şükela:  tümü | bugün
 • tony curtis, charles bronson'un oynadigi, turkiye'de cekilmis ve babamin set cevirmenligini yaptigi film.. (bkz: baba)
 • charles bronson, tony curtis, salih guney, fikret hakan, ve suna keskin'den mutesekkul kadrosuyla akillara zarar bir b film'e benziyor. kurtulus savasi sirasinda cetecilerin arasina dusen iki amerikan askeri izmir'e giden altin yukunu korumakla gorevlendirilir. gorev icin amerikan askeri ithal eden izmir kaymakaminin uc kizi da katara dahildir. 1970 yapimi.
  bir diger ismi soldiers of fortune. muzikleri erol evgin yapmis.
 • basrollerinde tony curtis, charles bronson, michele mercier, fikret hakan ve salih guney'in oynadigi 1970 yapimi bir ingiliz filmi.

  konusu turkiye'nin kurtulus savasinda turk ordulari adina savasan iki amerikali kafadarin maceralari. senaryonun sonunda kahramanlarimiza mustafa kemal pasa'nin madalya vermesi sozkonusu olunca dananin kuyrugu kopar. turk oyuncular filmi boykot eder, basinda filmin turkiye
  aleyhtari oldugu, ataturk'e hakaret ettigi haberleri dolasmaya baslar, valilik sorusturmaya baslar, polis film setini basip filmlerde ataturk'e hakaret var mi diye incelemek icin makaralara el koyar. sonunda film ataturk'suz bitirilir, kahramanlarimiza da isimsiz bir pasa madalya verir. ancak bu filmin turkiye'de gosterilmesi de o gun bugundur ataturk'e hakaret edilecegi (!) kuskusuyla yasaktir.

  simdi bu olayin sonuclarini incelersek

  1 - yurtdisinda bazi malum turkiye dusmani cevreler bu filmde turkler "iyi adam" olarak gosterildigi icin protesto eder.

  2 - ataturk filmlerde canlandirilamazmis. nitekim ataturk'un olumunden neredeyse yetmis yil gecmis olmasina ragmen bir-iki defa disinda ataturk'un bir oyuncu tarafindan canlandirildigi vaki degildir. yonetici mekanizmamizin bu konudaki zihniyeti hz muhammed in resmedilme yasagi ile paraleldir (demek ki en ataturkcu gecinen yoneticilerimiz ataturk'un sozlerini bir taraflariyla anlamislar). bu konuda ataturk u abartmak basligi altindaki bazi entrylerin incelenmesini oneririm.

  3 - bati sinemasi icerisinde tony curtis ve charles bronson gibi iki agir top sayesinde onemli bir yer edinecek bir filmden ataturk'u sansurledik, adamlari neredeyse sinirdisi ettik, turkiye'de gosterimini bile yasakladik ve bu filmin yerine birkac yil sonra cekilen baska bir film turkiye'nin imajini neredeyse otuz yildir belirlemis oldu : alan parker'in midnight expressi !
 • atatürk'ün patrick magee tarafindan canlandirildigi film
 • giovanni scognamillo ' nun batı sinemasında türkiye ve türkler adlı kitabında detaylı bir şekilde hikayesini anlattığı film. scognamillo filmde kurtuluş savaşının ayaklanma, kuvayi milliye' nin ise asiler olarak adlandırılmasına özellikle değiniyor. yapım asistanı kızın karavanda düşüp ölmesi, ekip arabasının iki çocuğu ezmesi, set ekibinden bir grubun bir bar kavgasına karışması gibi kriminal olaylar da yaşanmış çekimler esnasında. bir yandan da filmin uğradığı sansürler ve diğer ayrıntılar göz önüne alındığında, bu çekim hikayesinden adı geçen yapımı sollayacak bir film çıkaacağını düşünüyorum.
 • you cannot win them all yani "hayatta kaybetmek de var" gibi bir anlama gelen ingilizce deyim.
  sınavdan 98 aldım diye ağlayan öğrenci gibi tiplere yönelik bir sözdür.
 • jose mourinho ya söylenmesi gereken söz
 • filmden bir kesit
  http://video.ntvmsnbc.com/…aturk-var-yasak-var.html
  merak ettim simdi filmi.