şükela:  tümü | bugün
  • ben youtube’u televizyonumdan izliyorum.oradan nasıl engellenir acaba?

sana soruyorum sana çok bilmiş adblock kullanan arkadaş.
  • sanki son 1 ayda çokk daha fazlalaştı. 20 dk lık videolarda 10 kere girmezdi reklam! premium kullanımını teşvik etmek için tahammül sınırlarını gerçekten zorluyor.
  • artık zıvanadan çıkmayı da aşıp zıvananın zıvanasından çıkma boyutuna gelmiştir bu reklam politikası youtube’un. aynı anda bir reklam yetmezmiş gibi bir de 2 reklamlı moda geçtiler, 5 saniye boyunca reklamı izletiyor sonra geç butonuna tıklayınca ikinci reklam çıkıyor onu da en az 5 saniye boyunca izlemek zorunda kalıyoruz. bu bile işkence gibiyken görülüyor ki bu 5’ler 15, ikili reklamlar da üçlü dörtlü olacak gibi duruyor yakın zamanda ve olayı iyice “premium almayan ölsün” boyutuna taşıyacaklar.

allah reklamlarınızın belasını versin. nerede 2010’ların başlarındaki o video reklamsız güzel youtube? nerede bu fifteen million merits?

edit: ios mobil cihaz ve lg tv youtube uygulaması. her cihazın adblock desteklediğini düşünmek başka bir cehalet örneği. öte yandan vpn tabanlı bazı reklam engelleyici mobil uygulamalar ise tam bir şarj canavarı. neden bu kadar reklam var diye tepki göstermek yerine günü kurtaran yollar ararsanız iyice tepenize çıkmaya devam edeceklerdir.
  • reklam sayısını geçtim artık, o içerik üreticisine bağlı. söveceğiniz kişiler onlar. geçemediğim şeyler ise şunlar:

~geçilemeyen 15 saniyelik reklamlar. 5-10 bitti artık 15 başladı.

~2 saatlik reklamlar. elim kirli, duşa girmişim geçme imkanım yok. haspam gelmiş 2 saatlik reklam koyuyor önüme.

~zorunlu çifte reklamlar.

~alakasız pasha fencer reklamları. bari ilgimi çekebilecek reklamlar çıksın karşıma.

bunlar oldu mu içimden bir güzel sövüp devam ediyordum. ancak artık karanlık taraftayım. öncelikle premium almayı düşündüm. sonra sen bu yıldırma politikalarına kanacak adam mısın diyip adblockindirdim. nasıl rahatladım anlatamam.
  • iyice boku çıktı son günlerde. dizi izleyeyim diyorum,üç dakikada bir reklam çıkıyor. bazen arka arkaya iki reklam oluyor.
    yani inanılır gibi değil. bu kadar reklam alan bir şirketin kazancını hayal edemiyorum.
    maalesef ki alternatifi yok. birkaç video oynatıcısı site daha var ama onlar bundan da beter.
    en sinir olduğum reklam da "çiçek sepeti var var, çiçek sepeti var var" hayattan soğuyorum o an. prozac, cipram içesim geliyor yahu.

bence yerli ve milli youtube'umuzu açmanın zamanı geldi.haydi reis giy kareli ceketini, tak güneş gözlüklerini, kes server'ların kurdelesini.* ya allah, bismillah.
  • edit:

gelen mesajlara ve altta girilen süper entrylere toplu cevap: gerçekten bu entrynin konusunun "amanın bu reklamlardan nasıl kurtulacağız ağalar?" şeklinde bir sitem olduğunu mu düşünüyorsunuz?
    interneti kullanmaya dün başlamadım. reklamlardan nasıl kurtulunur sorusunun cevabını ekşide değil google'da arardım zaten. inşallah okumadan entry giriyorsunuzdur. okuduğunuz halde derdimin bu olduğunu düşünmeniz beni sinirlendirir çünkü.

bir şeyi ağız tadıyla örneklem olarak kullanıp kişisel tezler öne sürdürmüyorsunuz lan. illa her şeyi detay detay büyük harflerle açıklayıp denyo altyazısı mı geçelim her entry'ye?
    (bkz: denyo altyazısı) dolu bkz'dır.

sigara parasıymış altı üstü. yapma yav...

youtube, premium işine girdiğinden bu yana free versiyonunda reklam işinin iyiden iyiye cılkını çıkardı. artık tahammül sınırlarını zorluyor. reklam içeriğinin giderek artması, atlanamayan reklamlar, üst üste iki reklam vermeler, sürekli kendi premium formatının reklamını vermeler, kanalların eski videolarına üreticiden habersiz reklam eklemeler falan derken giderek çığırından çıkacak gibi duruyor youtube'un saldırganlığı.

bir ara düşündüm premium satın almayı, 3 ay da kullandım hatta. ama verdiği ayrıcalıklar ile ödediğin para birbirini kurtarmıyor bence. sağladığı avantajlara bakınca hala gereksiz pahalı geliyor bana youtube premium.
    ama youtube bu konuda arsızca ve fütursuzca saldırgan bir politika gütmekten de geri durmuyor. elindeki pazarı kendi çıkarı için kullanırken hiç elini korkak alıştırmıyor ne zamandır.
    normalde şirketler bu kadar sert ve ısrarcı reklam işine girmezler. hedefledikleri kitleye antipatik gözüküp reklamın ters tepmesini istemezler ama youtube'un böyle bir korkusunun asla olmadığı çok belli.

