şükela:  tümü | bugün soru sor
 • merak ettim ve araştırdım. düşünün pazarlamanın bu kadar geliştiği yıllarda neden starbucks yıllardır yozgat pazarına girmiyor?
  hikaye 1980'lerde yozgat'a keşfe giden starbucks ceo'su howard schultz ile başlıyor. kapitalist yayılmayla çoğu ülke pazarına giren starbucks yozgat için ağzının sularını akıtıyordur ama ceo'muz yozgat'da birşeye dikkat eder. yozgat'da espresso kültürü vardır. howard schultz gittiği bir espresso barda insanların birbiriyle çok samimi olduğunu ve çalışanlar insanlara isimleri ile seslendiğini farkeder. kahve hızlı yiyecekten öte insanların keyfini çıkardıkları yavaş yiyecektir.
  sonra içinden geçirir lan ben bu ortamı amerika'ya götüreyim kesin tutar. bu yıllarda asıl starbucks oluşur amerika'da. yozgat kahve kültüründen doğmuş ama amerikan toplum kültürü etrafında kurulmuştur. şirket yöneticileri amerika'daki starbucks hızlı tüketim olduğu için yozgat'da başarısız olacağını düşünüyorlar. eee mcdonald's ve burgerking de hızlı tüketim ama tuttu yozgat'da. starbucks eğer akıllı bir pazarlama taktiği uygularsa belki de yozgat'daki kahve anlayışını değistirebilir ve sağlam para yapabilir argümanı oluşuyor.

  buna karşılık olarak da yöneticiler şunu diyorlar: eğer yozgat pazarında başarılı olursak starbucks'ın uluslararası şirketlerinden sadece biri daha kar elde etmiş olacak. ama eğer başarısız olursa yatıracağımız paranın yanında çok büyük bir şey daha kaybedeceğiz. o da insanların aklındaki starbucks algısı zarar görecek. çünkü dünyanın her yerindeki starbucks müşterileri starbucksta bir kahveden daha çoğunu içiyorlar. kahveyle birlikte inanılmaz bir deneyim yaşıyorlar ve kendilerini eşsiz ve sofistike hissediyorlar. türkçesi hava atmak ve egosunu tatmin etmek için işte. insanlar gazetelerde starbucks'ın yozgat'da sıkıntı yaşadığını okursa bu sefer tüm dünyada starbucks algısı geri dönüşü olmayan bir yara alacak.
 • yozgat'tan sonrasını okumadım.
 • çünkü yozgat'ta çay ocağı ve kahvehane kültürü vardır. bunların karşısında tutunamayacağını bilen starbucks, imajına zarar gelmemesi için yozgat pazarına girmiyor.
 • aptalca ama güldüm.
 • kahvenin zihin açmasından dolayı, diye cevaplanabilecek soru.
 • 81 ilimize 81 starbaks
 • italya'da neden starbucks yok reklamını kaç gündür gözümüze gözümüze sokan ekşi yönetimine yapılmış en iyi isyan. yazarını tebrik ederim. bu çocuk okur gör bak.