• bir tanesi var, dişi telli doğru dürüst konuşamaz 5-6 milyon aboneli. çektiği video 3 yaş çocuğuna hitab eder.

bir tanesi var eti hayli balık, çektiği saçma sapan makyaj videoları incir çekirdeğini doldurmaz 1.5 milyon abone. şu sıra italya turu videoları mevcut kanalında

bu liste daha uzaaar gider.

ama aylık kazandıkları paralar konusunda internette yazan rakamlar neredeyse kalifiye bir devlet memurunun aylık maaşının 5-10 katı. hatta daha fazlası bile telaffuz ediliyıor

peki bu kazandıkları para helal mi. cevabı tartışmalı olabilir ancak büyük bir çoğunluğu haram para.

neden? "bu kadar emek olduğu iddia ediliyor o zaman kazandığı parayı hakediyor." diye düşünebilirsiniz.

islama göre yapılması haram olan, caiz olmayan işlerden kazanılan para ne kadar emek verilirse verilsin haramdır.

islamla içiçe olan arkadaşlar dediğimi bilirler. tevbeyi hepimiz etmişizdir. türkçe tevbede"küfür,isyan,şirk,malayani, günah" için tevbe edilir ve bu tekrar edilir. burada malayani diye bir kelime geçer ki onun manası boş iş demektir. yüce kitabımız boşa geçen ve işe yaramaz iş yapılan her vaktin huzurullahta allah katında sorulacağını belirtir.

peki bizler kötü olan şeye tevbe ediyorsak, demek ki allahın hoşlanmadığı yani kötü işten kazanılan da haram olması gerekir.

o zaman diyebiliriz ki, youtube ve diğer sosyal medyada islama uygun olmayan materyalalrden (video,resim,vlog,snap v.s.) gelen paralar haramdır diyebiliriz. bunlara örnek verelim.

1- oyun kanalları ve oyunlarla ilgili videolar : gençlerimizin vaktini boşuna harcamaya teşvik ettirmesi ve kendide boş bir iş olduğu için malayanidir ve bundan kazanılan para haramdır.

2 - makyaj ve saç videoları : yüce rabbimiz kadınların dışarıda süslenip erkelerin dikkatini çekecek halde dolaşmalarını yasaklamıştır. makyaj ve saç düzenleme ancak kadının eşine yapması durumunda helal olur,diğer durumlarda olmaz. makyaj ve saç videoları buna karşıt bir durumu teşkil eder. ayrıca da işe yarayan bir video değil. sanki kadınlar o videoları görmese saçını toplayıp makyaj yapamayacak mı? yani bu hem malayani hem de yüce allahın emrine karşıtlık taşıdığı için kazancı haramdır. (kaldı ki videoyu yapan hanım kişilik, özellikle göstere göstere liseli ve üniversiteli kızların makyaj yapmasını ister ki bu da çok vahim ve düşündürücü bir tablodur)

3 - deney videoları : şayet yapılan deney videosu gerçekten insanın işine yarayacaksa kazancı helal, ama eğlence,dalga, işe yaramayacak veya hiç kullanılmayacak bir şeyse kazancı haramdır(örn katı karbondioksidin içine girmek gibi, veya 1000 derece gazocağında makas vb maddeleri kızartıp onu bunu yakmak gibi ipe sapa gelmez videolardan kazanılan para haramdır.)

4- müzik klipleri, sanat, enstrüman eğitim v.b. videolar : müzik hem dinimizce haram hem de malayanidir. yani kazanılan para duble haramdır.

5 - tiyatro, sinema, parodi, skeç v.s. : tartışılabilir bir konu. ama benim şahsi fikrim islami kurallara uymuyorsa kesinlikle kazancı haramdır. kaldı ki günümüzde çekilen filmlerin hiçbiri islami kaidelere uymaz. hatta bunlar da malayani diyebiliriz.

6 - challenge videoları : sözkonusu videolarda müstehcenlik, iğrençlik, malayani gırla aktığı için bundan da kazanılan para kesinlikle haramdır diyebiliriz.

