• youtube 'dan para kazanmak artık mümkün ama bunu bilmeyenlerin sayısı oldukça fazla. o yüzden sizlere kısa ve net bir şekilde üşenmeden, nazlanmadan kendi cümlelerim ile bilgilendirmeye çalışacağım.

önce eğer yoksa bir youtube üyeliği alıyorsunuz. daha sonra sağ üste çark işaretine tıklayıp kontrol paneli kısmına tıklayınca bizden kanal oluşturmayı isteyecek oluştur diyoruz sizden doğrulama isteyebilir cep numaranızı rahatlıkla yazabilirsiniz.

bu işlemden sonra yine sağ üstteki çark işaretine tıklayıp youtube ayarları diyorsunuz. açılan bölümde hesap bilgileri yazması lazım onun altında ek özellikleri görüntüleyin diyorsunuz. sol tarafta kanal ayarları kısmında gelişmiş diyorsunuz. buradan üyeliğimizi yurt dışı göstereceğiz çünkü türkiye gözükür ise sıkıntı olabiliyor. oradan hesap bilgileri kısmındaki ülkeyi abd yapıyoruz.

daha sonra sağ taraftaki çark a tıklayıp kontrol paneli ve solda kanal ayarları kısmındaki özelliklere tıklayın. orada en üstte üye adınız yanında doğrula butonu işlev ise hesabınızı doğrulayın ( cep numarası yazacaksınız mesaj gelecek ya da arayacaklar falan bu işlem hemen gerçekleşir fazla beklemezsiniz, eğer beklerseniz bir sıkıntı olabilir numarayı falan kontrol edin )

hemen üstte anlattığım özellikler kısmının hemen altında para kazanma diye buton göreceksiniz. etkinleştir diyeceksiniz. çıkan pencerede hesabımı etkinleştir diyeceksiniz. daha sonra bu para kazanma butonu yeşil olacak.

google adsense ile ilişkilendirmeyi aşağıda anlatıyorum

o yeşil olan para kazanma butonun hemen yanında para kazanma ayarları yazısına tıklayın. açılan sayfada yönerge ve bilgiler kısmından ödemem nasıl yapılacak kısmına tıklayın. orada mavi ile adsense hesabımı ilişkilendirme yazısı göreceksiniz. ona tıklıyoruz. açılan bölümden sonraki diyoruz. sizi adsense sayfasına yönlendircek. aynı youtube hesabınızdan aktif etmek için evet, google hesabında oturum açma adımına geç diyoruz. bizden mail adresimizi şifremizi isteyecek dolduruyoruz ve enterlıyoruz açılan sayfada içerik dilini türkçe yapıp ileri diyoruz.
    açılan sayfada istenilen bilgilerin hepsini dolduruyoruz. ama dikkat edin tüm bilgilerin doğru olması lazım ülkeyi falan abd yapmayın burada. daha sonra başvurumu gönder diyorsunuz ve sizi tekrar youtube hesabınıza aktarıyor.
    size adsense başvurunuz gönderildi ve şu anda incelenmektedir. yaklaşık bir hafta içinde başvurunuzun durumuyla ilgili bir e-posta alacaksınız. yazısını göstericek.

bundan sonraki kısmı, e-postayı bekleyin orada yazan talimatları yapın.

-----

sizden gelen sorular ve cevapları edit:

-----

peki bu youtube neye göre para veriyor ??

arkadaşlar bakın;
    bu benim youtube kanallarımdan biri fırsat buldukça videolar yüklemeye çalışıyorum.

kanalıma abone olursanız yazdıklarımla eş video örneklerini görebilir ve gelişmeler adına güncel kalabilirsiniz. kanalımda yer alan; ''video küçük resim, etiketler, açıklamalar, başlıklar, filigran, girdiler'' gibi unsurlardan da ilham alabilirsiniz.

bu kanal tam anlamı ile youtube'un istediği standartta tasarlandı. kitle büyütme dersleri ve çeşitli soru-cevaplardan sonra kendileri, tamamlama belgesi adı altında da tebrik etmişlerdi. kanalı geliştirmek ayrı mesele, o tamamen yaratıcılık ve zamanla ilgili.
    kanaldaki her küçük ayrıntıyı inceleyin. gördüğünüz hiç bir şey rastgele oluşturulmadı. yeni özellikleri de yakından takip ediyorum, anında güncellemeye çalışıyorum.

