şükela:  tümü | bugün
 • youtube'u etkin olarak kullanan, video yükleyen, kanal çalıştıran güzel insanlara verilen isim. tesis olsa biz de birer youtuber oluruz.*
  (bkz: devlet buna bir şey yapması lazım)
 • youtube epey bir dönem türkiye'de yasaklı olduğu için türkiye'de gelişimi dünya'da ciddi bir pazar haline gelen ülkelerden (abd, ingiltere, almanya) daha geride. zira youtube türkiye'de engelliyken dünyada şimdinin büyük youtuber'larının temelleri atılırken, türkiye'de ancak son 1 senedir bu olay gelişiyor.
 • günlük video yayınlayanlara verilen bir sıfat.

  en keyiflileri sacconejolys bence.

  türklerden günü gününe video yapana rastlamadım. ama türk olup hollanda'da yaşayan ve günlük video yayınlayan bir aile var.

  edit: günlük video yayınlayanlara vlogger demek daha doğruymuş. ters1adam uyardı, teşekkürler :)
 • (bkz: vlog)
  (bkz: vlogger)
 • günlük video yayınlayanlara verilmeyen bir sıfat. o sıfatın adı vlogger.
  youtuber'ın açılımı için ilk entry'den alıntı yapalım: "youtube'u etkin olarak kullanan, video yükleyen, kanal çalıştıran güzel insanlara verilen isim." (bkz: #13709701)

  teknik olarak her youtuber birer vlogger iken, her vlogger youtuber değildir. zira vlog işini youtube dışı kanallardan sürdüren nesli tükenmekte olan insanlar olduğu gibi vlog çekerek bundan maddi karşılığı (yada kişisel haz) olmayan insanlar da var. bu da o vlogger'ları youtuber yapmamakta.
 • memleketimizde kolay para kazanma yolu gibi gözüken her şey gibi bu da kurnazların yeni hedefi olmuştur. fakat layığıyla yapılmadığı sürece 5 para kazandırmaz. özellikle ülkemizde.
 • iş yapan çiğköfteciye özenip 100 metre ötesine kendisi de açan yurdum insanın yeni modası. genelde oyun oynayarak izleyici çekmeye çalışıyorlar, ama bir kaçı dışında geneli çok sayıda izleyici toplasalar bile rezalet. oyunu oynamayı beceremeden küfrederek, bağırarak liselileri başına toplayanlar işte bu ekip.

  last of us gibi sanat eserini film aralarında "bunlar ne gonuşuyor la" diyerek geçmeye çalışan dangalak gördüm. türkçe altyazı da vardı üstelik.
 • yıllık geliri 30 milyon doların üstünde olduğu tahmin edilen ve en ünlüsü pewdiepie olarak bilinen youtube'da kanal sahibi kimselere verilen ad.

  tabii türkiye'de bu işi layıkıyla yapan çok az kişi olduğu için kaliteli kanallara denk gelmek oldukça zordur.

  affiliate marketing ortaklık sistemi ile para kazanmak mümkün. araştırmalarıma göre en çok para kazandıran sektör, çocukların ilgisini çeken sürpriz yumurta açma videoları, oyuncak kutularının açılışları. bu tip videolar 3-4 ayın sonunda 20-25 milyon izleme rakamına ulaşıyor.

  izleme başı para veren socialblade gibi şirketler varken gerçek anlamda zenginliğe götüren bir sistem.

  youtuberlıkta iyi para var gibi görünse de, zaman ve sabır gerekiyor.

  dip not: bu işi yapacaksanız lütfen oyun captureları ile girmeyin.
 • türkiye'de bu işi doğru düzgün yapan pek youtuber yok, bunun sebebi ise bu işi oyun kanalından ibaret sananlar var ve özgün içerik yok, sürekli başka youtuberlardan gördükleri içerikleri biraz değiştirip tekrar tekrar sunuyorlar.
  bu işi layıkıyla yapan çok az youtubervar onlardan birkaçı ise şöyle ekin kollama,keyifli adamlar ekibi,ruhi çenet,tamer yeşildağ(oyun konusunda en iyi içeriğe sahip youtuber)
 • bir dönem selena gomezlerin justin bieberların peşinden koşan ergen kitlenin bi tık sonraki jenerasyonunun yeni gözdeleri.