şükela:  tümü | bugün
 • youtube 'dan para kazanmak artık mümkün ama bunu bilmeyenlerin sayısı oldukça fazla. o yüzden sizlere kısa ve net bir şekilde üşenmeden, nazlanmadan kendi cümlelerim ile bilgilendirmeye çalışacağım.

  önce eğer yoksa bir youtube üyeliği alıyorsunuz. daha sonra sağ üste çark işaretine tıklayıp kontrol paneli kısmına tıklayınca bizden kanal oluşturmayı isteyecek oluştur diyoruz sizden doğrulama isteyebilir cep numaranızı rahatlıkla yazabilirsiniz.

  bu işlemden sonra yine sağ üstteki çark işaretine tıklayıp youtube ayarları diyorsunuz. açılan bölümde hesap bilgileri yazması lazım onun altında ek özellikleri görüntüleyin diyorsunuz. sol tarafta kanal ayarları kısmında gelişmiş diyorsunuz. buradan üyeliğimizi yurt dışı göstereceğiz çünkü türkiye gözükür ise sıkıntı olabiliyor. oradan hesap bilgileri kısmındaki ülkeyi abd yapıyoruz.

  daha sonra sağ taraftaki çark a tıklayıp kontrol paneli ve solda kanal ayarları kısmındaki özelliklere tıklayın. orada en üstte üye adınız yanında doğrula butonu işlev ise hesabınızı doğrulayın ( cep numarası yazacaksınız mesaj gelecek ya da arayacaklar falan bu işlem hemen gerçekleşir fazla beklemezsiniz, eğer beklerseniz bir sıkıntı olabilir numarayı falan kontrol edin )

  hemen üstte anlattığım özellikler kısmının hemen altında para kazanma diye buton göreceksiniz. etkinleştir diyeceksiniz. çıkan pencerede hesabımı etkinleştir diyeceksiniz. daha sonra bu para kazanma butonu yeşil olacak.

  google adsense ile ilişkilendirmeyi aşağıda anlatıyorum

  o yeşil olan para kazanma butonun hemen yanında para kazanma ayarları yazısına tıklayın. açılan sayfada yönerge ve bilgiler kısmından ödemem nasıl yapılacak kısmına tıklayın. orada mavi ile adsense hesabımı ilişkilendirme yazısı göreceksiniz. ona tıklıyoruz. açılan bölümden sonraki diyoruz. sizi adsense sayfasına yönlendircek. aynı youtube hesabınızdan aktif etmek için evet, google hesabında oturum açma adımına geç diyoruz. bizden mail adresimizi şifremizi isteyecek dolduruyoruz ve enterlıyoruz açılan sayfada içerik dilini türkçe yapıp ileri diyoruz.
  açılan sayfada istenilen bilgilerin hepsini dolduruyoruz. ama dikkat edin tüm bilgilerin doğru olması lazım ülkeyi falan abd yapmayın burada. daha sonra başvurumu gönder diyorsunuz ve sizi tekrar youtube hesabınıza aktarıyor.
  size adsense başvurunuz gönderildi ve şu anda incelenmektedir. yaklaşık bir hafta içinde başvurunuzun durumuyla ilgili bir e-posta alacaksınız. yazısını göstericek.

  bundan sonraki kısmı, e-postayı bekleyin orada yazan talimatları yapın.

  -----

  sizden gelen sorular ve cevapları edit:

  -----

  peki bu youtube neye göre para veriyor ??

  arkadaşlar bakın;
  bu benim youtube kanallarımdan biri fırsat buldukça videolar yüklemeye çalışıyorum.

  kanalıma abone olursanız yazdıklarımla eş video örneklerini görebilir ve gelişmeler adına güncel kalabilirsiniz. kanalımda yer alan; ''video küçük resim, etiketler, açıklamalar, başlıklar, filigran, girdiler'' gibi unsurlardan da ilham alabilirsiniz.

  bu kanal tam anlamı ile youtube'un istediği standartta tasarlandı. kitle büyütme dersleri ve çeşitli soru-cevaplardan sonra kendileri, tamamlama belgesi adı altında da tebrik etmişlerdi. kanalı geliştirmek ayrı mesele, o tamamen yaratıcılık ve zamanla ilgili.
  kanaldaki her küçük ayrıntıyı inceleyin. gördüğünüz hiç bir şey rastgele oluşturulmadı. yeni özellikleri de yakından takip ediyorum, anında güncellemeye çalışıyorum.

