• muhtesem bir site.

edit: bu entryi kotuleyenler. evet bugun cumle alem youtube'un muhtesem bir site oldugunu biliyor, google'a muhtesem bir site demek gibi birsey. fakat bu entry girildiginde youtube nedir kimse bilmezdi ulan. biz de dehsete dusmustuk milyon tane klibi gorunce, hayret bisi ya...
  • 2 gündür benim çocuk isyanlarda. günde 1,5 saat youtube izleme hakkı vardı. prenses elif filan. baba, youtube niye açılmıyor diye başımın etini yedi. ben de tayyip amcan kısmış interneti diye anlatmaya çalıştım. 5 yaşındaki çocuğun bile daha şimdiden antipatisini kazandın reis.
  • vidyo paylasmak icin bir ve seyretmek icin bir web sayfasi. unlu gruplarin kliplerinden, komsunuzun dort yasindaki kizinin kopekle oynamasina, iki cinli arkadasin web cam onunde cestili boy band sarkilarina eslik etmesine kadar her turlu sey var.

http://youtube.com/
  • orasından burasından bir şeyler çıkmasından gına gelen site.

ulan kod çalışıyorum, hoca bir şeyler yazmış ekrana. videoyu durduruyorum not almak için, bok varmış gibi gitmiş en tepeye video ismini yazmış. notu kapatıyor, bir bok okunmuyor. geçen ders videonun sonuna not eklemiş, yazacağım diye canım çıktı. neden? salak site video biterken başka video tanıtımını ekliyor illa sonuna.

premium hesap var sözde, beni böyle sinirlendiriyorsa bu orospu çocukları, normal kullanıcılar boşuna çıldırmıyormuş demek ki. meme balonlu kadın basmıştı bunların ofisi, yakındır manyağın birisi bonba gibi bişey atar en sonunda youtube ofisine.

edit1: çok fazla kişi yazdı, tek tek dönemedim. sondaki videoları içerik üreticisinin eklediğini söylediler. gelen en mantıklı tavsiye videoyu indirip öyle çalışmak.

edit2: bir yazar hide labels and end cards on youtube isimli eklentiyi kurmamı tavsiye etti. sondaki videoları kaldırıyor.
  • alakasız gelebilir ama netflix, amazon prime, blu tv, bein sport gibi yüksek prodüksiyonun olduğu içeriklerden çok daha ucuzuna ve daha iyilerine ev sahipliği yapan platform. doğru şeyleri takip ederseniz vaktiniz de keyifli geçer, yukarıda saydığım platformlarda yarım saat ne izlesem diye düşünmez, bein'den maç açıp instagram'da takılmazsınız. youtube'a girince çok daha kısa sürede muhakkak bir video izlemeye başlıyorsunuz. son olarak da şunu belirtmek isterim ki dünyanın en komik videoları ne sitcomlar ne de stand-up showlardır, en komikleri youtube da milyon kere izlenmiş ve 60 saniyenin altındaki videolardır.
  • kombi geçen yıl arıza yaptı, çağırdım teknik servisi. tamir edildi (su basıncı hızlı düşüyordu).

geçen yıldan bu yıla 5 kere ya kullandım ya kullanmadım. biraz önce kombinin çalışmadığını fark ettim yine.
    ama farklı bir olay, sıcak su veriyor musluğa, petekleri ısıtmıyor. dijital göstergeye de arıza kodu veriyor.

google'a girdim, marka model ve arıza kodunu yazdım. şak çıktı! devirdaim pompası.
    sıfır fiyatı 1500 lira. usta gelse işçilik vs 2000 liralık olay.

dedim bi bakayım youtube'dan.
    baktım, elemanın biri tam olarak aynı sorunu teknik servisin parça değişimi kararını anlatıyor. sonra diyor ki "bakın bunu yapın. bi deneyin"

denedim, oldu.
    yemin ediyorum 10 dk sürdü.

tahmini 2000 lira cebimde kaldı. manevi tatmini zaten anlatamam.

youtube premium alınmaz mı? alınır. tabi ki ortam sağlayıcı para kazanacak. gönlüm ister ki içerik üreticisi de bol bol kazansın. daha fazla pay versin isterdim.
    aslında "katıl" kısmı var ama o aylık ödeme.

bense içerik üreticisine mesela beni ciddi bir maliyetten kurtardığı için belli bi miktar yollamak, bağışlamak isterdim.

