şükela:  tümü | bugün
 • zamanında douarnenez körfezi civarında bulunduğuna inanılan batık şehir.
  marion zimmer bradley'nin avalonun sisleri adlı eserinin başında, kral arthurun annesi igraine, (henüz cornwall'un hanımı olduğu dönemde) bu batık şehrin sütunlarına vuran dalgaları hüzünle seyrederken tasvir edilir. hatta "kayıp ülkenin kralı" adında, ys hazinelerinin aranış öyküsünü anlatan bir çocuk romanı da vardır ama yazarının adını unuttum.
  ayrıca (bkz: ys efsanesi)
 • brötonlar tarafından "ker is" olarak anılan şehir.
 • il balletto di bronzonun 1972 çıkışlı albümü
 • il balletto di bronzo'nun muhteşem 72 albümü. parça sıralaması

  1. introduzione
  2. primo incontro
  3. secondo incontro
  4. terzo incontro
  5. epilogo

  şeklinde olan albüm psychedelic ile progressive'in uç noktalarında dolaşır. parçaların hepsi mükemmeldir ama bir epilogo vardır ki dinleyenin uzun süre kendine gelmesi mümkün değildir.
 • sözbirliği etmişcesine tüm müzik basınının zevkten ve takdirden salya akıttığı joanna newsom albümü.
  ben de önce cesareti sonra da only skin gibi bir güzelliği bize dinlettiği için şapkamı çıkarıp selamlıyorum joanna hamfendiyi.
 • sadece beş şarkıdan oluşan 14 kasım çıkışlı yepyeni joanna newsom albümü. sadece beş şarkı dediğime bakmayın, beş şarkının beşi de birbirinden güzel, birbirinden dinlenesi. joanna newsom bir önceki albümü the milk-eyed mender'da olduğu gibi yine dinleyenleri apayrı bir dünyaya beraberinde götürmeyi başarıyor; ama bir önceki albümünden çok farklı bir sesle bu sefer. orkestral melodiler, uzun ve masalsı tınılar.

  şarkı listesi de şu şekilde:
  1. emily
  2. monkey & bear
  3. sawdust & diamonds
  4. only skin
  5. cosmia
 • falcom tarafından 1987'da ilk bölümü çıkarılmış rpg serisi. genelde japonyada satılıp diğer ülkelerde pek tutmamış olan msx, fm towns, turbo grafx vb cihazlarda çıktığı içinde varlığından emulator cağına kadar (ms. 1997 ve sonrası) pek kimselerin haberi olmamıştır. oyunda adol christin adında bir kırmızı kafalı şahsı yönetip canavar dövmekteyiz şekline klişe bir konuya sahip olmasına rağmen ys, japon rpg'lerinin diablosudur / super mariosudur. son çıkan ys oyunları izometrik action rpg iken, falcom ilk 2 oyunu top-down diye tabir ettiğimiz "yukardan görmeli(!)" bir kamera ile 3. ys oyununuda super mario benzeri yandan bir açıyla çıkartıp oyunları sırayla oynayıp bitirmeye çalışan nobodyi hayretler içinde bırakmıştır. şu ana kadar çıkmış oyunlar sırayla :

  ys i: ancient ys vanished (1987)
  ys ii: ancient ys vanished - the final chapter (1988)
  ys iii: wanderers from ys (1989)
  ys iv: mask of the sun (1993)
  ys v: kefin, the lost city of sand (1995)
  ys v: the dawn of ys (1993) (evet 2 tane 5. ys var ve değişik sistemlerde değişik oyun çıkarmışlar)
  ys: the ark of napishtim (2005)
  ys: origin (2006) (ilk oyundan önce olan olayları anlatır)

  şeklindedir. ys iii'ün super mario'ya benzerliği yapımcıyı rahatsız etmiş olmalı ki, ys: the oath in felghana adı altında izometrik 3d bir engine ile oyunu 2005 yılında tekrar piyasaya sürmüşlerdir. ayrıca ys i&ii'yi pc için "ys complete" olarak bir kaç yıl önce piyasaya tekrar yeni engine ile sürdüler. ayrıca 2009 sonuna doğru psp için "ys seven" adı altında yeni bir oyunun çıkacağı duyuruldu.
 • iyi, hatta çok iyi her albümün en büyük düşmanı zamandır. tarih ilk dinlenildiği günlerde baştacı edilen, bundan iyisi gelmez denilen ama birkaç yıl sonra unutulan nice albümle doludur. ne mutlu ona ki "ys" öyle bir albüm olmadığını kanıtladı. hatta geçen zamanla daha da büyüdü ve güzelleşti. eşsiz, görkemli ve öyle duygusal bir sanat eseri ki bu, bugünden baktığımda son beş yılın en güzel albümünün bu olduğu düşüncesindeyim (bkz: #10624686). bu albüm hiç çıkmamış olsaydı bir şeyler hep eksik kalacaktı. şu cümleyi çok az albüm için söyleyebilirsiniz.
 • cia'nın paravan şirketi olarak 73 ülkede faaliyet gösterdiği iddia edilen regus şirketinin, "riski en yüksek ve eyleme hazır ülke" anlamında kullandığı kod.

  bugün itibariyle, örneğin suudi arabistan bu harflerle kodlanan ülkelerden biriymiş.

  bazı ülkelerin adı geçerken başında bu ve benzer kodlar kullanılıyor, bazılarında kod yok.
  ülkenin adının başında kod olması, o ülkede bir planın yürütülüyor olduğu anlamına geliyor gibi.
  bu kodun hangi renkle yazıldığı da projenin gidişatını gösteriyor gibi.

  kırmızı : riski çok yüksek
  turuncu : riski yüksek, planlı uygulama yapılıyor
  sarı : riski var
  yeşil : riski yok
  mavi : risksiz, serbest planlı uygulama yapılıyor
  mor : değişimi eksik, planlı uygulama yapılıyor

  suudi arabistan'ın adının başında kullanılan ve muhtemelen yürütülen planı gösteren "ys" kodunun rengi yeşil. "suudi arabistan" sözcüğü de sarı renkle yazılmış.