• barbie girl videosunun patladigi donemi hatirliyorum, insanlar o donem yutube diye okuyordu hatta sitenin ismini. haha vay be.

evet teyzeyim.
  • youtube'a türkler tarafından yüklenen -büyük ihtimalle ilk- parodi/güldürü çalışmasıdır.
    o zamanlar webcam videolar revaçta. bu arkadaşların da üniversite öğrencisi olmaları kuvvetle muhtemel.
    video, youtube'a "brookeburkeandme" isimli kullanıcı tarafından 14 nisan 2007'de yüklenmiş ve kanal 3 şubat 2007'de tarihinde açılmış.
    youtube ise 15 şubat 2005'te kuruldu ve ilk video 23 nisan 2005'te yüklendi.
    dh'ci tayfa bu konuya da değinmiş zamanında ve forum başlığının ilk iletisi 11 mayıs 2006 tarihli. iletideki video link çoktan patlamış. dh
    sözlükteki (bkz: turkish barbie girl) başlığına ise videoyla ilgili ilk entry 10 mayıs 2006'da girilmiş.

15 şubat 2005 ve 10 mayıs 2006 arası çokomelli hale geliyor böylece çünkü video mutlaka bu tarihler arasında yüklendi youtube'a.
    demem o ki, aksi ispatlanmadığı sürece bu video youtube türkiye'nin ilk parodi videosudur. artık hakları teslim edilmeli, tüik verilerine işlenmeli, enflasyonu düşürmeli ve bu gururu hep beraber yaşamalıyız. arada açıp izlediğim de doğrudur, hâlâ gülüyorum.
    bu da benim derdim hüsnü, bana kadar. sözlük yönetiminin bu ağabeyleri bulup konuk etmesi lazım gelir.

işte o video
    orijinali

ne kadar doğrudur bilmemekle beraber bonus
    --> youtube'a yüklenen ilk türk videoları

bir efsaneyi keşfetmişim edit'i: türk barbie'leri
    not: ikili, 700 bin küsur izlenen videolarını "turkish barbie girl" ismiyle kendileri yüklüyor siteye ilk önce ama daha sonra bir şekilde video ortadan kalkıyor ve "çok komik turkish barbie girl" olarak geri dönüyor.

link patlarsa deyu:
    (röportaj tarihi 6 ağustos 2006)
    "...şimdi de sitede iki türk var ki, bir mucizeye imza atıyorlar. izmirli cenk ve kemal adında iki kafadar. cenk cinaloğlu 18, kemal iverson 20 yaşında. birlikte çekip siteye gönderdikleri turkish barbie girls adlı klip dört ayda tam 710 bin kişi tarafından izlendi. şöyle anlatmak lazım, bu sayı tarkan’ın bounce klibinin izlenme oranının 12 katı. klip o kadar beğenildi ki, dünyanın en çok izlenen 100 videosuna girmekle kalmadı, en çok link verilenler sıralamasında 12’nci, en çok favori gösterilenlerde 61’inci ve en çok tartışılanlarda 93’üncü oldu.

kliplerinde bu kadar ilginç ne var derseniz, cenk ve kemal, aqua grubunun barbie girls şarkısıyla dalga geçmişler. sevilen parçayı güzel kızların yerine kıllı-bıyıklı anadolu erkekleri olarak okumuşlar. haliyle, izleyen yerli-yabancı herkes gülmekten bayılıyor:

bu klibi çekip göndermek nereden aklınıza geldi? bu kadar çok izleneceğinizi tahmin ediyor muydunuz?

kemal: youtube.com’a internette gezinirken rastlamıştık. oradaki amatör çekimleri, yabancıların yaptığı videoları beğenerek izliyorduk. bir gün yine karşıyaka’nın sokaklarında boş boş dolaşırken, aklımıza kendi video kliplerimizi çekmek geldi. bu kadar ilgi çekeceği hiç aklımızdan geçmezdi.

kaç yıllık arkadaşsınız, klip çekmediğiniz zamanlarda neler yaparsınız?

kemal: valla epey oldu. lise 2’de tanıştık, demek ki dört yıl.

cenk: ama asıl lise son sınıfta yakın arkadaş olduk. gezip tozmayı seviyoruz. kemal animasyon, ilüstrasyonla falan da ilgileniyor.

nerede çektiniz klibi?

cenk: çekim kemal’in dağınık odasında yapıldı. ben bir gömlek bulup zorla kemal’in başına taktım.

kemal: annemin göz kalemiyle cenk’e bıyık ve tek kaş çizdim. barbie girls’ün sözlerini zaten ezbere biliyorduk, hiç zorlanmadık söylerken. görüntüyü çözünürlüğü pek yüksek olmayan bir dijital kamerayla kaydettik. sesi iyice alsın diye hoparlörleri de kameranın yanına yerleştirdik.

bu klibin böyle tutmasından sonra popülariteniz arttı mı?

kemal: evet, çok fazla kişi bizle tanışmak istiyor. kızlardan çıkma teklifi var bayağı. ama benim şu sıra kız arkadaşım yok. annem televizyonda görünce çok şaşırdı.

cenk: arkadaşlar arasında çok makara konusu oldu. gıcık olanlar da arttı tabii ama galiba kıskanıyorlar bizi. sevgilim ters tepki verir diye korktum başta, sonra o da çok beğendi. ailem fazla gülen insanlar değildir, koptular seyrederken. beni tanımadılar klipte, sonradan söyledim: baba bak bu benim.

ileride şov işine girmeyi düşünüyor musunuz?

cenk: ben üniversite sınavına girdim, sonucunu bekliyorum. sinema-televizyon okumak istiyorum tabii ki.

kemal: ben de klibi çektikten bir ay sonra abd’ye okumaya geldim. üç aydır new york’taki bloomfield college’da üç boyutlu animasyon dersleri alıyorum. ileride işim zaten buna çok yakın olacak."
hesabın var mı? giriş yap