  şimdi bu üste verdiğim linke tıklayın. açılan sayfada karşınıza benim yüklediğim videolar gelecek. herhangi birine tıklayın. yalnız dikkat edin video 7 saniyeden fazla olsun 7 saniye altındaki videolara reklam verilmez.
  her neyse açın bir tane yüklediğim videomu, şimdi bakın tam play tuşunun üsttündeki hani ileri alıp geri sarabileceğiniz yer var ya orada sarı renkte şerit göreceksiniz video tam oraya gelince reklam çıkacak o reklama tıklarsanız video sahibine para gelecek. çoğu youtube reklamı bu şekildedir. ara sıra ben de bu şekilde kullanıyorum. yalnız ben bunu estetik bulmadığımdan, aşağıdaki reklam biçimlerini de tercih edebiliyorum.

  ya da videodaki size para kazandıracak reklam, hemen üstte anlattığım gibi değil de video açılırken en başta mini reklam videosu ile çıkabilir. ayrı olarak video'nun hemen yan sağ tarafında çıkan sponsor kartlar da olabilir. yine benim sayfamda çıkan sağ üst çaprazdaki banner da olabilir. bunların herhangi birine tıklamanız durumunda, benim kişisel hesabımda +1 tıklama gözükecektir.

  tıklayanlara da ayrıca teşekkür ederim sizin de katkınızı görmek güzel...

  ha sayfa görüntülenme sayısı ise size para kazandırmıyor, kesinlikle tıklanması lazım.

  -----

  videolarımın hepsi özgün mü olmalı ??

  videolarınız özgün olsa daha iyi ama illa özgün olması gerekmez telif hakkı kurallarına dikkat etmeniz gerekir bazı videolar veya özgün video arkasına koyulan müzikler telif hakkı ile korunuyor. videoyu yükledikten sonra sağ üstteki çarkten video yöneticisi kısmına gelin videolarınızın yanında 3. hak teşkil ediyor gibi yazı görürseniz o videoyu hemen silin adsense hesabınız devre dışı bırakılabilir.

  özgün video: 1 video ile bile binlerce lira kaldırmak
  özgün olmayan video: yüzlerce video ile bin lira ulaşmak

  -----

  biriken paramı adsense hesabımdan transfer edebilmek için ne yapmalıyım ??

  adsense arayüzünde gördüğünüz kesinleşmiş paranız 10 dolar veya 20 tl olduktan sonra kayıt olurken bildirdiğiniz açık adresinize google tarafından mektup yollanacak. mektubun gelmesi 3-4 haftayı bulabiliyor. o mektubun içinde pin kodu olacak. mektup içerisinde neler yapacağız zaten yazıyor. işin özü o mektup geldikten sonra banka hesap bilgilerinizi, adsense hesabından güncelleyebilirsiniz. güncellemeden sonra 0.09 ya da 0.87 kuruş gibi absürt bir miktar hesabınıza para yatıracaklar. bunun amacı ise, hesabın doğruluğunu anlamak olacak. eee tebrikler! böylece siftah yapmış oldunuz. paranızı çekmek için ise ya 100 dolar ya da 200 tl birikmesi gerekir.

