şükela:  tümü | bugün
 • az evvel karşıma çıkan bir reklam videosunda gördüğüm “parasını veren herkesin,her istediği reklamı yayınlarız” anlayışı ile insanı hayretlere gark eden durum.
  videoda,imamoğlu’nu fetö terör örgütü üyeliğiyle suçlayan ibareler yer alıyordu.muhtemelen karşınıza çıkacaktır.inanılır gibi değil.bunun adına propaganda diyemeyeceğim,ancak iftira yahut hadi yumuşatalım “iddia” diye nitelendirebileceğimiz ve suçlu bir kimseyi kamuya duyurmayı amaçlayan bu videoyu “reklam” diye nitelendirip faturalandıran youtube firmasını kınıyorum.gerçekten aklım almıyor.
  şimdi ben birisinin ailesine hakaret,küfür yahut iftira içeren bir video hazırlasam ve reklam olarak yayınlanmasını istesem yayınlayacaksınız öyle mi?bunu denetleyen bir mekanizma yok mu? youtube gibi dünyanın en önemli beş sitesinden birinin kazanç sağlarken duruşunu ve prestijini koruyan ahlaki bir anlayışı yok mu?yoksa youtube de reklam alırken ülkedeki siyasi otoriteye göre mi hareket ediyor? sende mi youtube?
 • imamoğlu'ndan çok önceleri olan bir durumdur. en sık görüldüğü alan birbirinin kopyası mobil oyunların reklamlarıdır. oyunun içeriğiyle alakası olmayan bu reklamların yegane amacı kandırarak indirme sayısını şişirmektir.

  youtube'daki yapay zeka, reklamları (ve videoları) yüklendiği anda şöyle bir gözden geçirir. amerika'da en büyük şamarı yedirtecek konularda(siyaset, müzik, film, porno vb.) tespit yeteneğine sahip olsa da sauron'un gözünden kaçan durumlar da olabiliyor.

  bu durumda insanoğlu olaya el atıyor. bir reklam( veya kanal,video) çok şikayet alırsa orada çalışan emekçi mazlumun ekranına düşer, incelemeye alınır ve bir karar verilir. tabi her durumda bu kararın uygulanacağı anlamına gelmez. para düdük ilişkisi...

  ilk entry'de sözü edilen prestije ithafen; youtube bir tekeldir ve dünyanın en büyük video arama motorudur. rakibi olmadığı için kendi çapında istediğini yapabilir. yarın birebir aynı özelliklere sahip bir platform kurulsa dahi onunla yarışabilmek için "yutubda kesin vardır" zincirini kırması gerekir. zor o iş.