şükela:  tümü | bugün
 • bruce springsteen babanin the ghost of tom joad albumunden enfes bir $arki. lakin benim meraklilarina tavsiyem cnbc e'de de yayinlanan new york konseri versiyonu. konusu da...lirikleri yazayim.

  here in northeast ohio
  back in eighteen-o-three
  james and dan heaton
  found the ore that was linin’ yellow creek
  they built a blast furnace
  here along the shore
  and they made the cannonballs
  that helped the union win the war

  here in youngstown
  here in youngstown
  my sweet jenny i’m sinkin’ down
  here darlin’ in youngstown

  well my daddy worked the furnaces
  kept ’em hotter than hell
  i come home from ’nam worked my way to scarfer
  a job that’d suit the devil as well
  taconite coke and limestone
  fed my children and make my pay
  them smokestacks reachin’ like the arms of god
  into a beautiful sky of soot and clay

  here in youngstown
  here in youngstown
  sweet jenny i’m sinkin’ down
  here darlin’ in youngstown

  well my daddy come on the ohio works
  when he come home from world war two
  now the yard’s just scrap and rubble
  he said "them big boys did what hitler couldn’t do."
  these mills they built the tanks and bombs
  that won this country’s wars
  we sent our sons to korea and vietnam
  now we’re wondering what they were dyin’ for

  here in youngstown
  here in youngstown
  my sweet jenny i’m sinkin’ down
  here darlin’ in youngstown

  from the monongahela valley
  to the mesabi iron range
  to the coal mines of appalachia
  the story’s always the same
  seven hundred tons of metal a day
  now sir you tell me the world’s changed
  once i made you rich enough
  rich enough to forget my name

  and youngstown
  and youngstown
  my sweet jenny i’m sinkin’ down
  here darlin’ in youngstown

  when i die i don’t want no part of heaven
  i would not do heaven’s work well
  i pray the devil comes and takes me
  to stand in the fiery furnaces of hell
 • kesinlikle live versiyonunda kendini belli eden springsteen saheseri... benzeri live version springsteen saheserleri icin (bkz: the river , drive all night , blood brothers)
 • springsteen’ den biraz da the river ı andıran nefis bir öykü.

  “eğer işiniz birdenbire ortadan kaybolursa ne olur. 20 yılda kendinize iyi kötü bir hayat kurmuşken 45 ine ya da 50 yaşına geldiğinde birdenbire edindiğin tüm ustalığınız, tüm beceriniz artık para etmezse...” demiş patron.

  uyku tutmayan bir gecede kitaplığından rastgele bir kitap çeker springsteen: a journey to nowhere. dale maharidge in yazıp michael williamson ın fotoğraflandırdığı kitabı bir oturuşta okur. kuzeydoğu ohio da demir çelik endüstrisinin çöküşüyle birdenbire işsiz kalan insanların manzaralarından youngstown doğmuştur.

  i come home from 'nam worked my way to scarfer
  a job that'd suit the devil as well
  taconite, coke and limestone
  fed my children and made my pay

  yüksek fırınlarda çalışmak şeytana yakışan bir iştir ama o iş besler aileyi. o işi yapmaktan daha cehennemi tek şey ise artık o işin olmamasıdır.

  my sweet jenny i’m sinking down
  here darling in youngstown

  dizelerinde bahsi geçen jenny nin bir insan değil de bir baca olduğunu anlamak atilla atalay ın fabriga sını okuyanlar için ya da sektörle ilgisi olanlar için zor değildir elbet. jeanette adı verilmiş bir bacaya seslenmektedir şarkıdaki karakter.

  he said, "them big boys did what hitler couldn't do"

  dizesi ise campbell works şirketinin tüm bacalarının dinamitlenerek yerle bir edildiği, 5000 kişinin işsiz kaldığı ve “kara pazartesi” olarak anılan güne bir göndermedir.

  shoreline amphitheater daki bir yardım konserine davet eder springsteen maharidge ve williamson ı. ilk karşılaşmalarıdır. springsteen “a journey to nowhere” in bazı bölümlerinin haklarını satın almak istediğini söyler 1990 da “and their children after them” ile pulitzer kazanmış ikiliye.