şimdi bu üste verdiğim linke tıklayın. açılan sayfada karşınıza benim yüklediğim videolar gelecek. herhangi birine tıklayın. yalnız dikkat edin video 7 saniyeden fazla olsun 7 saniye altındaki videolara reklam verilmez.
    her neyse açın bir tane yüklediğim videomu, şimdi bakın tam play tuşunun üsttündeki hani ileri alıp geri sarabileceğiniz yer var ya orada sarı renkte şerit göreceksiniz video tam oraya gelince reklam çıkacak o reklama tıklarsanız video sahibine para gelecek. çoğu youtube reklamı bu şekildedir. ara sıra ben de bu şekilde kullanıyorum. yalnız ben bunu estetik bulmadığımdan, aşağıdaki reklam biçimlerini de tercih edebiliyorum.

ya da videodaki size para kazandıracak reklam, hemen üstte anlattığım gibi değil de video açılırken en başta mini reklam videosu ile çıkabilir. ayrı olarak video'nun hemen yan sağ tarafında çıkan sponsor kartlar da olabilir. yine benim sayfamda çıkan sağ üst çaprazdaki banner da olabilir. bunların herhangi birine tıklamanız durumunda, benim kişisel hesabımda +1 tıklama gözükecektir.

tıklayanlara da ayrıca teşekkür ederim sizin de katkınızı görmek güzel...

ha sayfa görüntülenme sayısı ise size para kazandırmıyor, kesinlikle tıklanması lazım.

-----

videolarımın hepsi özgün mü olmalı ??

videolarınız özgün olsa daha iyi ama illa özgün olması gerekmez telif hakkı kurallarına dikkat etmeniz gerekir bazı videolar veya özgün video arkasına koyulan müzikler telif hakkı ile korunuyor. videoyu yükledikten sonra sağ üstteki çarkten video yöneticisi kısmına gelin videolarınızın yanında 3. hak teşkil ediyor gibi yazı görürseniz o videoyu hemen silin adsense hesabınız devre dışı bırakılabilir.

özgün video: 1 video ile bile binlerce lira kaldırmak
    özgün olmayan video: yüzlerce video ile bin lira ulaşmak

-----

biriken paramı adsense hesabımdan transfer edebilmek için ne yapmalıyım ??

adsense arayüzünde gördüğünüz kesinleşmiş paranız 10 dolar veya 20 tl olduktan sonra kayıt olurken bildirdiğiniz açık adresinize google tarafından mektup yollanacak. mektubun gelmesi 3-4 haftayı bulabiliyor. o mektubun içinde pin kodu olacak. mektup içerisinde neler yapacağız zaten yazıyor. işin özü o mektup geldikten sonra banka hesap bilgilerinizi, adsense hesabından güncelleyebilirsiniz. güncellemeden sonra 0.09 ya da 0.87 kuruş gibi absürt bir miktar hesabınıza para yatıracaklar. bunun amacı ise, hesabın doğruluğunu anlamak olacak. eee tebrikler! böylece siftah yapmış oldunuz. paranızı çekmek için ise ya 100 dolar ya da 200 tl birikmesi gerekir.

