şükela:  tümü | bugün
  • aleni hile hurdaya yönelik tutumdur. yahu biz sandıklara müşahit göndereceğiz nerede hangi sandık kurulmuş bilmiyoruz.
    cem toker boş durmayıp sesini yükseltenlerden. erdoğan bir milli güvenlik riskidir
    https://www.youtube.com/…fmqroia-o&feature=youtu.be
  • (bkz: up up)
  • enteresan bir durum, videoyu seyrettim. sonrasında biraz araştırma yaptım. gerçekten de bütün rakamlar birler basamağına kadar verilirken -ör. seçmen sayısı 59.391.328- sandık sayısı haber sitelerinde "yaklaşık 180.000" olarak geçiyor hep.

burada yaklaşık rakamı başlıklarda kullanılırken bu info grafikte olduğu gibi detayda 180.986 olarak küsuratlı veriliyor ancak yine "tahmini" kelimesi kullanılıyor. bu konuda eskiyi ve detayları bilen birinin bilgi vermesinde fayda var bu hep böyle olmuş olabilir.

gelin görün ki yeni eklenen seçmen sayısı 1.650.171. bu kadar yeni seçmene rağmen sandık sayısında ciddi düşme var zira bu linkte olan kasım sonuçlarına bakarsanız açılan sandık sayısı 183.518. bu durumda sandık sayısı neden bu kadar azalıyor bu seçimde ilginç bir soru. (edit: aynı yıl tekrarlanan haziran seçimi sandık sayısı 174.220. hadi bakalım buyrun buradan yakın. kasım' da 9000 sandık eklenmiş!) o dönemde seçim öncesi yapılmış haberleri tarayacağım sandık sayısı "tahmini" ne verilmiş seçim öncesinde diye. editlerim.

sanırım seçim günü seçmen adedine göre sandık kurulları sandık falan birleştirip bir şeyler yapıyor olabilir. bu normal de olabilir. bu yüzden tahmini sayı veriliyordur diyeceğim ama herkes hangi sandıkta oy kullanacağını an itibari ile biliyor. dolayısı ile sandık sayısı neden tahmini verilir hala büyük bir soru işareti. sandıklarda daha önce görev yapmış kişiler aydınlatacaktır diye düşünüyorum. bu arada bu sayılara yurt dışı dahil dolayısı ile oralardaki süreçler nedeniyle böyle belirsiz durumlarda oluyor olabilir.

enteresan durum velhasıl, benim de ilk defa dikkatimi çekti bakalım ne çıkacak arkasında. muhalefet biraz peşinden koşarsa bir açıklama gelecektir diye tahmin ediyorum.

edit 2: araştırdıkça abuk sabuk rakamlar çıkmaya başladı. seçmen sayıları:

07.06.2015.........54.813.376
    01.11.2015.........56.965.100 ilk editte olan 9000 sandık artışı bununla açıklanıyor sanırım ancak 5 ayda bu kadar yeni seçmen eklenirken aradan geçen 3 yıl sonunda seçmen sayısı
    24.06.2018.........59.391.328. bu tabi biraz enteresan bir durum oluyor. 3 yılda olan artış vs. 5 ayda olan artış. enteresan...
    16.04.2017.........58.266.349

edit 3: daha önceki seçimlerde de sandık sayıları haber sitelerinde yaklaşık olarak verilmiş. referandum için bir haber buldum cümle şöyle kurulmuş: "bugün itibarıyla yurt içi kütüğüne kayıtlı seçmen sayısının 55 milyon 336 bin 960 olduğunu belirten güven, yurt içinde kurulacak sandık sayısının ise yaklaşık 164 bin olduğunu bildirdi." bunu da urfastar diye saçma sapan bir sitede ancak bulabildim. mesela habertürk' ün seçim öncesi takvim bilgilendirme haberinde sandık sayısı yok. sandık sayılı haber bulmak acayip zor, çok enteresan bir durum bu bence ya da sandık sayısı zaten hiç bir zaman önemli olmadı boş boş konuşuyor da olabiliriz.

netice şöyle bir şey var yalnız. kimse kafasına göre sandık mandık uyduramaz. her partinin her sandıkta temsilcisi var. sen ysk resmi olmayan sonuçları açıkladığında buna bakarsın. "oha bu 1000 sandık nereden çıktı?" dersin olur biter. normalde bu şekilde bir katakulli çok mümkün değil. tabi böyle bir şey olsa bunu kimse haber yapmasa kimsenin haberi de olmaz ancak bu sefer muharrem ince faktörü var bu tip işlere pabuç bırakmaz. sonuç olarak seçimin en büyük güvencesi siyasi partilerdir. herkes kendi hazırlığını yapmak durumunda. kimse de tutup halktan yardım istemesin. senin asli görevin bu; bunu kusursuz icra edecek kaynakları ve yöntemleri bulmak zorundasın.

edit 4: 1 kasım seçimi öncesi hürriyet haberini buldum. tahmin değil net rakam verilmiş: "seçimde, 54 milyon 49 bin 940 seçmen, cezaevlerinde kurulacak 358 sandıkla toplam 175 bin 6 sandıkta oy kullanacak." gelin görün ki burada yer alan sonuçlara göre açılan sandık sayısı 183.518. hürriyet' in seçim öncesi haberine göre sayılan fazladan 8500 sandık var. bunlar yurt dışı olabilir hürriyet haberi net değil toplam sandık mı sadece türkiye' mi belli değil. yurt dışı temsilciliklerde bu kadar sandık kuruluyor mu ona da emin değilim.

edit 5: '@kullanım klavuzu' uyardı ysk resmi rakamları haziran ve kasım seçimlerinde bu kadar farklı değil, haber portallarindeki rakamlar hatalı diye. haber siteleri ysk resmi duyurusuna göre haber yapıyor neden bu fark var, dönemin meşhur bahnesi ile"sehven" mi bu rakamlar verilmiş bültende ben bilemem. linkler şu şekilde: haziran, kasım
  • up
  • ysk sayesinde %40 lardaki oy oranı %51 olarak ilan edilecek diye bas bas bağırıyorum aylardır. sürekli özelden olur mu öyle ya diğer partilerin eli armut mu topluyo diye mesajlar geliyor.

uzun adam da bugün sızan videosunda “seçim sandık başında kazanılır” diye itiraf etti zaten.
  • başlık yukarı ltfn..
  • alışıldık bir durum bu. ama yine görüyoruz ki, eşit ve hakkaniyetli, dürüst bir seçimin savunucusu yine muhalif cephe olmuştur. bu önergenin ak cephe tarafından atılacağını görmek, çölde niğde gazozu çeşmesi bulmakla eşdeğer. demokratik bir seçimin savunucuları yine cem toker gibi birkaç kafası çalışan muhalif yani. hile hurda yapılmış kimin umrunda olsun ki.

he bir de sözlükte, sosyal medyada dönen anket sonuçları farazi sallamalardır ey romalılar. her şey sandıktan çıkacak nihai sonuçlardır. o yüzden sandıklara sahip çıkmak ehemmiyet teşkil eden bir vaziyet olmuştur ve muhafaza ve müdafaa etmek her dürüst vatandaşın da vazifesidir.
  • baktı ampul patlıyor ölü seçmenleri olan yeni sandıklar hazırda bekliyor galiba :)

söylesenize ne kadar sandık oldugunu?