şükela:  tümü | bugün
2017 entry daha
  • fatih terim'in niye türkiye'nin gelmis gecmis en iyi teknik direktörü oldugunu özetleyen futbolcu.

göztepe'yle olan lig maci dahil sadece 3 mac biraz ileride oynatinca sahanin o kismini görebildigini farketti ve sadece sahanin ikinci parselinde görev alabilecegini bildigi bir yedek oyuncusuna dönüstürdü; cünkü ne feghouli ne fernando ne selcuk ne de maicon kadar topu ayagina oturtarak kullanamiyor. sadece saha görüsü biraz üstün.

belhanda bahsi de kapanmis oldu.
  • vakti zamanında sanayiye verilmiş olması gereken at hırsızının, futbolcu olmayı başarmış hali.
  • futboldan anlamayan adam turnusolü. asistin asistinin asisti falan diyip aklınca dalga geçmeye çalışan adamlara şu olayı aptala anlatır gibi anlatayım da vicdanım rahatlasın. bakın bu asist olarak geçiyor(pogba 2 asist yaptı diye haberini bile gördüm),bu pas ise istatistiki olarak kaybolup gitti. hangisi daha efektif? bir kere asist istatistiği yanıltıcı bir istatistik. yani daha doğrusu gole katkı anlamında gerekli bilgiyi vermiyor. ve hatta asist olarak geçmeyen ama asistten yüz kat daha faydalı paslar istatistik kağıdında yer edinemiyor. bir pas efektif ise ona efektif demek zorundayız. asistin asistiyse ve yapılan asistten daha efektif bir pas ise bunu da belirtiriz bundan daha doğal ne var? kimse boş yapmasın. şu adama sırf istatistik kağıdına bakıp binlerce adam boş yere sallamıyorsa ben de bir şey bilmiyorum. takıma katkı sağlamıyor, kötü oynuyor diyen adam futboldan anlamayıp sürü psikolojisiyle bok atacak adam arıyor. asistin asisti öncesi 150. pas falan yazarak küçümsüyorlar akıllarınca. bir kere hücumu gayet iyi şekilde organize ediyor, gayet etkili orta yapıyor, duran topları çok etkili, sürekli defansın arkasına gayet ölçülü ve etkili pasları var ve bu paslar sayesinde attığımız gol kadar da golle sonuçlanmayan pozisyonlar var. adam direkt pozisyona sokuyor. eveleme geveleme yok yani. ayrıca pas oyunu oynadığımızda da harika bir hareketli pas istasyonu. iyi top dağıtıyor. tam bir kapalı savunma açma oyuncusu. ve bu adam beğenilmiyor. sneijder sonrası transfer olması böyle bir algı oluşmasının en önemli nedeni. sneijder gibi 35 metreden gol atamadığı için eleştirilmeye devam edecek. burası türkiye sonuçta. sürü psikolojisi linç kültürüne neden oluyor. anlayabiliyorum bir nebze. ha kötü yanları da var tabii. fenerbahçe maçında gördüğü kırmızı kart, ilk haftalardaki gereksiz agresiflikleri vs. mental olarak çok yeterli olmadığını gösteriyor. ha keza gol vuruşları da yetersiz. bu adam aslında golcü de bir adamdı fakat taraftarın kendisini bir türlü kabul edememesi özgüvensizlik yaratıyor sanırım. şu adamın arkasında sneijder'in arkasında durduğumuzun yarısını dursak adam gol de atmaya başlayacak kimsenin şüphesi olmasın.