-----

ortalama ne kadar para kazanılıyor ?

arkadaşlar bu konu hakkında ortalama bir fiyat çıkarmak da çok zor.
    fakat böyle diyebilirim ki hatırlasanız dünyada şu an 800 milyon izleyiciye ulaşan --- charlie bit my finger - again ! --- gibi popüler bir video, tek başına 100 bin pound kazandırmıştır. tamamen sizin şansınıza ve yaratıcılığınıza bağlı diyebilirim.

ha böyle de diyebilirim. çokca videonuz varsa ve ortalama videolarınızın genelinde her biri 500.000-1.000.000 dolaylarında izlenebiliyorsa (reklama tıklama kesinlikle önemli) yaklaşık ayda 8-10 milyar kazanabilirsiniz.

benimki kendi çapında bir esnaf dükkanı derseniz de yani 3000-4000 izlenme gibi veya daha düşüğü, ayda ortalama 200-250 tl dolaylarında kazanma ihtimaliniz mümkündür. tabi video sayınız ne kadar fazla ise o tahmini para da o kadar artacaktır. ayrıca reklama tıklayan kişilerin sayısı yeterli olursa. bu ortalama verdiğim fiyatı da rahatlıkla geçebilirsiniz. aslında her şey video içerisindeki reklama tıklanma işte.

-----

bu benim asıl işim olabilir mi ??

bu tarz sorular da çok geliyor. çoğu kişi youtube olayını ek iş olarak yapar. ne bileyim köpeğimin aylık masrafları çıksın. veya eşime ayda bir güzel bir hediye alayım gibi. gerçekten zamanından çalıp youtube'a asıl iş olarak bakacaksan elinde kamera sokak sokak gezmelisin ki dikkat çekici şeyler yakalayıp milyarlara ulaş.

-----

google adsense hesabım kapatıldı, ne yapmam lazım ??

haaa gelelim fasulyenin faydalarına. google gerçekten bu konuda çok hassas davranıyor. gözünün yaşına bakmaz.
    kapatılan hesap da kolay kolay geri açılmaz. bunun sebebi fake tıklamalar olabilir. telif yasası çiğneme olabilir. şikayet edilme olabilir vb.

buna bilmelisiniz ki hesabınız olur da kapatılırsa içindeki parayı alamazsınız. çok dikkatli ve youtube ağzı ile dürüst olmalısınız.

-----

süreklilik ne kadar önem arz ediyor ??

aslında baya baya önem arz ediyor. ilk başta bu işe kalkıştığınızda, gözünüzü sakın ola yükseklere dikmeyin. para hiç bir yerde kolay kazanılmıyor. sabır etmek en önemli faktördür. mesela ben anca çok boş vakitlerimde video hazırlayabiliyorum. o 3-4 dakikalık gözünüze basit gelebilecek bir video bile emin olun bir gününüzü alabiliyor. bu tür videoları en azından haftada bir yükleyen kullanıcılar, emin olun istediği verimi alabilecek. benim size tanıttığım youtube kanalım, ince ayarlar ve görünüş olarak istediğim düzeyde fakat ben de en yakında zamanda sürekli olmaya çalışacağım. bunlar harici, pek bir şey beklememek gerek. bu konularda nispeten bilgili olduğumu düşünüyorum fakat benim bilgim işin kağıt üzerindeki kısmında. gerisi tamamen sizin yaratıcılığınız olacaktır.

----

not: bu güne kadar youtube, adsense, seo gibi konularda; gerek eksisozluk platformunda, gerekse diğer platformlarda yüzlerce soru cevapladım. hala da bilgim dahilinde cevaplamaya özen gösteriyorum. insanlara yardım edebilmek gerçekten beni mutlu ediyor. çünkü bu platformda yer alan farklı konularda bana da yardım eden insanlar çok oldu. yalnız eskisi kadar youtube ile sıkı bir bağım yok. bunda yoğun bir işimin olması baş aktör ama yine de bildiğim konularda sorularınız olursa cevaplamaya çalışacağım. yeniliklerden uzağım.

iyi çalışmalar dilerim...

önemli: youtube'un duyurduğu yeni açıklamaya göre şuanki kanalınızın son 12 ay içerisinde 4000 saat izlenme ve 1000 abone barajını geçememesi durumunda para kazanması bekleme durumuna geçecektir. bu durumda size uyarı maili geldiği andan itibaren 30 gün içerisinde asgari şartların yine sağlanmaması durumunda para kazanma anlaşmanız iptal edilecektir.

