şükela:  tümü | bugün
 • son günlerde gerçekleşen bazı olayı inceleyince ortaya çıkan şüphe. tahminim abd- rusya anlaştıysa ya da anlaşmadıysa da abd'nin kuzey suriye'deki kürtlerle ilgili çok farklı planı var.

  bu hafta gündeme gelen iki habere dikkat edilmesi gerekiyor.

  -birinci olay-(bkz: 8 şubat 2018 abd'nin 100 suriye askerini öldürmesi)

  olayın gerçekleştiği yer petrol-doğalgaz zengini bir bölge o yüzden böyle bir olay meydana geldi deniyor ama çok uzun zamandır hiçbir etkinlik olmayan bir bölgede birden bire abd-rusya karşı karşıya geldi. suriye'de nispeten pasif olan abd nedense bu bölgede çok ciddi şekilde suriye-rusya'ya saldırdı ve o günden beri bölgede tansiyon yüksek. çok anlatmama gerek yok zaten başlıkta yeterince açıklama var.

  peki olayın sebebi ne? daha sonra ortaya çıktı ki emir dışına çıkan iranlı milisler. burayı aklımızda tutalım.

  olayın gerçekleştiği yer suriye'nin ortasında kalan son işid kontrolündeki bölgeye 15-20 km. uzaklıkta. abd, bildiğiniz gibi suriye'deki faaliyetlerine meşruiyet için hep işid'i bahane ediyor. link

  işid aslında o bölgeyi kontrol etmiyor, suriye/ rusya o bölgeyi işid'e bırakmış daha doğrusu o bölgede varlığını hiç önemsememiş çünkü o bölge çöl. suriye savaşı boyunca çölde ne doğru düzgün isyan ne oldu ne de herhangi bir aktivite. kabaca suriye çölü

  bölgenin kuzeydoğusunda işid var ama onlar ellerindeki her yeri kaybedince orada kaldılar. güneydeki muhalif bölge ise çok uzun süre sakindi, işid çölde ilerleyince muhtemelen işidle komşu olmak istemeyen ürdün tarafından oraya konuşlandırılan suriyeliler çünkü işid oraya ilerlemeye başlayınca ortaya çıktılar ve ürdür sınırını korudular. işid ortadan kaybolunca da onlar da hareketsiz olarak bölgede kaldılar. şu video'dan net olarak izleyebilirsiniz. link

  -ikinci olay- (bkz: 10 şubat 2018 suriye'de israil uçağı düşürülmesi)
  olayın gerçekleştiği yer israil uçağı resimde gördüğünüz mavi (israil işgali altındaki golan tepeleri) bölgede oldu. harita biraz karışık ama sağ taraftaki işaret bölge çöl, sol taraftaki bölge ise işgal altındaki golan bölgesi. golan muhaliflerin elindeki daraa'ya komşu( çok ufak bir işid bölgesi de var) çölle muhaliflerin arasında ise çok dar bir rejim koridoru var.

  peki uçağın düşürülmesine sebep olan olay. iranlı milislerin drone'u. bu iranlı milislerin iki olayı da çok şüpheli, tabii gerçekten onlar yaptılarsa! israil'in suriye savaşına müdahil olması konuşuluyor. israil, daraa'yı işgal ederse çok küçük bir rejim koridoru ile çöle komşu olacak.

  rejim bu bögeyi umursuyor mu? konrolü dışındaki bölgeler arasında rejimin en az aktivitesi olan bölge daraa.

  şimdi ypg/pkk-abd kuzeyden akdenize ulaşması için;

  fırat kalkanı bölgesini alması,afrini koruması,idlibi alması ve esad'ın en kuvvetli olduğu bölge olan ve tabii rus üssüne ev sahipliği yapan lazkiye'yi alması lazım. link

  çok zor bir hedef çünkü hem türkiye istemeyecek ama türkiye sınırı boyunca yerleşeceksin, suriye'den de esad'ın en değer verdiği ve %100 esad destekçisi olan ve ondan önemlisi ruslar'ın üssü olan bölgeyi alacaksın.

  ama ypg-pkk /abd güneyden akdenize ulaşmak isterlerse;

  rejim elindeki çok dar bir koridordan sonra çölü işgal etmeli ordan daraa'daki rejimin önemsemediği muhalifleri de etkisiz hale getirince israil ile komşu bir ypg/pkk devleti ortaya çıkıyor.

  hatam varsa msj atın düzelteyim ama korkarım biz kuzey suriye'ye odaklanmışken asıl tehlike güneyde!

  not: akdeniz'e olmalıydı. moderasyon düzeltsin bir zahmet.