buna ben "şirketlerin hak edilmiş şımarıklığı" ismini verdim az önce.
    youtube'un artık yaka silktiren reklam anlayışının sebebi bence bu.

artık her reklam çıktığında youtube ceo'sunun kafamda şöyle konuştuğunu düşünmeye başladım:
    "n'apıcan? vaz mı geçeceksin benden? youtube'u silsen eline ne geçecek sanki? sen o premium'u satın alana kadar kafanı şişirip ağlatmaya hakkım var artık benim. netflix'e veriyorsan bana hayli hayli vereceksin ulan! umurumda değil artık başka bir şey. hem senin başka çaren mi var? hadi benden bıktın ve gittin sonra ne olacak? izlesene.com mu izleyeceksin sanki? elin mecbur bana, benden başka hiçbir yer benim sana verdiklerimi veremez artık. hem vimeo'da liderlik vasfı yok bir kere. arnavut, votkamla eriği çalıştır ulen!"

son zamanlarda çiftler arasındaki manipülasyon ve psikolojik şiddet kavramları çok konuşulmaya başlandı sosyal medyada. illaki görüyorsunuzdur. love bombing diye bir kavram var çiftler arasındaki manipülasyonlar için kullanılan.
    youtube ile kullanıcı arasında da buna benzer bir durum oluştu artık.
    youtube'un yaptığı tam olarak bu yani: love bombing

yıllardır öyle süfer bir hizmeti bedava verdi ki, bize öyle iyi davrandı ki bir yerden sonra bize sunduğu hizmetlerin yoksunluğuyla yüzleşmek zorunda kalıyoruz. love bombing'in de problemi bu zaten. aşırı ilgi ve sevgi ile seni kendine mecbur bırakmak. şu an youtube'un hak edilmiş şımarıklığı bana bunu anımsatıyor. ağzımıza sıçsa yeridir. artık çok fazla insan bu platformun kölesi durumunda. günün birinde kanırta kanırta hepimiz vereceğiz o premium ücretlerini zaten. kaçarımız yok.

buraya kadar niye yazdım ben? çok mu önemli youtube premium ve reklamlar. yoo. burada daha büyük bir sıkıntı var bence. şirketlerin herkese kayıtsız şartsız hak etmediğimiz bir hizmeti bedava bir şekilde sunup yüzmilyonlarca insanın aklını başından alması ve günün sonunda kendilerine bağımlı yapması.
    bugün youtube, google ya da bunun türevi diğer teknolojik hizmet alanları bütün hizmetlerini geri çekme kararı alsa yerine yeni youtube ya da yeni google falan gelemez artık. youtube ve bu standartta diğer şirketlerin tiranlığı serbest piyasa rekabetini çoktan geçti.

böyle bir geri çekme durumu olmaz da hadi oldu diyelim hemen 2 gün sonra lütfen youtube geri gelsin diye eylem yapılır tüm dünyada. alternatiflerini arayamayız. o eşiği geçeli çok oldu.

devlete, millete, toprağa, vatana olan bağlılığa benzer bir bağlılık var artık bazı şirketlere karşı. bazı şirketlerin rekabet gibi bir sorunu kalmadı neredeyse.
    bu nedenle bir insanın kişisel hayatını düzenleyen etkenler arasında şirket politikalarının yeri devletinkinden daha büyük hale geldi, geliyor, gelecek.

şirketlerin kullanıcılarına sunduğu ekosistem; devletlerin tel örgülerle çizilmiş arkaik sınırlarından çok daha büyük, çok daha konforlu, çok daha cazip.
    facebook "libra" adında bir sanal para birimi çıkartacak mesela.
    bu kadar devasa bir kullanıcı ağına sahip, kocaman bir ekosisteme ve alt yapıya sahip facebook jungle'ının sanal para birimi atağı ile neler olacak merakla bekliyorum.
    yeni bir şirketler döneminin en somut örneklerinden bir tanesi bu.

şirket, hizmet ağı, kullanıcı bağlılığı ve marka ekosistemi gibi durumlar bazı dev şirketler için artık ekonomik teorilerle açıklanamayacak yeni olgulara evriliyor.
    youtube, facebook, google, apple, microsoft... gibi markalar sadece teknoloji şirketi olmakla kalmıyor kendi ekosistemlerini yaratıyorlar. insanlara psikolojik, sosyolojik ve ekonomik yeni alternatif alanlar hazırlıyorlar.

youtube'un kendi reklamını yaparken ortaya döktüğü hak edilmiş şımarıklığının altında bu ve buna benzer çeşitli sebepler ve bunun çeşitli sonuçları var eved.
  • youtube premiumcular da geldiğine göre dert etmemize gerek kalmamış. bu premium saçmalığından önce de reklam vardı ama bokunu çıkarmamışlardı. şimdi üyelik alacaksın sike sikeye getiriyorlar durumu siz de çanak anten görevinizi layıkıyla yerine getiriyorsunuz her zamanki gibi.

- rtük denetimi ne olacak?
    çanakçı ekşici- abi kesilen yerleri kaçak izlersin artık. ne var yaneee.
    - öehh ananın amı!
  • “uçak bileti turna.com’da uçak bileti turna.com uçak bileti turna.com’da turna.com ...”

bu reklamı gördüğüm her videodan sonra gidiyorum turna‘dan bilet alıyorum. iyi ki varsın turna.com
  • özellik bu kasım indirimlerini yapacak olan malum sitelerin reklamları yüzünden indirimden soğudum. yeter lan artık yeter.
  • (bkz: adblock)