örneğin benim size tanıttığım test kanalı bu ölçeğe uygun değil ve yakın zamanda para kazanması iptal konuma gelecektir. lakin kanalı kaldırmayacağım yine de sizlere fikir sunabilir.
    youtube ile para kazanma işine yeni göz atacaklar arkadaşlar için de güzel bir projeniz olmalı ki ilk 12 ay içerisinde 4000 saat izlenme ve 1000 aboneye rahatlıkla sahip olabilesiniz. olamazsınız serüveniniz başlamadan son bulacaktır.

youtube'un son aldığı kararlar gerçekten çok tartışılabilir. örneğin bu karar ile tabiri caizse fakir daha da fakir olacak; zengin ise daha da zengin... ek olarak daha önceki aldığı kararlar ile tıklama başına para kazanılması da azaltılmıştı. fakat ünlü youtuberların bir çoğu youtube'dan değil ana sponsorlardan güzel paralar kazanıyorlar. bunu da tekrar hatırlatmakta fayda var.

editello: sizin için oluşturduğum örnek kanal, spam gerekçesi(!) ile devre dışı bırakılmıştır. ben çok uzun zamandır youtube ile ilgilenmiyorum. hatta edit bile yapmıyordum. ona rağmen spam gerekçesi bana oldukça enteresan geldi.

yine de bu tarz diktatörce değişiklikler sizi yıldırmasın. hevesiniz varsa bunu değerlendirin. bol şans diliyorum ve ben sağdan sağdan uzuyorum...
  • youtube'un o justin bieber vs gibi isimlerinin keşfedildiği dönemleri bitti. artık keşfedilme konusu bambaşka bir seviyede geziyor. bu kısma geleceğim.

youtube'un gelir paylaşımını aktif hale getirmesinden sonraki süreçte geldiği nokta ortada, tıpkı "ünlüler" gibi, yeni yetenekler keşfediliyor ve youtube ünlüsü haline getiriliyor.

çok açıkça söylemek gerekirse şu an facebook'taki, instagram'daki twitter'daki 1000-5000 kişilik arkadaş/takipçi kitlenize güvenip youtube kanalı açarsanız videonuz 216 kez izlenir ve bir hafta sonra siler ve sanki böyle bir denemede hiç bulunmamış gibi hayatınıza devam edersiniz.

neden? çünkü o kadar ama o kadar çok içerik var ki ve yeni içeriklerin sayısı her geçen gün o kadar çok artıyor ki keşfedilmeniz samanlıkta aranan iğnenin bulunması gibi bir şey olur.

ek olarak, enis batur neyse de bence özellikle danla bilic'in türkiye'deki youtube komünitesi etkisi üzerine analizler yapmanızı isterim: ben açıkçası türkiye'deki youtuber'lık müessesesini danla'dan önce danla'dan sonra olarak ayırmayı tercih ediyorum: çünkü kızın yakaladığı popülerlik sonrasında herkesin aklına aynı şey geldi: "biz de yapabilir ve para kazanabiliriz."

pıtrak gibi çoğaldı yığınlar ve youtube kanalları peşi sıra açıldı, herkes oradan buradan çarptığı "orijinal" fikirleri, kötü yazılmış metinleri, kötü ışıkları ve en kötüsü berbat konseptleriyle izleneceğini, milyonların onları beklediğini, youtube'dan milyarlar, markalardan hediyeler geleceğini düşündü ama kala kala 5-6 fenomenden başkasının barınamadığı bir hale geri döndük.

