şükela:  tümü | bugün soru sor
  • diger teriyer (terrier) cinslerine gore cok daha fazla sara hastaligina yakalanan, surekli vik vik bik bik yapan rahatsiz edici bir sus kopegi.
  • ingilterenin yorkshire bölgesinde madenciler tarafından tünelleri işgal eden korkunç fareleri yakalamak için sıklıkla kullanıldıklarından kelli yorkshire
    ön adı ile anılan köpeklerdir...
  • labradorun kuyruğu kadar olan ve üstünde yürüyebilecek kadar küçük köpek cinsidir.
    eğitimle alakalı sanırım küçük köpek kompleksinde olmayıp bikbik vikvik havlamayanı, büyük köpeklerle oynamaya kalkanı görülmüştür.
    uzun tüylerinden dolayı erkekleri bile tokalı mokalı dolaşır dişi zannedilebilirler ama böyle pıtı pıtı bir yürüyüşleri vardır ki küçük köpek sevmeyenleri bile sevdirecek kadar tatlıdırlar.
  • henüz yedi edindiğim ahanda şuncağız şey. tüyleri dökülmüyor önerisini pek ciddiye almasamda yaklaşık 3 gündür çok çok az tüy görmemle biraz şaşırdım doğrusu. onun dışında henüz sesini de duymadım. havlayabildiğinden de emin değilim ki yaşı da çok küçük değil, 9 aylık falan. bakalım zamanla bu ufak şirin şey bir yaratığa dönüşecekmi, bekliyoruz sözlükçüğüm.
  • türkiye'de, sahiplerinin http://www.yorkshiretr.com/ adresinde petleri hakkında her türlü bilgi alışverişinde bulunabildikleri pek yararlı bir siteye sahip köpek cinsi.
  • bir arkadaşımın sayesinde 3-4 gün önce sahibi olduğumuz köpek cinsi. bizimkisi henüz çok ufak, 3,5 aylık falan, ama çiş eğitimi dışında söylenen her şeye anında tepki vermesiyle daha önce baktığım köpeklere zeka olarak daha bu bebek sayılabilecek haline rağmen aşırı fark atmış durumda. biraz şımarmaya meyilli, küçükten çok sert olmadan disipline edilmesi şart. ki zaten bu hayvana sert davranabilen beri gelsin, pilsiz bebek şerefsiz inanılmaz tatlı böle insanın içi eriyor resmen.
    veterinerin dediğine göre de başta evde kendisine belli bir bölge hazırlanıp yemeği suyu hatta tuvaletini yapacağı gazeteler falan oraya serilmeliymiş. buna alışana kadar da çok fazla evde serbestçe gezmesine, kucağa, aşırı ilgiye alıştırılmaması lazımmış. havlamasını çok az duydum bu arada, neredeyse havlamayı bilmiyor gibi. bir tek üzerine kapıyı kapatıp köşesinde bıraktığımızda arkamızdan viklemesini falan duydum. işte şimdilik böyle... bakalım büyüdükçe coşar heral.

güncelleme:
    ilk aldığımızda girdiğim tanışma entry'si üzerinden seneler geçti, yorkie'miz büyüdü serpildi. adı tarçın oldu bu arada ve resmen küçük erkek kardeşim gibi bişey oldu artık. sadece 1 kere ayrı kaldık, onun dışında ayrı zaten kalamıyoruz. çok kedi baktım, hayvanları da çok severim ama bununla olduğumuz gibi olmamıştık. evdeki herkesin kalbini çaldı, özellikle köpek yalamasından tiksinen annem bile herşeyine alıştı. halen daha doğru düzgün havlaması falan yok. ayrıca ablasının (kardeşimin) sonsuz sabrı sayesinde bir sürü numara da öğrendi. arada çok seyrek olarak azmaları dışında (ergenlik :b) hiç bir yaramazlığı da yok. gerçi sorunsuz olarak çişini öğrenmesi nerdeyse 1 sene aldı ama eve alıştırdığımız için devamlı dışarı gitmek gezmek istemiyor zaten. türe ilgili ve merak eden arkadaşlara tavsiye ederim, muhteşem bir ev köpeği.
    (ayrıca kadıköy moda civarı eş arayan dişi yorkie'lerin ebeveynlerine de selam ederim ^^)
  • kayda geçmiş en küçük köpeğin ait olduğu köpek cinsi, sadece 9.5cm uzunlugunda. (burnundan-kuyruğuna)

(bkz: cahillikler kitabı)
  • sadece uyuyor gibi yaparak ya da hiç hareket etmezseniz sizi rahat bırakabilen, oyuncu mu oyuncu köpek türü. şirinlik abidesi. oyuncak gibi bi şey. iyi olan ise tüyleri dökülmüyor.
  • bir numaralı terapi köpeği. üzgün olduğunu hisseder, gelir seni teskin eder.