şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ossnin yabancı ülke pasaportu olanlar için olan versiyonu. her bölümün yaklaşık 5%'i yös ile gelen öğrencilere ayrılır. yani bölüm kontenjanı 50 kişi ise 5 tanesi internationaldır. genelde eski sovyet birliği üyesi türk ülkelerinden olmakla beraber arap ülkelerinin öğrencileri de gelirler. diğer okulları bilemem ama odtu ve bogazici universitesine pek sık gelirler.
  bi de işin şu yüzü vardır, bu sınav össden kat kat kolaydır ve kafası çalışmayan insanlar rahatça bogazici endustri ya da bogazici isletme gibi alanının en yüksek puanlı bölümlerine rahatca girerler.
  kısaca: yabancı pasaport edinin, keyif yapın.
 • genellikle yabancı ülkelerin vatandaşlarının türkiye'deki üniversitelere girmek için vermek zorunda oldukları sınav.
 • gayet beles bi sinavdir, siz oss icin calisirken onlar butun yil gezer ve sonucta sizden daha iyi bir bolume girmeleri muhtemeldir.
 • içinde "2x(4+2) i$leminin sonucu nedir?" gibi ve benzeri sorular olan sınavdır. bir turk gencinin oss'yi kazanıp bir universiteye girmesi ne kadar zorsa, bu sınava giren yabancı uyruklu birinin universiteye girememesi de o derece zordur.
 • her yil nisan ayinin sonuna dogru yapilir. bu sinavla turkiyeye 4 - 6 yillik turisler kazanilir. türk soylu olmayanlar (bkz: turkluk belgesi) normalin 4 kati universite harci oderler. bunlar yutdisinda anne babalarinin kazandigi paralari turkiyede harcarlar. ancak calisma izni almayi basarabilenler okul bittikten sonra turkiyede kalarak issizlik sorununa katkida bulunurlar. okullarini bitirip memleketlerine donenler ise artik fahri turk konsoloslaridir. turkiye hakkinda iyi dusuncelere sahiptirler. turkiye lehine propaganda yaparlar turkiyenin cikarlarinin korurlar.

  eksileri ve artilari goz onune alindiginda turkiye iciin faydali bir sinav oldugunu dusunebiliriz.
 • bu sene 16 nisanda yapılacak olan sınavdir.türkiyede ikamet tezkeresi* sahibi olanlar veya yurtdısından türkiye'ye üniversite egitimi için gelenler bu sınava girebilir.bunun dısında kktc pasaportuna sahip olanlar ve biri türkiye cumhuriyeti olmak uzere çifte vatandaslık sahibi olanlar bu sınava giremez.sınavda 2 tür test vardır. bunlar temel beceri testleri ve türkçe testidir.temel beceri testi 45 genel yetenek ve 35 matematik olmak üzere toplam 80 sorudan olusur.bu testten minimum 40 puan ve üstü alanlar bir üniversiteye basvurma hakkı kazanır.türkçe testi ise ögrencinin türkçesinin yeterli olup olmadıgını saptamak amaclı yapılır.türkçesi yeterli olmayan adaylar 1 yıl boyunca türkçe kursuna devam edip sertifikayla yeterliligini kanıtladıgında bir sonraki sene tekrar sınava girmeden üniversiteye basvurabilir.sınav sonuçları iki yıl süreyle gecerlidir.2005 yılından itibaren okullara giriş sekli degismistir oklua giriş kriterlerini artık osym degil her üniversite kendisi belirler.aday sartları yerine getirdiginde okula girmeye hak kazanır
 • yabancı uyruklu ögrenci sınavı. çoğu üniversitenin taban puanı 40'tır. 40 puan alabilmek için 80 sorudan en az 21 netinizin olması gerekir. taban puanı yeten öğrenciler arasından puanı yüksek olanlar seçilir. iyi bir üniversitenin herhangi bir bölümüne girmek için ise en az 55-60 puan gerekir ki bunun için de 50 netiniz olması lazım.
 • yanlış bilmiyorsam eğer daha önceleri fizik, kimya gibi dersler de dahilken şimdi sadece temel öğrenme becerileri testi adı altında matematik ve genel yetenek soruları sorulmaktadır. bu sene 12 nisan'da yapılmıştır ve soru-cevapları yayınlanmıştır. öss sınavına göre başarılı olmak daha kolaydır, hem bu sınava türkiye'de doğmuş, büyümüş yani türkiye'deki okullarda eğitim görmüş kişiler 'yabancı uyruklu' olmaları sayesinde girebilirler.

  benimle aynı eğitimi almış, aynı şartlara sahip kişiler, bu sınavda kendi rakiplerinden daha iyi bir sonuç alarak, benden kat kat daha güzel bir üniversitede/bölümde okuyabilir. hem de t.c vatandaşlarıyla aynı miktarda harç ödeyerek. bu açıdan bakınca haksızlık varmış gibi görünüyor.

  matematik soruları içerisinde; türev, intregral, logaritma, determinant, geometri soruları vardır. ve o genel yetenek soruları iq testi soruları gibidir ve ilk bakışta çok da kolay görünmemektedir.

  yerleştirme işlemi ise üniversitelere tek tek başvurarak yapılmaktadır. farz edelim hukuk okumak isteyen birisi, hukuk bölümü bulunan bütün üniversitelere başvurabiliyor, bütün üniversitelere de kabul edilebiliyor, sonra bir tanesine kaydını yaptırarak diğer üniversitelerdeki kontenjanları boşuna işgal etmiş oluyor. sonra ek kontenjanla yerleşmeyi bekliyor diğer adaylar.

  böyle kör-topal ilerleyen bir sınav yös, diğer çoğu sınav sistemi gibi.
 • kaldırılması gündemde. bu sınav yerine her üniversite kendi kriterlerini belirleyecek ve bu kriterlere göre öğrenci alacakmış. ayrıca öğrencinin kendi ülkesindeki aldığı notlar başarılar etkileyecekmiş.
 • çoğu kişi tarafından haksızlık olarak görülen bu sınav kaldırıldı. ama kaldırılması bile bazılarına haksızlık yapılarak oldu. bir haksızlığı haksızlıkla ortadan kaldırmak ne büyük acizlik...