neden?
    i) benzersiz değilsiniz. azıcık araştırırsanız youtube'da aklınızın alamayacağı kadar "her" konuda içerik olduğunu görürsünüz. bu açıdan inanılmaz bir kaynak. her konuda binlerce video var.
    ii) komik değilsiniz ve asıl önemlisi komik olmak zorunda değilsiniz. bence türk youtuber'ları, adayları ve aday adaylarının en büyük sorunlarından biri komik olmak zorunda hissetmeleri. pek çoğu komik değil, aksine o popüler ifadeyle söylersek çok "cringe." ki bu terimi youtube aracılığıyla milyonlara tanıtılan "feno" youtuber'ın başarısını da konuşacağız.
    iii) özgün değilsiniz. danla'yı tüm makyaj youtuber'larından ayıran özelliği özgün olmasıydı. o zamana kadar denenmemiş bir konsepti makyaja yedirdi ve aldı yürüdü. özgünlük böyle bir şeydir. kimi zaman çok basit görünür ama o "ortada olan" şeyi görmek bir başarıdır. danla'yı ünlü yapan çocuk, danla'dan sonra pek çok projeye el attı ve pek çok kişiye youtube sayfası açtı ama hiçbiri tutmadı, çünkü "günlük bakım rutinim" kimsenin sikinde değil, afedersiniz.
    iv) pr'ınız yok. youtube'da ünlü olmanın yolu artık pr'dan geçiyor. bu artık viral bir videonuzun başka bir feno tarafından "çok komik" diye tweet'lenmesi olur, videonuzun onedio gibi portallerde yayınlanması olur, bir retweet zinciriyle dağıtılması olur, tv'ye çıkmanız olur, olur da olur ama tüm bu pr'ı yapacak bir bütçeye, eşe dosta ihtiyacınız var artık. dünyada artık youtube ajansları var, bunlar ya hazır projeye yüz seçiyor ya da halihazırda belirli bir kitleye erişen ve potansiyel vadeden kişiyle anlaşıp onu parlatıyor. diğer türlü, kendi olanaklarınızla ünlü olmanız zor. çağla şıkel neden çok izleniyor? çünkü o çağla şıkel. seni kim niye izlesin?
    kaldı ki bu pr'ın tutmama olasılığı da var. yani en az 50 - 100 bini gözden çıkarırken hiç geri dönüş alamayabileceğinizi de hesaba katın pls.
    v) ekibinizi tanıtırken "hatta birimiz siyahi" demeniz size çok ilginç gelebilir ancak dışarıdan bakınca o kişinin bu şekilde tanıtılmasında bile bir sorun olduğu gözden kaçmıyor. keşke teninin rengi yerine öne çıkarabileceğiniz başka bir özelliği olsaydı diye düşünüyor insan ister istemez.

başarılar.
  • videonun arka planında telif hakkına sahip olmadığınız bir müzik dahi olsa para kazanamayacağınız yöntemdir. en çok parayı, yorum yaparak oyun oynayanlar kazanıyor.
  • bi kanal açın. hafta da 6 gün bir şeyler hakkında 10 dk konuşun. ne olduğu önemli değil. tüm olay yılda 300 video yüklemek. eğer çok saçma sapan konuşan biri değilseniz. izlediğiniz filmi, okuduğunuz kitabı, okuldaki bir anıyı bile anlatsanız yeterli.

ne anlattığınız çok da önemli değil. süreklilik önemli. bu şekilde para kazanmadan 1 yıl dayanabiliyorsanız (20-30 tl yi kazanma saymıyorum ). 2 yılın sonunda bi bakmşısınız sıradan bir insanın kazandığından çok daha fazla para kazanıyorsunuz.

heeh hehehe ne var yaa onda diyorsun ama öyle değil işte. sürekli içerik üretmek çok zor. 2 yılda geleceğin yerlere aklın şaşar.
  • merhaba arkadaslar biz 3 tane maliz, kamera karsisinda civiklik yapip coluk cocugu pesimize takacagiz, bize 3 ay sonra kavga edip ayrilacagimiz ve internette gundem edecegimiz rezil arkadaslar lazim. begenmeyi unutmayin.
  • adsense üzerinden türkçe içerik üreterek havanda su dövmek gibi bir olaydır bu. boş bir hayaldir. bugün youtube'un fenomen türkçe kanalları bile adsense'den maksimum 700 dolar civarı para kazanmaktadır aylık olarak. o da 1 milyon aboneye rağmen.