edit: yazdıklarımı anlamak istemeyen(ya da anlayamayan) bir arkadaş tam da belirtmek istediğim noktalara parmak basmış istemeden de olsa. belhanda'nın yaptığı sıradan "asistleri" övmüş müyüm ben bak bakalım bi. asistin yanıltıcı bir istatistik olduğunu yazıyorum adam bana belhanda'nın yaptığı sıradan asistlerden birini göstererek ayar vermeye çalışıyor. ne anladı acaba yazdığımdan? eren'in belhanda'yı karşı karşıya bıraktığı pas gibi bir sürü pası var arkadaşım bu adamın. istatistik kağıdında görülmüyor işte bu paslar. benle aynı şeyi söylüyorsun ama bana ayar vermeye çalışıyorsun.
  • bu sezon yaptığı 6 asistten biri bu

dengesini kaybedip yere düşüyor, boşta kalan topu arkadan gelen feghouli tamamlıyor. siz futbol cahilleri anlamazsınız tabii. aslında kendini yere bırakarak rakip savunmayı şaşırtıyor. bu golün altında çok büyük bir felsefe var.

asistten ziyade pasın efektif olmasından bahsedilmiş, katılıyorum. mesela belhanda'nın şu asistine bakalım. eren'in belhanda'yı tek topla bomboş kaleciyle karşı karşıya bıraktığı pas daha efektif diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. belhanda'nın kaleciyle karşı karşıya iken hemen yanındaki gomis'e bıraktığı şaheser pas efektif. bu da içinde felsefesi bulunan ve futbol cahillerinin anlayamayacağı türden bir pas.

artık üçüncü bölgede top ayağına geldiğinde, şut ile, çalım ve dribling ile ya da ince paslarıyla, en olmadı ceza sahasına hareketlenerek pozisyon kovalaması ile fark yaratan on numaralar yok. bunların hepsini veya herhangi birini yapan on numaralar zaten geri kalmış, çağa ayak uyduramayan yobaz futbolculardır. futbol dünyasından derhal dışlanmalıdırlar.

neyse şaka bir yana ilk yarıda sergilediği çöp performansın iyi olduğunun düşünülmesi şaşırtıcı. umuyorum fatih terim etki eder de montepelier zamanındaki oyununa tam olarak dönemese de yaklaşır. sonuçta bizim futbolcumuz. şu dar rotasyonda her futbolcudan olabildiğinin maksimumunu almak zorundayız.

edit: entryde belirttiğim ofansif ortasaha pozisyonunda oynayan oyuncuda bulunması gereken özelliklerden (şut, çalım, dribling, oyun görüşü, özgüven) hiçbirini sergileyememiş olması, birçok maçta hayalet casper'a dönüşerek bizleri çocukluk yıllarımıza götürmesi, kendi hayal dünyasında kurduğu fantastik pasları denerken sürekli top kaybı yapması nedeniyle eleştirilmesi gayet normal.

atağı filizlendiren asist öncesi bağlantı paslarını genellikle 8 numara diye adlandırılan oyuncunun yaptığı, yapması gerektiği işler. selçuk inan zamanında bunların kralını yapardı, beşiktaş'ta da oğuzhan özyakup yine öyle. bu yüzden ileride fazladan yer işgal etmesinin bir esprisi kalmıyor. bu şekilde oynamakta ısrar ederse, olur mu bilmem ama 8 numaraya devşirilebilir. kendi oyununa çeki düzen vermezse eğer forvet hattında daha fazla gol tehdidi yaratmak için yerine ikinci bir forvet ya da üçüncü bölgede daha etkili olan feghouli'nin onun yerine forvet arkasına geçmesi olası gözükmekte.
  • asistin asisti reyiz xd
    adam rakibin golünün bile asistinin asisti asdklasd

bu adama faydalı topçu diyenin aklını sikeyim, net.
  • iyi top dağıtıyor, defansın arkasına paslar atıyor falan deniyor, kafayı yememek elde değil. lan bu yüzden eleştiriliyor bu adam zaten amk. top mop dağıtmıyor, iki maçta beş tane defans arkasına pas atmıyor. bunun yüzünden maicon, mariano falan oyun kuruyor. ne mal adamlarsınız amk. instagramdan futbol takip ediyorsunuz...