şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdi dalga geçme amacıyla böyle bir başlık açıldı sanabilirsiniz ama kesinlikle değil. zira tarihsel gerçekler bunlar ve dalga geçilmeyecek kadar de önemli bir durum. öncelikle şu haritayı inceleyiniz.

  http://dianabel.weebly.com/…621192/3044798_orig.jpg

  roma döneminde yozgat, ankara ve çankırı yöresinin galatia adıyla anıldığını göreceksiniz. peki şu anki galata'ya da isim babası olan bu galatia ismi nereden gelir ve buranın halkı galatlar kimdir? galatlar anadolu'ya kuzeyden uzun bir göç süreciyle gelen ve yerleşen kelt'lerdir. zaten galata ismi de kelt isim kökeninden gelir.

  romalıların keltlerle yaptığı savaşlardan sonra keltleri dağıtmasıyla birlikte, galatları oluşturan kelt kavimleri romalıların baskısıyla güney ve doğu avrupa'ya sürüldüler. brennios (brenn) adlı önderin komutasında doğuya yürüyen galat gücünün, kadınlı erkekli 20.000 kişiden oluştuğu ve kadınların da erkeklerle birlikte savaşa katıldığı antik yazarlarca belirtilir. mö 280'de pannonia'yı (bugünkü macaristan), 279'da yunanistan'daki delphi kentini yağmaladılar. aynı yıl istanbul'un (byzantion) karşısındaki tepeye karargâh kurarak kenti tehdit ettiler. uzun pazarlıklar sonucu byzantion'lular galatların kenti surlarla çevirmemesi şartıyla adapazarı civarına yerleşmesini kabul ederek istanbul boğazından geçmelerine yardım etmeyi kabul etti. bir kışı istanbul'da geçiren galatlardan bir kısmı istanbul'da kalarak asimile oldu. bugün galata olarak bilinen bölgenin isminin galatlar'dan geldiği söylenir.

  gördüğünüz gibi anadolu'ya gelen, istanbuldan ankara ve yozgat'a geçen ve yozgatlı'laşarak kaybolan keltler aslında yozgatlıların atasıdır.

  not: şimdi bu durumda celtic de bir yozgat takımıdır çıkarımını kolaylıkla yapabiliriz:) ayrıca bu durumda kendi takımım olan galatasaray da kelt sarayı anlamına geliyor.
 • benim de galatların göç sürecine şöyle bir bakıp kültürel difüzyon teorileri üretirkene lazlar için düşündüğüm bir sav idi. baba tarafı karadeniz (trabzon). eh kültürünü de pek severim orayı sadece 1 kez görmüş olsam da. müziği de başta gelir. hele ki tulum sesi. oy oy... işte keltler, anavatanları olan anadolu'dan göçtükten sonralarda bu tulumdan şimdiki gaydayı üretmişlerdir. kaynağı kabalarım da olsa bu böyle olmalı. başka yolu yok.
 • bizde vikingiz ama ailem vicdani retçi oldu,sonra bizde romenk olalım dedik ( romen ve flemenk karışımı ) tıpkı kültler gibi evet yanlış duymadınız kültler ( türkler ve kürtlerin karışımı ) gibi.
 • daha galatalıların gallerliler olduğunu bilmeyen bir yozgatlının önermesi.
 • haklısın tabi kardeş..hatta belgeleri ankara'da unutmasalardı yozgat başkent olacaktı..