• dizinin adı young sheldon, baby shelly değil, o yüzden büyümesine tanık olurken ergenliğe girişini de görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır. bence hala güzel gidiyor, abisi tamirciliği bırakmıştı, muhtemelen kayınbabasının yanında devam edip işleri büyütecek çünkü asıl dizimizde ünlü bir lastikçiydi georgie. ben hala severek izliyor ve yeni bölümleri merakla bekliyorum umarım bitmez, (bkz: the big bang theory) kadar uzun ömürlü olur.

bu arada eklemek isterim ki asıl sheldon da çevresine göre pek sevimli bir tip değil, büyüdükçe sevimsiz olması daha mantıklı.
  • keşke ara bölümler yapsalar, o esnada hindistan diye geçiş yapsak, küçük raj hizmetçilerin arasında, kadınlar tarafından yıkanıyor, ilk travmalarını yaşıyor olsa. jinekolog babası doğumlara alıp bebeğin kafasını çektirse.

hatta bir bölüm komple raj, sonra bir bölüm howard olsa. howard'ın annesini görsek, gençliğini bernadette oynasa. leonard annesi tarafından deneylerde tabi tutulsa. penny ve missy bir yerde denk gelip birbirlerine güzellik tüyosu verse veya. bir sezon boyu diğer çocukları izletseler bize, sheldon'u da özlesek.

ama nereden bulacaksın o kadar yetenekli çocuğu ve yazar kadrosunu değil mi? buna şükür.
  • üstün zekalı bir teorik fizikçi olarak cbs'te yayınlanan ''the big bang theory'' dizisinde jim parsons tarafından canlandırılan bir kurgusal karakterin bu defa çocukluk döneminin ele alındığı ve lain armitage tarafından mükemmel şekilde canlandırılan 2017 yapımı dizi. eşsiz.

big bang theory'yi izlememiş olsam da, netflix'de henüz seyretmeye başladığım ve 7 sezonluk bu dizinin 1. sezon 19. bölümüne gelmiş biri olarak tadına doyamadığım diziler listesindeki yerini aldığını söylemeliyim.

yüksek ıq'su nedeniyle ailesi ve çevresi tarafından tuhaf karşılanan, yer yer dışlanan ve var olma mücadelesi verirken en büyük desteği bir inanç ve sevgi kelebeği olan annesinden gören sheldon'un hikayesini, olay örgüsünü, rol alan tüm oyuncuları, yaratılan 1980'ler atmosferini dekor ve kostümleriyle birlikte çok sevdim, çok sıcak buldum.

en dikkatimi çeken ise bir kişi konuşmaya başladığı anda diğerinin izlemekte/ dinlemekte/ uğraşmakta olduğu şey her ne ise anında bırakıp tamamen anlatana ve anlatılana odaklanılmasıydı. bu ''dinleme'' saygısı ve kültürü bence dizinin en önemli gizli mesajlarından.

trt'nin siyah beyaz tek kanallı olduğu dönemde küçük ev dizisi vardı. yaşı tutanlar hatırlayacaklardır.* tıpkı oradaki gibi birbirine bağlı bir aile ile karşılaşmak, özellikle küçük kız kardeş ve anneannenin mizahi duygularıyla birlikte eq'larının da yüksek oluşu, anne ve babanın nispeten sıradan kişiler olmalarına rağmen dahi kategorisinde yer alan sheldon'ı anlama ve ona destek olma çabaları ( 9 yaşında liseye başlıyor) abi rolündeki george'un pratik zekası ama durumunu kabullenişindeki yer yer insanı hüzünlendiren hali soluksuz izlemeye sebep.

genel bakış:

"young sheldon", cbs tarafından chuck lorre ve steven molaro tarafından yaratılan bir amerikan televizyon dizisidir. dizi, popüler sitcom "the big bang theory"nin bir yan ürünüdür ve sheldon cooper karakterinin gençlik yıllarını konu alır. ana karakter, aşırı zeki ama sosyal becerileri zayıf olan sheldon cooper'ın çocukluk yıllarını ele alır. dizi, teksas'daki bir kasabada, ailesiyle birlikte yaşayan genç sheldon'ın hayatını ve etrafındaki insanlarla ilişkilerini anlatır.

ana karakterler:

sheldon cooper (young sheldon): dizinin ana karakteri olan sheldon, çok yüksek bir ıq'ya sahip bir çocuktur. sosyal etkileşimlerde zorluk yaşar ve sıklıkla yetişkinlerin anlayış seviyesinin ötesindedir.

mary cooper: sheldon'ın annesi olan mary, dindar bir hristiyandır, aynı zamanda çocuklarının yetişmesinde önemli bir rol oynar. çok sabırlı ve sevgi doludur.

george cooper sr.: sheldon'ın babası george, yerel bir lisede futbol koçu olarak çalışır. sheldon ile bazen iletişim zorlukları yaşar, ancak oğlunu sever ve ona destek olmaya çalışır.

missy cooper: sheldon'ın ikiz kız kardeşi missy, ona karşı tam tersi karakterde olan bir çocuktur. daha sosyal ve duygusal olarak daha gelişmiştir.

george cooper jr.: sheldon'ın büyük abisi george, tipik bir gençtir ve babası gibi yerel lisede futbol oynamaktadır. kardeşi sheldon ile arası bazen gergin olabilir.

meemaw (constance tucker): sheldon'ın büyükannesi olan meemaw, onunla çok yakın bir ilişkiye sahiptir. sheldon'ın zekasını anlayan ve onu destekleyen önemli bir figürdür.

