şükela:  tümü | bugün
 • youtube'u etkin olarak kullanan, video yükleyen, kanal çalıştıran güzel insanlara verilen isim. tesis olsa biz de birer youtuber oluruz.*
  (bkz: devlet buna bir şey yapması lazım)
 • youtube epey bir dönem türkiye'de yasaklı olduğu için türkiye'de gelişimi dünya'da ciddi bir pazar haline gelen ülkelerden (abd, ingiltere, almanya) daha geride. zira youtube türkiye'de engelliyken dünyada şimdinin büyük youtuber'larının temelleri atılırken, türkiye'de ancak son 1 senedir bu olay gelişiyor.
 • açılın, ben ülkemizin kanayan yarasına parmak basmaya geldim.

  uzun süredir youtube'da video yapan bu tatlı insanlardan hepinizin haberdar olduğunu düşüyorum. bu güne kadar mutlaka izlemişsinizdir. benim de takip ettiğim birkaç kanal var. işlerini iyi yapan insanlar. görkem karman, duygu özaslan, sebibebi, pembe defter öykü, su hakgüden o yetenekli insanlardan sadece birkaçı. bir sürü konuda yol gösterici olduklarını düşünüyorum. çok keyifli videolar yapıyorlar. bir de son zamanlarda keşfettiğim komedi kanalları var. yalan dolan onlardan en iyisi bence. inanılmaz eğlenceli bu adamlar. yemek kanallarını da unutmayalım. sayelerinde mutfak benim de girebildiğim ve hatta çalıştığım bir alan oldu artık.

  benim problemim tamamen çocuk youtuberlarla. onların bu videolardan yanlış etkilendiğini düşünüyorum. makyaj yapmaya çok erken yaşta başlıyorlar ve on yaşındaki kızlar ortalıkta kadın gibi dolaşıyorlar. hepsi çılgınlar gibi alışveriş videoları çekiyor. sonra kameranın karşısına geçip "ımm bu mac lipstik bir şahane ve fiyatı da inanılmaz uygun sadece elli dokuz tele, bu clinique nemlendirici su bazlı uzun zamandır almayı düşünüyordum indirimde görünce kaçıramazdım sadece yüz on beş tele bence koşun hemen bir tane edinin" bunu söyleyen çocuk on üç yaşında. neden bu kadar erken büyüdüklerini biliyor musunuz? ben bilmiyorum sadece fikir yürütüyorum: çocuklarımızı saksıda büyütüyoruz. sokakta ip atlaması gereken, satın almak istedikleri boya kalemlerinden, komşu kızında gördüğü pembe saatten ibaret olması gereken kız çocukları göz çevresi kreminden bahseder hâle geldiler. yirmi bir yaşındayım ben daha başlamadım gece serumuna sen nereden biliyorsun onun faydasını bacaksız dedikten sonra ağzına da iki tane patlatasım geliyor tövbe haşa bütün pedagoglar çarpar, hem zaten ben şiddete karşıyım.

  biz sokakta yemek yemeye utanırdık bu çocuklar yedikleri içtikleri her şeyin fotoğrafını videosunu paylaşır oldular. büyüklerini örnek alıyorlar değil mi? gözünüz kör olsun görmemişler ne hâle getirdiniz küçücük çocukları. ne zaman yozlaştınız da çocukları da yozlaştırdınız bu kadar? siz ne zaman kendinize benzettiniz o çocukları? hangi ara oldu ben hiç anlamadım.

  o devasa gereksiz alışveriş merkezlerinden hemen çıkın lütfen. bilgisayarın başından kaldırın artık çocuklarınızı. ellerinden tutup pikniğe götürün, yürüyüşe götürün. çocuklarınıza en zorlu bilgisayar oyunlarında levelleri tıkır tıkır geçmeyi değil ağaca tırmanmayı öğretin. yumurta kırmayı öğretin, yumurta. ümmeti muhammed aşkına ilgilenin şu çocuklarla. yeterince ilgi görmüş hiçbir çocuk on bir yaşındayken daha, yılbaşı makyajı videosu çekmez zira.

