şükela:  tümü | bugün
  • hem reklam izlemek istemeyen, hem de para vermek istemeyen asalak ölücü kitledir. lafa geldiğinde donanımhaber'deki ölücülere demediğini bırakmayan sözlük güruhu söz konusu youtube olduğunda ölücülüğün zirvesine çıkmakta insanı hayrete düşürmektedir.

    youtube istersen 8 gb'lık 8k'lık video at, sana bunu yükletir, ücretsiz host eder. daha sonra başkası gelir bunu izler, 8k izlemek isterse 8k izletir. ücret almaz, yani ücretsiz stream hizmeti sunar. bu işin maliyetini merak eden varsa stream server kiralasın da görsün işin maliyetini.

    günümüzün özellikle z kuşağı bebeleri "istemiyorum ya" deyince haklı olduğunu zannediyorlar. kimse sana amme hizmeti sunmuyor aslanım. bu değirmenin suyu reklamverenler sayesinde dönüyor. reklamverenler de youtube'a para vermek için vermiyorlar bunu, dönüşüm oranına * 'e bakıyorlar. yani ürün satmak için youtube'a reklam verdiyse bu süreç kendilerine ne kadar faydalı oluyor onu inceliyorlar. sen reklam engelleyici kullanırsan adamların dönüşüm oranı düşer, böylece youtube'a reklam vermek çekici bir hal almaz.

    tüm bu süreç bu şekilde ilerlerse youtube'un elinde hiç koz yok mu zannediyorsun? sözcü gazetesi'nin yaptığını yapamaz mı zannediyorsun? kralını yaparlar, ancak klaslarına uymaz. çok afedersiniz ama, netflix'e, spotify'a para vermesini biliyorsanız, youtube'a da sike sike vereceksiniz. yoksa youtube değişik şekilde bunun acısını çıkartır. yok öyle "ben mecbur muyum reklam izlemeye, premium almaya" demek, hem ayranın dökülmesin istiyorsun, hem de tatsız bir takım mevzular başına gelmesin istiyorsun. ölücünün kralısınız lan siz.