ana temalar:

zeka ve farklılık: dizide ana tema, sheldon'ın dikkat çekici zekası ve bu zekanın getirdiği farklılık ve sosyal zorluklardır. sheldon, yaşıtlarından oldukça farklıdır ve bu da onun arkadaşlık ve aile ilişkilerinde bazı zorluklar yaşamasına neden olur.

aile ilişkileri: aile, dizinin önemli bir temasıdır. sheldon'ın ailesi, onun farklılıklarını kabul etmeye çalışırken bir yandan da onu desteklemeye çalışır. özellikle mary'nin sabrı ve sevgisi, dizide aile bağlarının önemini vurgular.

mizah ve duygu: dizi, sheldon'ın kişiliğinin getirdiği çeşitli komik durumları ve çatışmaları işlerken, aynı zamanda aile ilişkileri üzerine duygusal ve dokunaklı anlar sunar. mizah, genellikle sheldon'ın sosyal beceri eksikliği ve aşırı zekasıyla ilgilidir.

zaman ve mekan: dizi, 1980'lerdeki texas'ta geçer. bu zaman ve mekan seçimi, karakterlerin yaşam tarzı, kültürel referanslar ve genel atmosfer açısından önemlidir. özellikle sheldon'ın bilimsel ilgileri, o dönemdeki teknolojik sınırlamalar ve bilim anlayışıyla uyumludur.

popüler kültür ve referanslar: dizi, 1980'lerin popüler kültürüne ve bilim dünyasına sık sık göndermelerde bulunur. özellikle o dönemin televizyon programları, müzikleri ve bilimsel keşifleri sıkça referans olarak kullanılır.

dostluk ve ilişkiler: sheldon'ın çevresindeki insanlarla ilişkileri, dizinin önemli bir yönünü oluşturur. sheldon, sosyal olarak uyumsuz olsa da, bazı karakterlerle beklenmedik bağlar kurar ve bu ilişkilerin gelişimi dizinin ilerleyen bölümlerinde işlenir.

toplumsal normlara uyum: sheldon'ın, toplumsal normlara uymakta yaşadığı zorluklar ve bu normlarla çatışması, dizinin temel çatışmalarından biridir. onun dünyası, genellikle tipik bir çocuğun deneyimleyeceği şeylerden oldukça farklıdır.

dizi formatı ve stil:

dizi, tipik bir sitcom formatında ilerler. her bölüm genellikle sheldon'ın günlük yaşamındaki olaylar etrafında döner ve genellikle komik durumlarla doludur. hikaye genellikle sheldon'ın iç monologları ve anlatıcı olarak sheldon'ın yetişkin versiyonunun seslendirmesiyle devam etmektedir.

"young sheldon", genç bir deha olan sheldon cooper'ın çocukluk yıllarını anlatırken, aynı zamanda aile, dostluk ve farklılık gibi evrensel temaları işlemekte. şu ana kadar izlediklerimden yola çıkarak dizinin izleyicilere hem eğlenceli, hem de düşündürücü bir deneyim sunduğunu söyleyebilirim ve kesinlikle seyretmenizi öneririm benim gibi geç kalanlara.*
  • ilk bölümünü izlemiş birisi olarak spoiler vermeden şunu söyleyebilirim ki bu diziye kesinlikle komedi dizisi olarak yaklaşmayınız. aksine dahi bir çocuğa sahip anne-baba çaresizliğinin daha ön planda tutulacağını düşünüyorum. tam bir dram da değil ancak kesinlikle komedi dizisi değil.

ben sevdim.
  • bu dizi tam bir cast başarısı. tüm oyuncular müthiş seçilmiş. sırıtkan pişkin papaz olsun, keh keh keh gülen nerd sturgis olsun, ses tonunu aksanını s*ktiğim teksas çomarı georgie* olsun hepsi rolüne müthiş gitmiş.

ufak çocuklar hele aşırı sempatik. karakter olarak aslında sheldon'lar birbirine benzemiyor - ben ikisini ayrı karakterler olarak değerlendiriyorum. tbbt izlemeden de sevilebilecek bir dizi olmuş zaten. tbbt'deki nahoş ve aşırı cringe'den bu dizide eser kalmamış. sıcak, güzel bir aile dizisi olmuş. bayılarak izliyorum diyebilirim.
  • 2. sezon finalininin son sahnesi çok duygusal olmuş. tbbt'nin finalinden sonra izlenince daha anlamlı geldi.

--- spoiler ---
    nobel ödülünü yalnız başına dinleyen çocuktan, aldığı nobel ödülünü arkadaşlarına ithaf eden adama.
    --- spoiler ---
  • ilk bölüm itibariyle beni güldürmeyi başarmış dizidir. arkadan gelen komedi efektleri olur diye düşünmüşken olmaması daha da mutlu etti. aile içi maceralar ve arkadaş edinme çabaları merak ettirecektir, elbette en büyük merakım annesinin sheldon'ı deli olmadığını ispat ettirmek için test yaptırması olacaktır.
  • hevesle kalan bölümlerime bakmak isterken diziyi bulamayıp çıldırma eşiğine geldiğim dizi. bu kadar tatlı bir diziyi yeni getirmişken neden kaldırırsın ey netflix?

edit: gelmiş iki gözümün çiçeği.
  • fun fact: young sheldon dizisindeki george cooper rolüne hayat veren lance barber'ı the big bang theory dizisinin 5. sezonunda bulunan, the speckerman recurrence isimli 11. bölümde, leonard'ı lisedeyken bully'leyen ve yıllar sonra onunla bir şeyler içmek için buluşmak isteyen jimmy speckerman olarak izlemiştik.
  • ilk bazinga'yı ne zaman diyeceğini öğrenmek için bile 10 sezon izleyebileceğim dizidir.
hesabın var mı? giriş yap