  ferhan şensoy son ders aşk ve üniversite filminde "kavgayla olmazsa çocuklarla olacak" gibi bişey söylüyordu. ben youtubeda hakkımda elli gerçek videosu çeken ve o videolarda "ayyy ben nefret ederim köpeklerden" diyen çocuklar değil, sokakta çamurla oynayan, komşu teyzesinin bahçesinden ceviz çalan(biz ceviz çalardık), mahallenin köpeklerine sahip çıkan çocuklar tanımak istiyorum. yazık çünkü.
 • günlük video yayınlayanlara verilen bir sıfat.

  en keyiflileri sacconejolys bence.

  türklerden günü gününe video yapana rastlamadım. ama türk olup hollanda'da yaşayan ve günlük video yayınlayan bir aile var.

  edit: günlük video yayınlayanlara vlogger demek daha doğruymuş. ters1adam uyardı, teşekkürler :)
 • (bkz: vlog)
  (bkz: vlogger)
 • günlük video yayınlayanlara verilmeyen bir sıfat. o sıfatın adı vlogger.
  youtuber'ın açılımı için ilk entry'den alıntı yapalım: "youtube'u etkin olarak kullanan, video yükleyen, kanal çalıştıran güzel insanlara verilen isim." (bkz: #13709701)

  teknik olarak her youtuber birer vlogger iken, her vlogger youtuber değildir. zira vlog işini youtube dışı kanallardan sürdüren nesli tükenmekte olan insanlar olduğu gibi vlog çekerek bundan maddi karşılığı (yada kişisel haz) olmayan insanlar da var. bu da o vlogger'ları youtuber yapmamakta.
 • memleketimizde kolay para kazanma yolu gibi gözüken her şey gibi bu da kurnazların yeni hedefi olmuştur. fakat layığıyla yapılmadığı sürece 5 para kazandırmaz. özellikle ülkemizde.
 • iş yapan çiğköfteciye özenip 100 metre ötesine kendisi de açan yurdum insanın yeni modası. genelde oyun oynayarak izleyici çekmeye çalışıyorlar, ama bir kaçı dışında geneli çok sayıda izleyici toplasalar bile rezalet. oyunu oynamayı beceremeden küfrederek, bağırarak liselileri başına toplayanlar işte bu ekip.

  last of us gibi sanat eserini film aralarında "bunlar ne gonuşuyor la" diyerek geçmeye çalışan dangalak gördüm. türkçe altyazı da vardı üstelik.
 • yıllık geliri 30 milyon doların üstünde olduğu tahmin edilen ve en ünlüsü pewdiepie olarak bilinen youtube'da kanal sahibi kimselere verilen ad.

  tabii türkiye'de bu işi layıkıyla yapan çok az kişi olduğu için kaliteli kanallara denk gelmek oldukça zordur.

  affiliate marketing ortaklık sistemi ile para kazanmak mümkün. araştırmalarıma göre en çok para kazandıran sektör, çocukların ilgisini çeken sürpriz yumurta açma videoları, oyuncak kutularının açılışları. bu tip videolar 3-4 ayın sonunda 20-25 milyon izleme rakamına ulaşıyor.

  izleme başı para veren socialblade gibi şirketler varken gerçek anlamda zenginliğe götüren bir sistem.

  youtuberlıkta iyi para var gibi görünse de, zaman ve sabır gerekiyor.

  dip not: bu işi yapacaksanız lütfen oyun captureları ile girmeyin.
 • türkiye'de bu işi doğru düzgün yapan pek youtuber yok, bunun sebebi ise bu işi oyun kanalından ibaret sananlar var ve özgün içerik yok, sürekli başka youtuberlardan gördükleri içerikleri biraz değiştirip tekrar tekrar sunuyorlar.
  bu işi layıkıyla yapan çok az youtubervar onlardan birkaçı ise şöyle ekin kollama,keyifli adamlar ekibi,ruhi çenet,tamer yeşildağ(oyun konusunda en iyi içeriğe sahip youtuber)