şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu kıyası gerçekten yapan adam internetten sinema çekimi film izliyordur, maç başlıklarında ülker link kovalıyordur, hatta bir donanımhaber ölücüsüdür, yerel kanallarda satılan 199 tl'lik experia telefon kullanıyordur.

  başka türlü insanın aklı almıyor yani ciddi ciddi youtube'la spotify'ı kıyaslamayı.
 • youtube video sitesi olarak kurulmuştur spotify ise müzik programı olarak kurulmuştur.

  youtubeda yasal olmayan içerikler de varken spotify tamamen yasaldır.

  içerik olarak bakarsak ne istediğinize göre değişir ben youtubeda bi çok hayranı olduğum gruplara ulaşamıyorum maalesef.

  çevrimdışı dinle özelliği, kendi listeni oluşturma, popüler listeleri dinleme, ruh haline göre müzik arama, benzer müzikleri dinlediğin radyo uygulaması vs. spotify müzik programı olması sebebiyle youtube u geride bırakacaktır.

  alt müzik gruplarına ulaşma açısından doğal olarak youtube öndedir ama ben zaten o grupları dinlemiyorum. eksikliğini çekmiyorum haliyle.

  her türlü spotify gönüllerin birincisi.
 • iki tarafın da birbirine yer yer üstünlük sağlayacağı versus.

  spotify için konuşursak, her şeyden önce, en büyük handikaplarından biri, bazı ülkelere göre bazı albümlerin olmaması en büyük eksiklik olarak göze çarpıyor. örneğin ben az önce the decemberists'in carolina low isimli parçasını dinleyemedim.
  youtube'da bazı grupların albümlerini bazen o grupların resmi hesapları değil de, kullanıcılar yüklüyor. bir süre sonra bu kullanıcıların hesaplarını kapatabilme veya içeriği kaldırabilme olasılıkları her daim var. bu nedenle güven verme bakımından youtube sıkıntılı denebilir.

  iphone'da youtube açtığınızda müziğin devam etmesi için başka hiçbir sekmeye tıklamamalı, hiçbir surette menüye dönmemelisiniz; halbuki spotify uygulamasını açtıktan sonra dilediğiniz gibi menüde gezebilirsiniz. yine burada, youtube ile istediğiniz şarkıyı istediğiniz zaman açabilme imkânına sahipken; spotify uygulamasında eğer premium üyeliğiniz yoksa, en fazla 6 şarkı skip yapabilirsiniz. web player olarak spotify'ı bilgisayarınızda dinliyorsanız, skip problemi yok.

  spotify'daki "gözat" sekmesi, müzik keşfetmek isteyenler için birebir. tarz seçilmek suretiyle, başkalarının yaptığı çalma listeleri dinlenebilir; kaç bin takipçi olduğuna bakılarak müziklerin sağlam olup olmadığına dair bir kanıya varılabilir. youtube içinde de yapılmış belli başlı çalma listeleri var. bazen dinlenilen müziğin yanında öneriler de çıkıyor.

  spotify'da radyo varken; youtube'un böyle bir fasilitesi yoktur.
 • (bkz: elektrik direği vs otobüs) karşılaştırması ne kadar mantıklıysa, o kadar mantıklı olan karşılaştırma.

  ya da (bkz: kaşık vs kalem)

  ya da (bkz: tırnak makası vs şişme koltuk)
 • bazen şarkının adını hatırlayamıyorsun, içerisinde geçen bir sözü hatırlıyorsun. işte bu bazenlerde youtube'un önde olduğu versus.
 • (bkz: elma vs armut)
 • bambaşka dünyalar. biri daha çok indoor diğeri daha çok outdoor için tasarlanmış uygulamalar.

  bence spotify’ın en büyük avantajları şunlar:

  1- offline kullanılabilme. bu hem yurtdışında hem de günlük ulaşım araçlarında hayat kurtarıcı birşey.
  2- muazzam podcast arşivi.
  3- sanatçılara ve potansiyel sanatçılara alternatif gelir modeli oluşturması.
  4- şarj ve data dostu olması.
  5- creator’dan daha çok user dostu olması.
  6- reklamsız olması. (youtube’dan soğuma nedeni)

  youtube’un artıları ise şunlar:

  1- televizyona olan ihtiyacı yok etmesi.
  2- dünya gezgini vloggerlar sayesinde dünyayı tanıma.
  3- ana akım ya da alternatif medyada tutunamayanları keşfedebilme.
  4- google hesabı ile entegre olması.
  5- bir kamera ile doğrudan içerik üretimine katılabilmeniz.

  sonuç olarak, iki uygulama da farklı dünyalara hitap ediyor. biri adı üstünde ekran odaklı iken, diğeri daha çok radyonun insan merkezlileşmiş hali gibi. bazı noktalarda kümeler kesişiyor tabi.
 • youtube'dan müzik dinleyen insanların iyi bir müzik dinleyicisi olduğu biraz tartışılır. youtube'dan müzik dinleyen insan , abiii kulağıma ne hoş gelirse onu dinlerim adamıdır. yüksek ses kalitesi, albüm indirme ve dinleme gibi özellikleri gözardı edenin müzik tavsiyesine ilişmeyin.
 • youtube'un her türlü birinciliği alacağı kıyaslamadır. tek dezanvantajı bazı videolardaki ses kalitesi. en önemli avantajı ise bireysel kullanıcıların video yükleyebilmesi. spotify sadece kendi telif haklarını alabildiği isimleri yayımlayabilmesiyle geride duruyor. türkçe albümler halen fazlasıyla eksik. bağımsız, yeraltı gruplarına açılamıyorlar.

  en büyük avantajları olan "uygulamalar" sekmesini ücretsiz versiyonundan kaldırmalarıyla benim için kendi fişlerini çektiler.

  spotify'ın yakınlarınızdaki insanların sevdiği müziklerine ulaşma konusundaki olanakları last.fm'in bile gerisinde.

  editörlerin kaliteli mix'ler hazırlaması hususunda ise deezer ve indieshuffle zaten aldı başını gidiyor.

  bu arada parasında da değilim, yarın youtube paralı olsun, seve seve veririm.