  -----

  ortalama ne kadar para kazanılıyor ?

  arkadaşlar bu konu hakkında ortalama bir fiyat çıkarmak da çok zor.
  fakat böyle diyebilirim ki hatırlasanız dünyada şu an 800 milyon izleyiciye ulaşan --- charlie bit my finger - again ! --- gibi popüler bir video, tek başına 100 bin pound kazandırmıştır. tamamen sizin şansınıza ve yaratıcılığınıza bağlı diyebilirim.

  ha böyle de diyebilirim. çokca videonuz varsa ve ortalama videolarınızın genelinde her biri 500.000-1.000.000 dolaylarında izlenebiliyorsa (reklama tıklama kesinlikle önemli) yaklaşık ayda 8-10 milyar kazanabilirsiniz.

  benimki kendi çapında bir esnaf dükkanı derseniz de yani 3000-4000 izlenme gibi veya daha düşüğü, ayda ortalama 200-250 tl dolaylarında kazanma ihtimaliniz mümkündür. tabi video sayınız ne kadar fazla ise o tahmini para da o kadar artacaktır. ayrıca reklama tıklayan kişilerin sayısı yeterli olursa. bu ortalama verdiğim fiyatı da rahatlıkla geçebilirsiniz. aslında her şey video içerisindeki reklama tıklanma işte.

  -----

  bu benim asıl işim olabilir mi ??

  bu tarz sorular da çok geliyor. çoğu kişi youtube olayını ek iş olarak yapar. ne bileyim köpeğimin aylık masrafları çıksın. veya eşime ayda bir güzel bir hediye alayım gibi. gerçekten zamanından çalıp youtube'a asıl iş olarak bakacaksan elinde kamera sokak sokak gezmelisin ki dikkat çekici şeyler yakalayıp milyarlara ulaş.

  -----

  google adsense hesabım kapatıldı, ne yapmam lazım ??

  haaa gelelim fasulyenin faydalarına. google gerçekten bu konuda çok hassas davranıyor. gözünün yaşına bakmaz.
  kapatılan hesap da kolay kolay geri açılmaz. bunun sebebi fake tıklamalar olabilir. telif yasası çiğneme olabilir. şikayet edilme olabilir vb.

  buna bilmelisiniz ki hesabınız olur da kapatılırsa içindeki parayı alamazsınız. çok dikkatli ve youtube ağzı ile dürüst olmalısınız.

  -----

  süreklilik ne kadar önem arz ediyor ??

  aslında baya baya önem arz ediyor. ilk başta bu işe kalkıştığınızda, gözünüzü sakın ola yükseklere dikmeyin. para hiç bir yerde kolay kazanılmıyor. sabır etmek en önemli faktördür. mesela ben anca çok boş vakitlerimde video hazırlayabiliyorum. o 3-4 dakikalık gözünüze basit gelebilecek bir video bile emin olun bir gününüzü alabiliyor. bu tür videoları en azından haftada bir yükleyen kullanıcılar, emin olun istediği verimi alabilecek. benim size tanıttığım youtube kanalım, ince ayarlar ve görünüş olarak istediğim düzeyde fakat ben de en yakında zamanda sürekli olmaya çalışacağım. bunlar harici, pek bir şey beklememek gerek. bu konularda nispeten bilgili olduğumu düşünüyorum fakat benim bilgim işin kağıt üzerindeki kısmında. gerisi tamamen sizin yaratıcılığınız olacaktır.

  ----

  not: bu güne kadar youtube, adsense, seo gibi konularda; gerek eksisozluk platformunda, gerekse diğer platformlarda yüzlerce soru cevapladım. hala da bilgim dahilinde cevaplamaya özen gösteriyorum. insanlara yardım edebilmek gerçekten beni mutlu ediyor. çünkü bu platformda yer alan farklı konularda bana da yardım eden insanlar çok oldu. yalnız eskisi kadar youtube ile sıkı bir bağım yok. bunda yoğun bir işimin olması baş aktör ama yine de bildiğim konularda sorularınız olursa cevaplamaya çalışacağım. yeniliklerden uzağım.

  iyi çalışmalar dilerim...

