*

şükela:  tümü | bugün
 • beyoğlunda geçersiz oyların yeniden sayım kararı veriliyor.

  chp il seçim kuruluna itiraz ediyor.
  il seçim kurulu reddediyor. ama !!! gerekçeyi açıklamıyor.
  bu arada hemen sandığı açıp saymaya başlıyorlar. anca ondan sonra gerekçe kararı açıklanıyor.
  gerekçeli karardan sonra chp itiraz etme hakkına sahip.
  bil bakalım ne oluyor?
  ysk, "ama bak şimdi sayım başlamış durduramam. sayım devam edecek" diyor...
  kurnazlığı gördünüz mü?

  böylece itiraz hakkı fiilen gasp edilmiş oluyor. ne güzel
 • 6 mayis'ta ysk'nin ibb secimi iptal kararinin ardindan 8 gun gecmesine ragmen hala gerekceli karar aciklanmadi.
  akp meydanlarda chp'yi ya da chp adina hareket ettigini soyledigi bir takim gucleri, oy hirsizligiyla suclayip, "cunku caldilar!" mottosuyla kampanya yuruturken, ysk'dan tek bir cumle duyulmuyor, yayinlamasi gereken gerekceli karari yayinlamiyor. merak ettigim konu su, hakikat sonrasi (post-truth) cagda yasiyoruz tamam da, bu yaptiklarinizin hepsi hali hazirda bulunan yasalara gore ileride basiniza is acabilecek hareketler, ya iktidar degisirse ve yasalari uygulayan birileri cikarsa diye hic mi dusunmuyorsunuz?
 • 10 gun gecti hala gelen giden yok. akplilerin caldilar, su bu, falan filan diye ortada propaganda yaptigi 10 gun gecti hala gerekceli karar yok.
 • çünkü gerekçe; hiçbir şey olmasa bile, kesin bir şeylerin olmasından dolayıdır.
 • kilif uydurma isinin uzun surmesinden dolayidir.

  zira adamlar cikip, canimiz oyle istedi diyemeyeceklerine gore, recep ozel bey ile istisareli bir gerekceli karar munazarasi yapiyorlardir.
 • bu saatten sonra açıklamasa bile bir şeyi değiştirmeyecek olandır. reis böyle emretti yazsalar kim ne diyecek?
 • yüksek mahkemelerin gerekçeli karar yazımlarının uzun zaman aldığını bilmeyen kişilerin yaptığı yorum.
 • kağıda "organize birseyler oldu" yazmak yeterli gelir dediğim açıklama. zaten gerekçe buydu.
 • bir an evvel açıklanması gerekiyor. tekrar sandığa gitme gerekçesi nedir?
  letter soul isimli yazarın yaklaşımı doğru değil.

  geçen yıl aihm kararı sonrası demirtaş'ın tahliyesini reddeden mahkeme, henüz gerekçeli kararın yazılmamış olmasını gerekçe göstermişti.

  indigo dergisinde ibrahim kaboğlu yazılmamış kararın, anayasal açıdan doğmuş bir karar olarak nitelendirilemeyeceğini, ortada geçerli ve bağlayıcı bir yargı kararından çok, seçim sürecine ilişkin yargıcın ‘ihsas-ı rey’ini yansıtan bir tür “fiili yürütmenin durdurulması” söz konusu olduğunu söylüyor.

  karar gazetesi'nde taha akyol da, ysk'nın pasinler kararına değinerek, ysk'nın istanbul'da sonucu etkileyecek ne tür somut delliler bulduğunu açıklaması gerektiğini yazmış.

  habertürk'te muharrem sarıkaya'nın yazısına göre ysk kararının dün açıklanması bekleniyordu. sarıkaya, akp ysk temsilcisi recep özel'den aldığı bilgileri de paylaşmış. özel'in verdiği bilgiye göre, ysk’nın getirdiği yeni kamu görevlisi tanımı ile usulsüz atanan sandık görevlisi sayısı 714 kişiye yükseliyor.
  sarıkaya'ya göre ysk, bu kararı ile kanun dışında yeni bir norm üreterek, anayasa’nın 79’uncu maddesi ile verilmeyen bir görevi, yasama organı gibi davranarak kanun’da kısıtlama yoluna gidiyor.
  çünkü mülki idare tarafından verilen listede yer alan sandık başkanları görevlerine gelmezse ilçe seçim kurulunun, üyeler arasındaki en yaşlı ismi sandık kurulu başkanı yapma yetkisi bulunuyor. ysk bu karar ile yasanın kendine tanıdığı fırsatıortadan kaldırmış oluyor. bu da yeni bir tartışma yaratacak.

  ayrıca usulsüz sandık görevlisi sayısı 200'den 700'e yükselince ilçe seçimleri ve meclis seçimlerine ilişkin kavga tekrar alevlenecek.

  ibrahim kaboğlu, karar ile şu soruların cevaplarının beklendiğini yazmış;

  hangi sandık kurulları ve nasıl yasa dışı oluşturuldu?
  yasa dışı oluşturulan sandıkta kullanılan oylar, sonucu nasıl etkiledi?
  sandık kurulunu oluşturma biçimi ve sonuca etkili oy birlikte değerlendirileceğine göre, “ortak payda”ya ilişkin somut sayılar nelerdir?
  aynı zarftan çıkan dört pusuladan sadece birinin etkilendiği kabul edildiğine göre, diğer üç pusula için saptanan farklar ne kadar?
  mazbata iptali, neden ve hangi yasal dayanağa göre yapıldı?
  23 haziran tarihi neye göre belirlendi?
  kimler hakkında suç duyurusunda bulunuldu?
  karar, neden yedek üyeler ile birlikte alındı?
 • bugun 11. gun hala yayinlanacagina dair bir emare dahi yok. akp oy kullanmayan secmenlerin listesine dahi ulasmis, her turlu hukuksuzlugu delil olarak sunmus, bunlar uzerinden karar alinmis ve karari yayinlama geregi bile duymuyorlar.
1 entry daha