şükela:  tümü | bugün
  • youtube'un her türlü birinciliği alacağı kıyaslamadır. tek dezanvantajı bazı videolardaki ses kalitesi. en önemli avantajı ise bireysel kullanıcıların video yükleyebilmesi. spotify sadece kendi telif haklarını alabildiği isimleri yayımlayabilmesiyle geride duruyor. türkçe albümler halen fazlasıyla eksik. bağımsız, yeraltı gruplarına açılamıyorlar.

en büyük avantajları olan "uygulamalar" sekmesini ücretsiz versiyonundan kaldırmalarıyla benim için kendi fişlerini çektiler.

spotify'ın yakınlarınızdaki insanların sevdiği müziklerine ulaşma konusundaki olanakları last.fm'in bile gerisinde.

editörlerin kaliteli mix'ler hazırlaması hususunda ise deezer ve indieshuffle zaten aldı başını gidiyor.

bu arada parasında da değilim, yarın youtube paralı olsun, seve seve veririm.
  • youtube video sitesi olarak kurulmuştur spotify ise müzik programı olarak kurulmuştur.

youtubeda yasal olmayan içerikler de varken spotify tamamen yasaldır.

içerik olarak bakarsak ne istediğinize göre değişir ben youtubeda bi çok hayranı olduğum gruplara ulaşamıyorum maalesef.

çevrimdışı dinle özelliği, kendi listeni oluşturma, popüler listeleri dinleme, ruh haline göre müzik arama, benzer müzikleri dinlediğin radyo uygulaması vs. spotify müzik programı olması sebebiyle youtube u geride bırakacaktır.

alt müzik gruplarına ulaşma açısından doğal olarak youtube öndedir ama ben zaten o grupları dinlemiyorum. eksikliğini çekmiyorum haliyle.

her türlü spotify gönüllerin birincisi.
  • bu kıyası gerçekten yapan adam internetten sinema çekimi film izliyordur, maç başlıklarında ülker link kovalıyordur, hatta bir donanımhaber ölücüsüdür, yerel kanallarda satılan 199 tl'lik experia telefon kullanıyordur.

başka türlü insanın aklı almıyor yani ciddi ciddi youtube'la spotify'ı kıyaslamayı.
  • 90 derece fikirlerimi değiştiren versus. artık spotify'cığım. pislik, kaka youtube kaç yıllık hesabımı kapattı.
  • (bkz: elektrik direği vs otobüs) karşılaştırması ne kadar mantıklıysa, o kadar mantıklı olan karşılaştırma.

ya da (bkz: kaşık vs kalem)

ya da (bkz: tırnak makası vs şişme koltuk)
  • iki tarafın da birbirine yer yer üstünlük sağlayacağı versus.

spotify için konuşursak, her şeyden önce, en büyük handikaplarından biri, bazı ülkelere göre bazı albümlerin olmaması en büyük eksiklik olarak göze çarpıyor. örneğin ben az önce the decemberists'in carolina low isimli parçasını dinleyemedim.
    youtube'da bazı grupların albümlerini bazen o grupların resmi hesapları değil de, kullanıcılar yüklüyor. bir süre sonra bu kullanıcıların hesaplarını kapatabilme veya içeriği kaldırabilme olasılıkları her daim var. bu nedenle güven verme bakımından youtube sıkıntılı denebilir.

iphone'da youtube açtığınızda müziğin devam etmesi için başka hiçbir sekmeye tıklamamalı, hiçbir surette menüye dönmemelisiniz; halbuki spotify uygulamasını açtıktan sonra dilediğiniz gibi menüde gezebilirsiniz. yine burada, youtube ile istediğiniz şarkıyı istediğiniz zaman açabilme imkânına sahipken; spotify uygulamasında eğer premium üyeliğiniz yoksa, en fazla 6 şarkı skip yapabilirsiniz. web player olarak spotify'ı bilgisayarınızda dinliyorsanız, skip problemi yok.

spotify'daki "gözat" sekmesi, müzik keşfetmek isteyenler için birebir. tarz seçilmek suretiyle, başkalarının yaptığı çalma listeleri dinlenebilir; kaç bin takipçi olduğuna bakılarak müziklerin sağlam olup olmadığına dair bir kanıya varılabilir. youtube içinde de yapılmış belli başlı çalma listeleri var. bazen dinlenilen müziğin yanında öneriler de çıkıyor.

spotify'da radyo varken; youtube'un böyle bir fasilitesi yoktur.
  • ios için arkaplanda youtube'tan açılan şarkı devam ederken, başka işlemler yapmak tube master tarzı uygulamalarla mümkündür.

daha önce hiç yazılmamış ama canlı performansları seven birinin youtube'u göz ardı etmesi olanaksızdır. en basiti mor ve ötesi için şöyle bir youtube canlı performans külliyatı çıkartmak mümkünken, spotify'da bulabileceğiniz en fazla 5-6 tane stüdyo albümüdür.
  • ahahh açılmış mı diye baktım harbiden açılmış lan.

youtube'da artık her iki şarkı arasında reklam giriyor -ki 2 dakikalık reklamlar.
    ayrıca ses kalitesinden bahsetmek bile istemiyorum.

bu şartlarda spotify (free hali bile!) youtube'u öttürüyor.

not: ublock falan kullanınca da youtube aşırı yavaşlıyor, bazı videoları açmıyor bile...