• önceden abone olduğum videoların kaç tanesini izlemediğime dair bilgi veriyordu. izlenmeme sayısına göre en çok izlemediğim siteden en azına doğru sıralama yapıyordu. birkaç haftadır o rakamların, sıralamaların hepsi gitti. alfabetik sıraya göre dizip, tek bir rakam vermeden öyle duruyor.

ne oldu da kalktı.

edit: çana tıklayınca sağ üstte gösteriyor tabi ama niye diğeri gitti anlamadım.
  • bir arkadaş, beraberce çekildiğimiz fotoğrafları, müzikli slayt gösterisine çevirip atmış bana. benim de çok hoşuma gitti, tuttum youtube hesabıma yükledim. daha video yüklenirken de "gizli" seçeneğini seçtim ki kimsecikler izleyemesin. arşivledim yani.

youtube dedi senin vidyonda telif hakları ihlali var. iyi de videoyu kimse görmüyor ki dedim, ben annamam aga dedi youtube. ya dedi bu müziği sil ya da telif hakkı sahibinin bu vidyo üzerinden para kazanmasına ses çıkarma.

aa aaa delinin zoruna bak ayol, gelmiş benim arşivdeki vidyomun müziğine kafayı takmış. vidyomu ne zaman gördün ne zaman dinledin de içindeki müziği yakaladın bre youtube! açıkçası ben biraz kırıldım youtube'a. incindim yani bilmiyorum. eskisi gibi olur muyuz, meçhul.
  • sxsw kapsamında mobil kullanıcıyı hedefleyen ve geçme opsiyonu olmayan, 6 saniyelik yeni reklam formatı bumper ads'i tanıtmış.

kullanıcıya geçmeden izleyebileceği videolar çekmesi için de ajansları bilgilendirmiş. çıkan ilk iş ise dünya edebiyatı klasiklerinin 6 saniyelik anlatımları olmuş.

seçilen eserlerin de görsel olarak hep bir belirleyici unsuru var sanırım bu yüzden de 6 saniyenin pek önemi kalmıyor. seçilen hikayelerden birkaçı.

romeo ve juliet ve hamlet (shakespeare),

dracula (bram stoker),

dönüşüm (franz kafka),

moby dick (herman melville),

80 günde devri alem (jules verne),
  • internet aleminin en büyük çöplüğü
  • abone olduğum kanallara eklenen videoları ne güzel listenin yanında görürken şimdi abonelikler menüsüne mecbur bırakmış ibiş.
  • youtube' un sorunlu reklamcılığı yüzünden, a&t gibi büyük firmaların reklam vermekten vazgeçtiği site.

nedeni de kısaca şöyle: terör örgütleri veya bunu gibi kötü niyetli kişilerin yükledikleri videolarda, saygın ve güvenilir firmaların reklamları çıkınca, insanlar üzerinde kötü bir algı bırakmasından. düşününsene terör örgütü propagandası yapılıyor, videonun tam orta yerinde toyota reklamı çıkıyor, bizim kamyoneti alın diye. işte bunun adı sorunlu reklamcılık.

youtube' un internette tekelleşmesi zamanla bir çok sorunu beraberinde getirecek. kanımca devletler youtube' a bir noktada yaptırım uygulayacaklar.
  • şuan sıçışlarda olan site
  • son kanal güncellemeleri sonrası sürekli hata veren, abonelikleri göstermeyen, arama yaparken sorun çıkartan ve ana sayfaya bazen maymun oturtan, dünyanın en büyük video izleme sitesi
  • (bkz: adblock)
    (bkz: ublock)
  • belli kanalları takip edip yüklediği videolara dakikalar içinde onlarca dislike, hakeza beğenmediği yoruma verdiği ters yanıta onlarca beğeni yükleten ruh hastalarını da barındıran oluşum.
hesabın var mı? giriş yap