şükela:  tümü | bugün soru sor
 • videolardaki içerikten hiç bir şey kaybetmeden video başına %25 zamandan tasarruf etmenizi sağlayan seçim.

  edit: hayır %25 değil %20 zaman kazanıyoruz. neden böyle?

  --- spoiler ---

  psikiyatristolmakisteyendeli'nin izahı:

  yol=hız*zaman

  izlenilen şey değişmiyor.

  v1*t1=v2*t2
  1*100=1.25*t2
  t2=80

  yani 100 saniyelik videoyu 80 saniyede izlemiş oluruz. yani 20 saniye kazanırız.

  ---------------------

  pseudovector'un izahı:

  şimdi aslında şöyle oluyor: (1.25x) hızda oynatınca normalde 5 dakika süren bir videonun süresi 4 dakikaya düşmüş oluyor.

  5 x (1x) = 4 x (1.25x)

  dolayısıyla 5 dakikalık bir video'da 1 dakika, yani %20'lik bir zaman kazanmış oluyorsunuz.

  benzer şekilde, 1.5x hızında izlerseniz de 6 dakikalık bir video 4 dakikaya düşmüş oluyor ve %50 değil, %33 (2 dakika) zaman tasarrufu yapmış oluyorsunuz.
  --- spoiler ---
 • ben her zaman 1.5x hızında izlediğim için beni etkilemeyen durum. hatta yavaş konuşan insanlar olduğunda 2x bile yapıyorum. daha normal hızında açtığım video olmamıştır, sadece fragman ya da müzik açtıysam normal hızında açıyorum. öbür türlü hep 1.5x hızda açılıyor.
 • genelde şarkılarda yapıyorum bunu, kendi kendine remix oluyor. ayrıca yavaşlatma seçenkleride mevcut aynı kısımda.
 • vize/final dönemi sınavdan önceki gece yaptığım eylem.
 • açık oturumları bu hızda izliyorum 60 dakikalık video 45 dk da finito. 3 saatlik teke tek'i mesela böyle yapıyorum 45 dk cepte kalıyor.
 • eğer bu bir ilber ortaylı videosuysa, herhangi bir videoyu normal bir hızla izlemiş gibi oluyorsunuz. bir süre ona alıştıktan sonra araya başka bir konuşmacı girince "yahu bu adam ne kadar hızlı konuşuyor" diyecek oluyorsunuz ki hızı 1.25 yaptığınızı hatırlıyorsunuz. dolayısıyla bir ilber ortaylı videosu için 1.5 hız, normal bir video için 1.25 hız anlamına gelmekte.
 • özellikle ilber ortaylı üstadın videolarını izlerken 1.5x yaparak huzura kavuştuğum uygulamadır. hem daha akıcı oluyor, konuşması zevkle dinleniyor hem de daha fazla video seyrediyorum. beyin bedava.

  aynısını levent gültekin'e de yaptım daha bi dinlenir oldu valla.
 • konu anlatım videoları için süper olay. çok acil yetişmesi gereken dersleriyse 2x ile izliyorum. beynin kapasitesine hayret ediyor insan. çünkü dinlerken sadece kelime yığınından ibaretken kapatınca hepsini anladığını farkediyorsun. bir de 1 saatlik videoyu yarım saatte bitirince hayattan zaman çalmış gibi hissedip mutlu oluyorsun.
 • google'ın varsayılan ayarlara getirmesi gereken faydalı özellik.

  ben istiyorumki sadece yavaş izlemek istediğim zaman bu ayarı değiştireyim. genelde bilgi içerikleri ve konu anlatımı dinlediğim için 1.25 ve 1.5 hayli iyi ve zamandan sıkı tasarruf etmemi sağlıyor.

  bu özellik hesap ayarlarında seçili hale getirilene kadar enhancer for youtube eklentisi sayesinde uzun zamandır videoları 1.25 hızında izliyorum. tavsiye ederim.
 • zaman kısıtımın olması veya video sahibinin 5 dk lık mevzuyu 1 saatte anlatması sebebiyle çokça yaptığım eylem.