*

şükela:  tümü | bugün
 • ege turkusu.

  şu dalmadan geçtinmi
  soğuk sular içtinmi
  efelerin içinde
  yörük aliyi seçtinmi

  hey gidinin efesi efesi
  efelerin efesi

  şu dalmanın çeşmesi
  ne hoş olur içmesi
  yörük aliyi sorarsan
  efelerin seçmesi

  hey gidinin efesi efesi
  efelerin efesi
 • kurtuluş savaşının en büyük efelerinden, aydın'ı yunanın elinden kısa bir süre de olsa kurtarmış, efelerin efesi. ege'de kuvayı milliye'nin diğer liderleri** düzenli orduya karşı çıkıp isyan etmiş, amaçlarından saparak halkı soymaya, asıp kesmeye girişmişlerse de, yörük ali efe bu olaylara hiç bulaşmamış, kurtuluş savaşının sonunda istiklal madalyasını tüm onuruyla tertemiz takarak o dağların gördüğü en yiğit efe olma onurunu pekiştirmiştir. bu büyük efe, geçirdiği talihsiz bir kaza sonucu sakat kalmış, kısa bir süre sonra da sakatlığın yarattığı sıkıntı ve zayıflık sonucu yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak (yanlış hatırlamıyorsam) 1954'te ölmüştür.
 • "cepkenimin kolları
  parıldıyor pulları
  yörük de ali geliyor
  açıl aydın yolları"

  diye bir dörtlüğü daha olan türkü.
 • memleketi yenipazar'dır.
 • http://www.kimkimdir.gen.tr/ adresinden alınmıştır.
  milli mücadele kahramanlarından yörük ali efe 1896 yılında aydın'da doğdu. aydın bölgesi yörüklerinin sarıtekeli aşiretinden olan yörük ali efe, çerkez ethem ve demirci mehmet efe'den sonra kuvay-ı milliye'nin encümenin önemli kişilerindendi. milli mücadeleye katıldığı zaman 23 yaşındaydı. daha önce, 1916'da askere alınarak kafkas cephesi'ne gönderildiği sırada askerden kaçmış, dağa çıkarak alanya'lı molla ali çetesine katılmıştı. molla ali çarpışmada ölünce onun yerine çetebaşı oldu. menderes irmağını salla geçerken jandarmanın pususuna düşen çetenin bütün elemanları vuruldu, yalnız yörük ali salın ipini kesip akıntıya kapılarak hayatını kurtarabildi. bu olaydan sonra çetecilikten vazgeçerek eşkıya avında bir süre hükümet'e yardımcı olan yörük ali, mondros mütarekesinin ardından ortalık karışınca çete kurdu. kıllıoğlu hüseyin efe ile birlikte milli mücadeleye katılarak zaman zaman yunanlılara baskınlar yaptı. yörük ali efe'nin gittikçe genişleyen ve milli aydın alayı adını alan milis kuvvetleri kurtuluş savaşında büyük yararlıklar göstermiş, aydın'ın yunan işgalinden kurtulmasında büyük rolü oynamıştı. savaş sona erince çetesini dağıtarak yenipazar'ın kavaklı köyüne çekilen ve yörük soyadını alan ali efe, izmir'de geçirdiği tramvay kazasında bacaklarını kaybederek sakat kaldı.1953 yılında da öldü.
  (bkz: copy pastein ustası gözlerinin hastasıyım)
 • kendisini ziyarete gelen genc bir hanimin silahindan urktugunu farkedince, cebinden ipekli bir mendil cikararak tabancasini orttugune dair bir hikaye vardir. oyle de ince bir adammis yani.
 • turkunun galiba bir dortlugu daha var:

  'aydin dagin oymuslar
  caliya da martin koymuslar
  yoruk de ali'nin adini
  hazreti ali koymuslar.'

  (bkz: martin/4)
 • batı anadolu'da milli mücadelenin önemli kahramanlarındandır. hayatı ve mücadeleleri üzerine sabahattin burhan'ın 3 ciltlik bir romanı mevcuttur. (egenin kurtuluş destanı yörük ali efe)
 • inanışa göre düğün günü damat yenipazar'ın meydanında bulunan yörük efe heykelinin önene gelerek efeden evlenmek için izin ister.efe heykelinin arkasına saklanan şakacı şahıs da damattan para falan isteyerek kızı verir.böylece herkese eğlence olur.