bu sebeple çoğu türk youtuber başının çaresine bakmaya, kimileri harici olarak reklam almaya kimileri ise sinema filmi çekmeye yahut eğitim seti hazırlayıp satarak para kazanmaya çalışmaktadır.

adsense işi türkiye'de can çekişiyor. türkçe youtube'un getiri düzeyi düşük zira ingilizce konuşulan ülkelere göre yoksul ve satın alma gücü düşük bir ülkeyiz. çoğu firma bu yüzden reklam bile vermez oldu türkçe içeriğe. güncel ekonomik buhran meseleyi büsbütün fena bir hale soktu.

yani klasik konseptte sanıldığından çok daha zor bir olay. yabancı lisan biliyorsanız o sahaya kanalize olmaya çalışın yahut yaratıcılığınızı konuşturup farklı bir konsept deneyin.
  • amerika'da bu işlerle uğraşan arkadaşlar elbet vardır, daha iyi anlatırlar ama özetleyeyim.

youtube reklam algoritmasını vs sürekli değiştiriyor, burada da yazıldığı üzere algoritma daha çok izlenme-daha az para ödenmesi, daha fazla targeted advertising ve gizlilik gibi konularda devamlı iyileştiriliyor. bu iyileştirmelerin görece büyük boyutlu bir örneğinin özellikle son 2 aydır çoğu ülkede uygulandığı söyleniyordu. fakat algoritmanın duvara toslandığı söylentisi mevcut ve bunu destekleyen iddialar var.

sebebinin fortune 500'de ilk 20'ye girecek boyutta firmaların reklamlarının sanki inadına yapılmış gibi belirli hate speech yani nefret söylemi içeren videolara reklam olarak atanması olduğu söyleniyor. ağır işsiz amerikan komplo timleri de boş durmamış ve binlece reklam analiz edip sayfalarca rapor hazırlamışlar.

bu işi ilk ortaya döken kişinin sosyal medya fenomeni birisi olduğu ve üşenmeden ilgili reklam verenlere mail atıp, youtube sizin reklamınızı bu videolara koyuyor haberiniz var mı dediği söyleniyor.

şu aralar doğru düzgün reklam gösterimi olmadığı için (eskisine nazaran ve belirli ülkelerde) youtube gelirlerinin ve haliyle ödenen reklam payının iyice düşmesi doğal.

bu bilgilere çalıştığım şirketin nesnelerin interneti, bilgi-iletişim teknolojileri, sosyal medya ve dijital reklam gibi konularda rekabet ve pazar araştırması yapan biriminin hazırladığı ve içeride paylaştığı rapordan ulaştım. aynı raporda reklam kaybından dolayı zararın yılın geçen çeyreğine oranla %60 olduğu söyleniyor. halka açık bir kaynağı arıyorum, bulursam eklerim.
  • ben de çok denedim kazanmayı ama bir türlü ekmek yiyemedim bu işten. bu işten para kazananlara ancak imreniyorum.
  • bir yılda 100 tl rakama ulaştım. o parayı da alamadan ödeme koşulları değiştirildi. zirvede bıraktım
  • benim zamanı mazide yaptığım google işbirliğim neticesinde hiç hesapta yokken 650 tl'nin cüzdanımda beklediğini görmemle gerçekleşen olay. şaka gibiydi. hiç beklemiyordum. ama şimdilerde "meraba arkadaşlar bugün sizlerle x yapıcaz"lı videolardan geçilmiyor. herkes bi şeyler gösteriyor. çatalını bildiğin usta youtube'ta kanal açmış tesisat tamiri nasıl yapılır başlıklı video çekiyor. anlatım, çekim, her şey çatalı gibi... umarım rekabeti tutuşturur youtube.
hesabın var mı? giriş yap