şahsen, verdiğim parayı hak ediyor.

not: ben teknik konularda yetkiliyim bu arada, bir sürü farklı cihaz söküp takmışlığım, elektriksel ve mekanik güvenlik eğitimlerim falan var. konuyla alakasız kişilere dediklerimi önermem pek, işi ehline yaptırın.
    daha önce de arabamın vites kolu elimde kalınca (vitesler 1-3-5 geçiyor, 2-4-geri geçmiyor)
    "şanzuman inecek abi" diyen ustaya inat yine youtube'dan vites kablosu değişimini öğrenip 5bin liralık işi bin liraya kendim halletmiştim

edit: bazi kanalarda "teşekkür et" butonu varmış, saolsunlar birkac yazar arkadaş belirtti. benim abinin kanalında "katıl" da yok. kanal sahibinin seçiminde sanirim.
  • eski fotolarda gezerken 2008 de youtube'dan aldığım bir ekran görüntüsü buldum.
    görsel

nerden nereye diyor insan. başlat çubuğuna da ismimi yazmışım* altta msn falan çalışıyor.

ekran görüntüsünü de internetimin ne kadar hızlı olduğunu göstermek için almışım. saniyede 958 kb (8 megabit) büyük rakammış o zamanlar için demek ki :)

ev interneti o dönemler 4 gb kotalı olduğu için youtubedan öyle sürekli şarkı çalamazdınız. o şarkıları indirip windows media player ile dinlerdik. hey gidi günler.

edit: bir kaç farklı yazar saniyede 958 kb'ın 1 megabit değil 8 megabit ettiğini iletti.
  • gereksiz trendler nedeniyle gözünüzden kaçmış olabilecek, edebiyat üzerine çekilmiş türlü youtube videosunu bir araya getirdim.

burada bazı oyuncuların ve müzisyenlerin okuduğu şiirler ya da kitaplardan pasajlar var:

hakan kurtaş bukowski okuyor.
    haydar zorlu goethe okuyor.
    behzat uygur erdem bayazıt okuyor.
    hakan gerçek şükrü erbaş okuyor.
    reha özcan nietzsche okuyor.
    irem candar barış bıçakçı okuyor.
    şenay gürler birhan keskin okuyor.
    can bonomo mayakovski okuyor.
    yasemin mori fatih akça okuyor.
    nehir erdoğan ozan önen okuyor.

bunlar izlediğim en iyi yazar röportajları:

aldous huxley röportajı.
    küçük iskender röportajı.
    ercan kesal röportajı.
    cemal süreya röportajı.
    ferhan şensoy röportajı.
    ayn rand röportajı.
    thomas bernhard röportajı.
    melih cevdet anday röportajı.
    aziz nesin röportajı.
    ursula k. le guin röportajı.

bunlar ise en sevdiğim yazar belgeselleri:

peyami safa belgeseli.
    edip cansever belgeseli.
    emile cioran belgeseli.
    albert camus belgeseli.
    ahmet hamdi tanpınar belgeseli.
    oğuz atay belgeseli.
    bukowski belgeseli.
    turgut uyar belgeseli.
    nazım hikmet belgeseli. (m.ali birand sunumuyla)
    orhan kemal belgeseli.

bu kanallar, ücretsiz olarak edebiyat üzerine içerik üretiyor:
    sercan baylan
    karavandaki adam
    klasik okur
    alıntılarla yaşıyorum
    başak kaplan
    (bkz: aytuğ akdoğan)'ın babala tv'de yaptığı yeraltından notlar serisi
    ve flu tv'deki yazar burada ne demek istemiş? programı.

flu tv'de aytuğ akdoğan'ın 'arınma gecesi' isminde bir formatı daha var, mesela şu bölümde fizik profesörü erkcan özcan ve tiyatro sanatçısı celal kadri kınoğlu ile edebiyat ve felsefe üstüne bir saat sohbet ediyorlar.

bu bölümde ise psikiyatrist alper hasanoğlu ve yönetmen ilker canikligil ile raskolnikov'dan, zizek'e, emile cioran'dan kate moss'a uzanan derin ve keyifli bir muhabbet dönüyor.

burada ise youtube'un dehlizlerinde karşılaştığım ilginç videolar var:

melih cevdet anday'ın komik askerlik anısı.
    hakan günday'ın 25 yaşındaki ilk kitap röportajı.
    lacan ders anlatırken protesto ediliyor.
    camus ile maç izlerken yapılan röportaj.
    okunmaması gereken kitap tavsiyeleri.
    ismet özel yazdığı 'amentü' şiirini okuyor.
    foucault ve chomsky'nin ortak söyleşisi.
    ulus baker'in anlam(ak) üzerine konuşması.
    ercan kesal kütüphanesini gezdiriyor.
    okan bayülgen dostoyevski'yi anlatıyor.
  • söz konusu sitenin verdiği "reklam engelleyici kullanıyorsunuz" tehditlerinden kurtulmak istiyorsanız yapacağınız bazı şeyler var.

