• iki dakika götünün üstünde dur diyenlere, duramamamın sebebi olarak sunduğum ceddim. bir ilgisi var mı bilmem, tahminim yok. küçükken hiperaktif olmam asıl sebep sanırım.
  • (bkz: yörük hai)
  • yuruyen turk'ten gelir.
  • kimisi hayatından ilk defa kapalı bir yerde askerdeyken yatmıştır. arı gibidirler kimisi esmer tenli yuvarlak yüzlü olur kimisi de sarışın mavi gözlüdür. ya çok uzun boylu iri yapılıdırlar ya da kısa boylu minyon * onun dışında inatları ile bilinirler bir ellerinin sıkı oldukları söylenir. kolay değil tabii sen de kışın buzun içinde zeytin topla yazın sıcakta bamya kes dağda bayırda koyun güt eminim zor harcarsın o parayı *
  • "gönül sığarsa her şey sığar, gönül sığmazsa hiçbir şey sığmaz"*
  • anne tarafından ceddimmiş, bugün öğrendim. şimdi, içimdeki bu sürekli göçebe ruh hali, göçüp gitme, yer değiştirme, aynı yerde duramama vaziyetinin nedeni açığa çıkmış oldu, ben de bi rahatladım.

ve o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler.
  • kelimenin kökeni yürümekten gelmektedir, yörükler özellikle toros dağları çevresinde yaşamaktadırlar, öz türkçeyle karışık farklı bir şiveleri vardır, bahçeye tangay derler, bir yerde sabit durdukları zaman mutsuz olurlar, ellerinin altında keçileri, başlarının üstünde gökyüzü olmazsa rahat edemezler. etrafınızda yumuşak minderler dururken taşlara oturan, hafif çekik gözlü ve -e harflerini geniş söyleyen insanlar varsa onların yörük olma olasılığı yüksektir. kendi halkımdır, sürekli hareket halinde olmamın, rüyalarımda hep torosları, bozkırları görmemin ve hafif çekik gözlerim olmasının yegane sebebidir.
  • yazar abdullah topaloğlu'nun fethiye, kaş ve elmalı yöresindeki yörüklerin yaşamını konu alan romanı celep, kaş kültür evi'nde düzenlenen söyleşi ve imza gününde okuyucuyla buluştu. yörük kültürünün anlatıldığı söyleşiye yabancılar da yoğun ilgi gösterdi.

--- spoiler ---

'yörük kültürünü kayit altina almaya çaliştim'

yaşamının bir dönemini kaş ve elmalı'da sürdüren avukat abdullah topaloğlu'nun ilk romanı olan celep, okuyucusuyla buluştu. kaş kültür evi'nde düzenlenen söyleşi ve imza gününde konuşan topaloğlu, kendisinin de isparta'nın eğirdir ilçesine bağlı haymana köyünde dünyaya gelen bir honamlı yörüğü olduğunu belirterek, büyük ilgi gören celep romanında, yörüklerin zamana direnen kültürlerini kayıt altına almayı amaçladığını anlattı. canlı hayvan alım satımı yapan tüccarlara celep adı verildiğini belirten topaloğlu, kurguyla gerçeğin içiçe geçtiği romanında fethiye ve kaş'ı de içine alan teke yöresinin yörük yaşamına ilişkin çarpıcı ayrıntılara yer verdiğini dile getirdi.

romani yörük ve cumartesi annelerine adadi

geçmişle bugünün harmanlandığı celep romanında, turizm, yabancılara toprak satışı ve gidere yokolan hayvancık nedeniyle yaşam alanları daralan yörüklerin yaşamları ele alınıyor. romanda organ ticareti nedeniyle kaçırılan çocukların trajik hikayelerine yer verdiğini anlatan topaloğlu, bir sonraki romanında da kaş ve kalkan'da yaşanan toprak satışlarının sonucunda ortaya çıkan çarpıcı toplumsal gelişmeleri işleyeceğini vurgulayarak çalışmasını yörük anneleri ve cumartesi annelerine adadığının altını çizdi.

kaş belediye başkanı abdullah gültekin'in yanısıra kaş'ta yaşayan yabancıların da katıldığı söyleşinin ardından romanını imzalayan topaloğlu, okurların sorularını da yanıtladı.

--- spoiler ---

yusuf yavuz
    medyantalya
    köşe yazarı
  • bir tür hippi
  • inatçı olduğu rivayet edilen bir topluluktur.. bununla birlikte bulgur pilavına ayran dökerek yerlermiş sanırım.. zira ben küçükken bulgur pilavına ayran döküp yediğim zaman "yörük"lüğümden dem vurulurdu.. benzetmeyi yapanların yalancısıyım..
hesabın var mı? giriş yap