• (bkz: clive/@ekril)
  • rezil bir kütüphanedir. an itibariyle neredeyse hiçbir şeyi indiremiyor. yahut bende bir pislik var, ki sanmıyorum. komik bir "error: unable to download video (format may not be available)" hatası geliyor. update çıkarırlar diye bekliyoruz.
  • youtube'un oluşturduğu mix playlist'leri indirebilen tek uygulamadır kendisi.
  • youtube'un engelli olduğu kurum firma vs heryerde çalışan tek zımbırtı
  • destekledigi siteleri ve esnekligini gorunce iyi bir oha cektigim python la yazilmis kendi tabirleriyle 'small command line program'.mutevazilar birde. kardes sen '... youtube and a few more sites.' demissin de bu nedir.
  • adı yanıltmasın. sadece youtube için geliştirilmemiştir. öyle olsaydı evet saçma olurdu. pluralsight'tan tutun instagram'a kadar uzanan bir yalpaze mevcut.
  • gidip aws'den digitalocean'dan falan youtubedaki tr kanallarından (fanatik film yerli, sinema go vb.) film çekemezsiniz (payment required gibi gubidik hatalar verir) ama türk ıp'siyle tr kanalından film çekerseniz en üst kalite neyse öyle indirir. şahsen ancak 480p bulabildiğim efsane türkçe filmleri 1080p olarak arşivime ekliyorum.

genel kullanımı aşırı basittir ve tek komuttan oluşur ;

youtube-dl <youtubelinki>

windows versiyonu var mı bilmiyorum ama en kolay kurulabilen ubuntu'da şu komutlarla kurabilirsiniz:

https://rg3.github.io/youtube-dl/download.html adresinden alıntıdır:

sudo curl -l https://yt-dl.org/downloads/latest/youtube-dl -o /usr/local/bin/youtube-dl

sudo chmod a+rx /usr/local/bin/youtube-dl

bu kadar. mac'iniz varsa brew aracılığıyla da brew install youtube-dl komutuyla kurabilirsiniz.

(bkz: homebrew)
  • ok.ru gibi videoyu parçalı yayınlayan sitelerden bile indiriyor. daha da allah'tan belamızı mı isteyelim? ayrıca üyelik gerektiren videolarda oturum bile açıyor. eğer video giriş yapmayı gerektiriyorsa sizi uyarıyor ve kullanıcı adı şifre girmenizi söylüyor.

windows kurulumunu yapamayanlar için amme hizmeti. keza system32 içerisine atılan exe hata veriyor(benim gözlemim)

edit:
    1) eğer cmd(bkz: command prompt) ile çalışacaksanız exeler için kullandığım ./ ön ekini kullanmayınız. powershell destekliyor ama cmd desteklemiyormuş.
    2) canlı videolarda da indirme yapabilirsiniz. ancak yinede her siteyi desteklemediğini belirteyim.

en basit hali ile kullanma:
    1) buradan son versiyon youtube-dl.exe indirilip, indirme yapacağınız klasöre atılır
    2) youtube-dl klasörüne girilip dosya > windows powershell açılır, böylece aynı dizinde çalışılabilir kolaylık açısından. yoksa yolu belirtmek zorunda kalacaktık
    3) "./youtube-dl #video_linki" komutu çalıştırılır

pratik bilgiler:
    1) aria2c ile birlikte kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. aşağıda kullanımını anlatacağım
    2) youtube'dan max kalitede indirmek için (ffmpeg gereklidir, aşağıda anlatacağım) -f 'bestvideo+bestaudio' komutu kullanılabilir

aria2c kurulumu:
    buradan uygun olan son sürüm indirilir, youtube-dl klasörüne atılır

aria2c kullanımı:
    ./youtube-dl --external-downloader ./aria2c #video

not: youtube'dan yavaş indirtecektir, çünkü her videoya hız sınırı veriyor. örneğin, hd videonun sınırı atıyorum 3mbps iken, 360p sınırı 1mbps. aria2c indirmeyi parçalara bölebildiği için max 16 parça olmak üzere parçalayabilirsiniz. böylece her parça izin verilen max hızda indirilecektir. böylece hd bir video atıyorum 16x3mbps = 48mbps hızla indirilebilecektir.

örnek kullanım: ./youtube-dl --external-downloader ./aria2c --external-downloader-args '--disable-ipv6 --check-certificate=false --file-allocation=none -k 1m -x 16 -s 16' #video
    kafanıza takılan komutlar için yeşillendiriniz, teknik ingilizceniz var ise okuyunuz

not2: aria2c ile indirirseniz, indirirken izleyebilirsiniz

ffmpeg kurulumu:
    1) buradan uygun olan son versiyonu indirip system32 klasörüne atın

tanım: kullanılası video indirme şeyisi

edit: anlaşılırlık iyileştirmesi
  • ozellikle linux altındaysanız, bash kullanarak kücük bi çalıştırıcı yaparak işlerinizi çok kolaylaştırabilirsiniz.

mesela;
    youtube videosunu mp3 formatına indirmek icin sunu yapmanız gerekiyor (once ffmpeg lazım)

youtube-dl --extract-audio --audio-format mp3

bunu her seferinde böyle yazmayacaksınız tabi. o yüzden bi tane bash dosyası yaratacaksınız. buraya indirmek istediginiz linkleri liste halinde koyacaksınız alt alta. ondan sonra bu bash e diyeceksiniz ki;

sana bi arguman veriyorum (text dosyası)
    bu listeyi al, her satıra bu kodu uygula, hepsini indir.
    --

windows icin de bunu yapacak powershell ya da batch dosyası yapılabilir.
  • lossless indirip indiremediğini merak ettiğim program?

asıl buna bağlı soru: youtube'da lossless audio formatı var mı ki?

edit: yokmus elbette.
hesabın var mı? giriş yap