7 - haramlığı kesin olarak bilinen şeylere özendiren videolar : bu videolardan elde edilen paranın zaten haram olduğunu küçük kardeşlerimiz bile bilir. mesela faiz, fuhuş, alkol, kötü alışkanlıklar ve bunlarla ilgili çekilen videolar. (bunların zararları ve bunlardan soğutmaya yönelik videolar ve kazançları helaldir)

aklıma gelen şimdilik bunlar ki daha bu listede uzar gider.

ayrıca da insanları eğlendirme gayesi ile yapılan herşeyden kazanılan para haramdır ki bunun da bilgisine http://www.mustafaoselmis.com.tr/…n-kazanc-yollari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

peki youtubedaki her videodan kazanılan para haram mı. elbetki hayır. islami kaidelere uygun çekilen videolardan kazanılan helaldir. peki bunlar neler:

1 - ders eğitim videoları (müzik, resim hariç)
    2 - öğretici sinema filmleri (islama uygun)
    3 - islami her video
    4 - belgesel ( islama uygun olması kaydıyla. mesela hayvanlar ve bitkilerle ilgili)

bu listede uzar gider..

yani ben bunlara özenen kardeşlerime, arkadaşlara, büyüklere seslenmek istiyorum. elinize az ama alnınızın akı gibi helal paramı geçmesini istersiniz. yoksa çok ama içinde haram barındıran ve allahın azabını tattıracak parayı mı...

iki paralık dünya hayatı için kendinizi riske atmaya değer mi? ha eğer derseniz ki ben islami kaidelere uygun videomu çeker fenamen olurum. o zaman buyrun hodri meydan. ama sizde biliyorsunuz ki yazının en başındakilerin çektiği gibi videolar çekip, arsızlık boyutunda davranışlar sergielemdiğiniz sürece fenomen olamazsınız, videolarınız adam akıllı izlenmez ve youtube ve diğer sosyal medyadan para felan kazanamazsınız.

yani demem o ki, o youtuber olmaya uğraşacağınıza alın elinize yasin kitabını yasini ezberleyin. inanın üzerine düşünce 6 ay gibi sürede ezbere okuyabiliyorsunuz. ve allah gerçekten o "kuranın kalbi" diye anılan suresinin önemsenmesinin (ezberlemek de bir nevi önemsemektir) karşılığını misli misli veriyor. ve inanın bana yasini ezberlemenin değeri değil 5 milyon takipçili youtuber kanalına sahip olmak tüm galaksinin takipçisi olduğu youtube kanalından bile kat be kat üstündür.

eğer kıskandığımı düşünen varsa canlar sağolsun. amacım sadece elimin yazdığınca ve beynimin yettiğince siz değerli ekşi sözlük ahalisini bilgilendirmekti.

allaha emanet olun..hoşçakalın...

not 1: peki adam kazanmış. haram diye almasın mı o paraları. alabilir tabi. ama git fakire fukaraya dağıt, girt hayır yap. hiç değilse o paranın pisliğini böyle düzeltmeye çalış,topluma faydan olsun..

not 2 : burada yazdığım iki örneğin kazancı haramdır, diğerleri helaldir diye bir yanılgıya düşmeyin arkadaşlar. dediğim gibi islamın ve haliyle yüce rabbimizin hoş karşılamadığı ve hatta haram sınıfına koyduğu şeylerden para kazanan herkes bu haramdan pay almıştır ki. o haram ahirette onu yakabilir. elbet herşeyi yaradan allah bilir.
  • bilmediğin konulara yorum yapma derim. türkçe yayın yapan kanalların tbm oranları düşük. sanıldığı kadar kazanamazlar. iyi kazanırlar ama ayda 10 bin civarında seyreder milyonlu kanallar.

ama aynı abone sayısı ve izlenme süreleri ingilizcede olsa milyoner olmuşlardı şimdi.

ingilizce, çince, arapça gibi dillerde korkunç para var. millet afrika'da youtube için kısa belgeseller çekiyor amk. anla ne kadar para olduğunu işte.

ama türkçe içerik hikaye. ağzınla kuş tutman gerek.
  • (bkz: #69587491)
  • ekşi sözlük platformunda bu zamana kadar 1224 adet enrty girerek, malayaniliğin dibini görmüş bir yazarın açtığı başlık.

bir tavsiyeye bakıyorum, bir yazana bakıyorum.
hesabın var mı? giriş yap