  “para asla konuşulmadı” demiş maharidge; “bence ilhamın telifi olmaz. bir yazar için bruce springsteen gibi birisinin sizin eserinizi alıp başka birşey haline getirmesinden daha büyük bir kompliman olamaz.” 1 dolar karşılığı kitabın tüm hakları springsteen inindir.

  kitaptaki 50 sayfayı springsteen in 4 kıtada anlattığı şarkıyı ilk kez bir canlı performansta dinledikten sonra söyledikleri ise şöyle maharidge in:

  “çığlık çığlığaydım. o’nun youngstown ın ruhundaki gurur ve yaralanmışlığı birkaç sözcükte tam onikiden yakalayışı hayrete düşürüyor.”

  belki de neden ve nasıl patron sıfatını hakettiğini bir kez daha gözümüze sokuyor springsteen. bugün youngstown işsiz ve evsizlerin sayısının çalışan insanlardan daha fazla olduğu bir ohio kasabası imiş. en büyük istihdam kaynağının tutukevleri olduğu; eski maden işçilerinin, eski maden işçilerinin gardiyanı olduğu bir yer. sesi olmayan insanların öyküsü anlattığı öykü. sesleri yok çünkü springsteen anlatmadıkça farkında değiliz onların. belki bir gazetedeki bir haberde görürüz ve aklımızda sadece istatistiklere bir katkı olarak kalırlar. ama onların da hikayeleri vardır bizim hiç bilmediğimiz. işte patron bize o öyküyü anlatır ve onlar gibi sesleri olmayan pek çok insan olduğunu fark ederiz birdenbire.

  harika bir ağıttır youngstown, hem youngstown ı hem de patrona dair bir şeyleri anlatan.

  “özel bir şey yapmaya çalışmadım. sadece olanlar hakkında konuşuyorum. etrafa bakınıp gözlerimin bana söylediklerini dinlerim. benim derdim inandırıcı karakterlerle bir yere varabilen iyi bir öykü anlatmaktır. bir şeyler ima etmesini umduğum öyküler. insanlara bir şey söyleyemem, bir şeyleri göstermeye çalışırım.”
 • ohio'da bir sehir.

  bu sehrin, facebook'daki network'unde nedeni belirsiz bir sekilde amerikali sayisindan cok turk uye sayisi var.

  enteresan i$ler donuyor.
 • facebook'da, turkiye'den bir cok insanin bu sehirde gorunmesinin sirri sudur.

  facebook kayit islemi sirasinda, bulundugunuz konumu sectiginiz formda "us/canada city" kismina "turkiye" ya da "turkey" yazmaya calisirsaniz, bu kisim sadece abd ve kanada'daki sehirleri listeledigi icin "turkiye" yazamiyorsunuz ve ilk olarak karsiniza youngstown/ ohio geliyor (turkey city filan gibi bir isimle alakali bir sekilde). eger kontrol etmeden enter'a basarsaniz bulundugunuz konum otomatikman youngstown oluveriyor. oysa ki, "other countries" linkinden turkey secmelisiniz.

  olay bundan ibaret. lakin bu ufak hatayi yapmis onbinlerce insan olmasi cidden okudugumuzu anlamak konusunda ne kadar hassas oldugumuzun bir gostergesi.
 • ohio'nun kucuk ve bir o kadar kof, sıkıcı sehri. 48 saat nasil gececek bilmiyorum.

  sehirde yapilabilecek en iyi iki aktivite baska bir sehre gitmek ve komaya girip sehri unutmak. adeta bir yozgat.
 • buraya şehir diyenin aklını karışlarım. hiç bir şeyin olmadığı, hiç bir yerdeki yerleşim birimi. yolunuz düşmesin. düşerse kiliseden bozma islamic center var, hala mum kokusu üzerinde . buradaki arkadaş 3 yıldır burada görev yapıyormuş. bıktım buradan diyor. araplardan oluşan bir müslüman nüfusu var . yapılacak en iyi aktivite, buradaki tek avm de boş boş yürümek.