şükela:  tümü | bugün
 • suriye'deki en güçlü kürt partisi olan pyd'nin silahlı kanadıdır. açılımı "yekineyen parastina gel"; yani "halkın koruma birliği"dir. şimdiye kadar ceylanpınar'ın suriye'deki komşusu olan serekaniye (ras al ayn) ilçesinde öso'ya karşı büyük direniş göstermiş ve kentin düşmesini engellemişlerdir.

  ekleme: ypg sadece pyd'ye değil, diğer kürt gruplarının da içinde bulunduğu kürt yüksek komitesi'ne bağlı ama pyd'nin bu komite içindeki gücü düşünüldüğü zaman pyd=ypg denklemi çıkıyor ortaya.
 • kürtçe halk bişeyi demek ama bilenler uğramamış. suriydeki kürt partisinin (bkz: pyd) silahlı kanadı, halk ordusu falandır muhtemelen.

  edit:başka örgüt isimlerinden parastina nın da savunma demek olduğunu anladım. gel, gele de halk. birleşik halk savunması mı acaba?
 • tam olarak kime hizmet ettiğini daha anlayamadığım oluşum. bugün el-kaideci grupları sınırdan kovmuşlar. onlar sınıra yaklaşınca türk askeri mevziden çıkmış vs.

  kim kimden yana? bu ortodoğu ne karışık yer amk.
 • doğrudan pyd'nin silahlı kanadı değildir. kürt yüksel konseyi'ne bağlı olmakla birlikte pyd'nin yapı üzerindeki söz hakkı geniştir. geçtiğimiz hafta serekaniye'yi el kaide, el nusra ve öso militanlarından temizleyerek ofislerini basmış ve güney kürdistan'ın özerkliğini ilan etmişlerdir.

  burada asıl komik olayı türkiye'de ulusalcılar yaşıyor. serekaniye bölgesinde kimi destekleyeceklerini, neye sevineceklerini şaşırdılar. öso'nun bölgeden atılmasına mı sevinsinler, yoksa kürt unsurların bölgede hakimiyet kurmasına mı sevinsinler noktasında ciddi bir ikilem yaşıyorlar.

  bu arada eklemek gerekir ki geçtiğimiz günlerde ypg'nin türkiye sınırına diktiği bayrak pkk bayrağı değildir ve bu asılsız bir dezenformasyondur. pkk bayrağı 2005 yılından beri net bir biçimde belirgin olup asılan bayrak ypg'nin kendine ait bayrağıdır ve pkk bayrağı ile karıştırılabilecek bir bayrak da değildir zemini ve puntosu dolayısıyla.
 • (bkz: hpg)
 • öso'nun suriye ordusunu kuzeyde silmesi göz önüne alınca, el nusra gibi el kaide destekli öso'nun aşırı dinci unsurlarına karşı mücadele edebilen yegane oluşumdur. türkiye,* arabistan ve katar'ın açıkça desteklediği dinci unsurlara karşı en büyük avantajları; savaştıkları gruplar (türkiye'deki şeriatçı gruplar dahil) ortadoğudaki dincilerin ordan burdan toplama mücahitleri iken, bunların tamamına yakını bölgeyi iyi tanıyan yerel halktan oluşmaktadır. ayrıca el nusra kadınlarına üremek dışında bir rol biçmezken, ypg'nin (özellikle savunma birliklerinin)* önemli bir kısmını örnekteki gibi kadınlar oluşturmaktadır. bu durumları (el nusra'nın arkasına aldığı tüm uluslararası dinci ittifaka rağmen) ypg'ye hem stratejik, hem de sayısal açıdan bir avantaj sağlamaktadır.
 • vatan, toprak savunması yapmaktadırlar. el kaide ve onları destekleyen islamcı yavşakları hoplatmaktadırlar.
 • qamişlo ve kobanê saldırılarında yaşamını yitirenlerin anısına savaşın rengini değiştiren bir eylemselliğe giren halkları savunma birliği.
 • çocuk asker kullanan bir başka orospu çocuğu örgüt. ama bizim termobarik bombalarla pembeleşmiş tatlı su kürtçülerine göre onlar halk savaşçısıydı değil mi?

  hümanist solcular da apo posterlerini görebiliyorlar mı acaba orada?

  bu arada video açıklamasında yazanlar tam fırat haber ajansı kafası:

  - 4,000 cihatçıya karşı sadece 246 gerilla kaybetmişler :)

  - rusya'nın yardım ettiği suriye ordusu bile cihatçılara bu kadar diş geçirememiş :)

  - her 1 gerillaya karşılık 16 cihatçı öldürülmüş.

  bunlar uyuşturucu kaçakçılığı tıkanınca kendileri kullanmaya başlamış galiba, ışid fanatikleri sikecek bunları haberleri yok.

  edit: daha beter bir kafa buldum. bu kesinlikle en az eroin kafası.

  (bkz: ahaha)