibi gorunuyor. zamaninda 2002'de bayagi buyuk bir grev olmus, 10 hafta surmus. en sonunda istedigini almis sendika (bkz: cupe 3903), ama yani 10 hafta dedigimiz geride 3 hafta ders birakir. iste, simdi de 1 kasim 2005'te yapilacak sendika genel kurul toplantisinda universite'nin sundugu teklifi kabul etmeme istegi ciktigi takdirde, 3 kasim itibariyle asistanlar toplucanak greve gidecek, dersler kesilecek, asistan sozlesmeleri iptal edilecek ve tek para kazanma yolu grev gozculugu olacak. grev hattinda (ingilizcesi "picket line", emin de olamadim turkcesinden ama boyle galiba) 4 saatlik vardiyalar halinde bes gun durdugunuz takdirde haftada 200 dolar kazanabilme firsati var en azindan. aylik 1300'luk asistan maasi yerine 1000 grev maasi, tabi buna da sukur.
    ne diyorduk, evet york'un asistanlarinin sendikasi epey guclu.
  • sizi alsalar, yorkun kampusune koysalar, kampusu de issiz bi adaya koysalar, sonsuza kadar dayanirsiniz, hergun fastfood restoranlarina, kafeteryalarina soversiniz, yurtlarina, sikis tikis yasamaya, ucuk fiyattaki marketlerine, pub night gunu disardan gelenlere, merdivenlerde, kenar koselerde ot cekenlere, sovmeyi bitiremezsiniz, ama bi turlu de disari cikmak istemezsiniz, sizi tembellestirir, herseye erisirsiniz, hayat o kdr kolaylasirki york'da, 10dk mesafedeki gyme gitmek en buyuk derdiniz olur. gusel yer, severim ben okulumu.
  • bfa icin sadece guz donemine application kabul eden okul. muhendislik ve sosyal bilimler gibi bircok alanda uoft'a yaklasamayacak olsa da bfa ve ozellikle filmmaking programlarinda degil sadece kanada'da, nerdeyse dunyada rakip tanimaz, sirf bu sebepten application icin kisa zamanda proje uretmek, 1 haftada ayn rand'i beyazperdeye tasimak ya da ufacik bir sequence essay'i icin 90lar sinemasini yalayip yutmak gibi islemleri gayet basit ve siradan bir hale sokabilir.
    ustelik uoft'un aksine gayet userfriendly bir sistemleri var ve bunu sundugu imkanlarla paralel olarak dusununce asla istemediginiz bir hadiseyi omrunuzun birincil amaci haline getirebiliyorsunuz, -20 derecede gececek ki$lar bile cennet tanimi olabiliyor. adamlar da bunun farkinda ve formlarinda nolur york'a gelmeyi ne kadar cilginca istediginizden daha elle tutulur biseyler yazin diyebiliyorlar daha bir soru oncesinde futuristik hikaye yazdirdiklari ve o kapasiteyi alt sinir olarak kabul ettikleri insana dahi.
  • kampus ogrencisi iseniz york'ta mi yasiosunuz toronto'da mi bi cok kez sorarsiniz kendinize sitem icinde.
  • ogretim gorevlilerinin gectigimiz 6 kasim'dan beri grevde oldugu, ogretim yili felc olmus, henuz ilk donem vizelerine finallerine dahi girememis binlerce talihsiz ogrencisinin haftalardir eli kolu bagli bir sekilde sendika ile okul arasinda anlasma saglanmasini bekledigi universite.