  önemli: youtube'un duyurduğu yeni açıklamaya göre şuanki kanalınızın son 12 ay içerisinde 4000 saat izlenme ve 1000 abone barajını geçememesi durumunda para kazanması bekleme durumuna geçecektir. bu durumda size uyarı maili geldiği andan itibaren 30 gün içerisinde asgari şartların yine sağlanmaması durumunda para kazanma anlaşmanız iptal edilecektir.

  örneğin benim size tanıttığım test kanalı bu ölçeğe uygun değil ve yakın zamanda para kazanması iptal konuma gelecektir. lakin kanalı kaldırmayacağım yine de sizlere fikir sunabilir.
  youtube ile para kazanma işine yeni göz atacaklar arkadaşlar için de güzel bir projeniz olmalı ki ilk 12 ay içerisinde 4000 saat izlenme ve 1000 aboneye rahatlıkla sahip olabilesiniz. olamazsınız serüveniniz başlamadan son bulacaktır.

  youtube'un son aldığı kararlar gerçekten çok tartışılabilir. örneğin bu karar ile tabiri caizse fakir daha da fakir olacak; zengin ise daha da zengin... ek olarak daha önceki aldığı kararlar ile tıklama başına para kazanılması da azaltılmıştı. fakat ünlü youtuberların bir çoğu youtube'dan değil ana sponsorlardan güzel paralar kazanıyorlar. bunu da tekrar hatırlatmakta fayda var.

  editello: sizin için oluşturduğum örnek kanal, spam gerekçesi(!) ile devre dışı bırakılmıştır. ben çok uzun zamandır youtube ile ilgilenmiyorum. hatta edit bile yapmıyordum. ona rağmen spam gerekçesi bana oldukça enteresan geldi.

  yine de bu tarz diktatörce değişiklikler sizi yıldırmasın. hevesiniz varsa bunu değerlendirin. bol şans diliyorum ve ben sağdan sağdan uzuyorum...
 • kanaliniza rastgele ve ozgun olmayan videolar yukleyerek yapamayacaginiz hede.
 • videonun arka planında telif hakkına sahip olmadığınız bir müzik dahi olsa para kazanamayacağınız yöntemdir. en çok parayı, yorum yaparak oyun oynayanlar kazanıyor.
 • kanalima rastgele ve ozgun olmayan videolar yukleyerek 4 ayda 1500tl kazandigim hede.
 • gayet güzel kazanıyorlar sözlük. arkadaşım var 40 tane video yükledi hesabına 3 ayda 170 lira kazandı. ki bi 40 tane daha eklerse kazancı katlanarak artar şimdi aylık 100 liradan fazla kazanır adam.
 • ben de çok denedim kazanmayı ama bir türlü ekmek yiyemedim bu işten. bu işten para kazananlara ancak imreniyorum.
 • maalesef başlığı açan arkadaşın dediği gibi 1000-2000 izlenmeye para kazanamazsınız. you tube 1000 gösterim başına ve tıklama başına para veriyor tabii ki tıklama daha önemli. ben 1000 izlenmeye ortalama 1tl kazanıyorum, 200 tl altında ödeme yapılmadığını düşünürseniz her ay düzenli gelir isteyen birinin ayda 200 bin kez izlenmesi gerekir ve 200 bin izlenme kolay değil maalesef. bu işe bulaşacaksanız zaman ve para ayırmanız gerekli o da bende yok.
 • meraba sözlük! bana gelen soruları ve onların cevaplarını güncelledim. girdiğim ilk entryin sonlarındaki detaylı soru-cevapları okuyabilirsiniz. ha bu aralar buralardayım,yeşillendirin.
 • özgün içerik üretmeniz ve tutması lazım. ki ondan kazandığınız para bile çok bişey olmaz, olamaz. reklama tıklayan mı kaldı amk? millet reklamları görmüyor bile bırak tıklamayı. o yüzden zaten tutan kanallar anlaşma yaparak videolara yedirirler reklamları.
 • nasrettin hoca'nın yün ticareti.
hesabın var mı? giriş yap