- google chrome'a kesinlikle elveda edeceksiniz. (chromium tabanlı tarayıcılarda dahildir buna) firefox veya herhangi chromium tabanlı olmayan bir tarayıcı kullanmanız gerekecek. ben firefox üzerinden gideceğim. söylemesi kolay benim düzenim chrome'da derseniz şifrelerimi ve hesaplarımı firefox'a nasıl taşırım endişesi yaşıyorsanız bu makaleye göz atın

- firefox kurduğunuzda çerez ayarlarınızı ayarlamanız gerekiyor. ayarlar-tarayıcı gizliliği sekmesinden en güçlü ayara çekin. bu sayede youtube dahil her sitenin tüm takipçi çerezlerinin tamamen sisteminize kurulmasını engellemiş olacaksınız.

- firefox eklentilerine gidip ublock origin eklentisi ve duckduckgo essentials eklentilerini kurun.(uyarı parantez: duckduckgo essentials eklentisini kurmanız zorunlu değil.çakışma yaratır dendi ben yıllardır kullanıyorum ama tabi el elden üstündür misali. bu eklentiyi kurmayabilirsiniz size kalmış.)

- ublock origins ayarlarından filtre listelerine girip "adguard turkish" tikine onay verin.(quickfixes filtresinin de güncel olduğuna emin olun)

- son olarak ayarlarınızı doğru yaptıysanız şu test sayfasına gidip ayarlarınızı test edin. ayarlarınız doğru değilse ublock ayarlardan önbelleği temizleyin veya test sayfasındaki yönergeleri takip ederek ayarlarınızı gözden geçirin.(ek parantez: eğer test sayfasında buna rağmen olumsuz dönüş alıyorsanız endişelenmeyin. kesin sonucu youtube deneyiminizde görürsünüz)

tanım: tekel olmanın rahatlığıyla kullanıcılara zorbalık yapan oluşum. teknolojide çareler tükenmez bebeğim.

ek not:bazı arkadaşlar chrome yada chromium tabanlı tarayıcılarda da ublock eklentisinin işe yaradığını bildiriyorlar. evet ama şu anlık işe yarıyor maalesef. ileriki günlerde google'un antireklam eklentilerini etkisiz bırakmak için kendi tarayıcısı olan chrome'da kurulumu engelleyeceklerini ve var olan chromium tabanlı tarayıcılarda ise bu tür eklentileri etkisiz kılacak çerez tabanlı script kodlarını geliştirecekleri bilinmektedir.

kaldı ki ublock geliştiricisin analizlerinde kaynak(yazar girdisi)ublock eklentisinin en efektif kullanıldığı tarayıcının firefox olduğu bildirilmiştir. bunun sebebinin ise chromium tarayıcılarda olmayıp firefox'da yer alan bir api kaynağının varlığı sayesindedir.

uyarı notu: şirketlerin koyunu olmaya and içmiş kişilerin mesajlarını ciddiye almıyorum. tavsiyem siz de almayınız.

başka bir yazar tarafından gelen uyarı notu: ublock filtresinden "adguard turkish" filtresinin konuyla alakalı olmadığını bildirdi. ublock eklentisini kurduğunuzda quick fixes filtresinin güncel olduğuna emin olmanız dışında yapabilecek birşey yok. kaldı ki bu filtre normal kurulumda zaten onaylı olarak geliyor.(detaylı bilgi alt linkteki rehberde)

bütün bunlar test sayfasındaki rehber'de de yazılı bunu belirtmeyi atlamışım. diyeceksiniz adguard turkish ne alaka siz yinede ona da tik koyun ne olur ne olmaz az reklam çok huzur.*

tabi bu sayfa tarayıcıyı değil sadece eklentinin güncel olup olmadığını kontrol eden bir sayfadır denildi bana. test sayfası dedim kafam karıştı.^^

uyarısı için "zizag" adlı çaylak yazara teşekkür ederim.
  • birçok türk kullanıcının cihazı eline alıp incelemeden video çektiği ve teknoloji kanalı açtığı video platformu.

gına geldi bunlardan amk. bir cihazı merak ediyorum bir bakayım diyorum birkaç tane dev kanallar hariç kalanı önüne pc açıp özellik okuyor bana. ulan ben özelliklerini zaten biliyorum, eline al bı incele cihazı. bir de cihazla ilgili "öyle düşünüyorum", " öyle diyolar" gibi argümanlar kullanıyorlar. ulan sığır ya.

şimdi diyebilirsiniz "e bir şeyler yapıyor saygı vs" diye. başka bir şey yapsınlar a. saygıyı hakedecek de bir şey yapmıyor ayrıca bu şahıslar, önünde açmış cihazın özelliklerini onu okuyor bana.
hesabın var mı? giriş yap