şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1960 doğumlu çinli yazar. diş hekimliğinin yanı sıra james joyce ödülü, çin seçkin kitabı ödülü, barnes & noble discovery great new writers award, prix courrier ınternational gibi başarılara imza atarak kendisini, edebiyatıyla kabul ettirmiştir.
  eserlerinde çin kültür devriminin izlerini görmek mümkün.
  romanları isveççe ispanyolca italyanca almanca ingilizce, fransızca, flemenkçe, farsça, lehçe, japonca , macarca, sırpça, ibranice, korece'ye çevrilmiş olmasına rağmen, dilimize çevirisi yapılmadığı için bizim tanıyamadığımız bir başka yazar. mo yan ı da nobel edebiyat ödülü alana kadar keşfedememiştik. bu da öyle olmaz umarım.
  bahar kılıç ve sevgili erdem kurtuldu'ya çeviriler için teşekkürler.
 • 2016 senesi içerisinde 'yaşamak' isimli başyapıtı, jaguar yayınları tarafından bahar kılıç çevirisiyle ve muhteşem bir tasarım ile basılmıştı. mo yan ile alevlenen çin edebiyatı girdabına güzel bir katkıları olmuştu. şimdi de alabanda yayınları aslı anar çevirisiyle 'yedinci gün' isimli kitabını basmış. merakla okuyacağız.

  bildiğim üzere 2017 senesi içerisinde yine jaguar yayınları tarafından bir kitabı daha basılacak. nitelik şuan da mükemmel, inşallah bozulmaz, niceliğin de artması dileklerimizle.
 • etkileyici ve sürükleyici bir yaşam öyküsü okumak isteyenlerin mutlaka eline alması gereken bir kitap yaşamak. merak edenler için;
  https://www.instagram.com/…hl=tr&taken-by=bookogina
 • orhan pamuk için "zeki ama büyük bir yazar değil" demiş kendisi.

  https://odatv.com/…-bir-yazar-degil-0801181200.html
 • bir edebiyatçı nasıl oluyor da başka bir edebiyatçı için bu kadar üzücü laflar sarfedebiliyor? “tanıdığım hiç bir türk pamuk sevmiyor” bu ne demek? bu eleştiride nasıl bir kerteriz? okuyunca çok üzüldüm. komik duruma düşmüş. egosantrik bir açıklama olmuş. ciddiye alamayacağım yazar.
 • orhan pamuk'la ilgili sözlerinin çeviri hatasını olduğunu ümit ediyorum. yani tamam pamuk'u sevmeyebilirsiniz de çinli bir adamın gelip "pamuk'un yazma kabiliyeti yok" demesi büyük bir skandaldır. adama sen kimsin diye sorarlar.

  (bkz: eyy yu hua sen kimsin ya)

  zaten işin içinde odatv ve kırmızı kedi yayınları varsa pamuk gibileri rencide etmek için en küçük fırsatı bile kaçırmazlar. merak ediyorum; pamuk'un kitapları yapı kredi yayınları yerine kırmızı kedi'den çıksaydı yine aynı haber yapılacak mıydı?

  edit: imla
 • hasmetlu ve de devletlu saygideger orhan'imiz pamuk'umuzu, ucundan kosesinden, tovbe hasa, elestirmek gibi bir ise kalkistigi icin yemedigi laf kalmadi adamcagizin. neden? cunku orhan pamuk.

  'affedersin kurt' desen ortaligi zilgita verecek tipler, 'affedersin cinli' diye sakalar komiklikler yapar oldu. adamin edebi degerini, sevgisini, saygisini onun orhan pamuk hakkindaki dusuncelerine endeksleyen cinsler mevcut. ah cihangir, liberallerimiz ve minik, tatli riyalari.
 • yaşamak kitabının efsane yazarı. ilk defa çinli bir yazarın romanını okudum ve çok etkilendim. bunda çevirmenin de etkisinin olduğunu yadsıyamam.
  yaşamanın herşeye ragmen güzel olduğunu, en sevdiklerini kaybetsen bile bir nefesin kaldıysa onu verene kadar savaşman gerektiğini öyle güzel anlatmış ki yazar.
  ben gerçekten çok etkilendim bu kitaptan artık sonlarına doğru hayır bu olmamalı diye aklımdan geçiriyordum çünkü bu kadar acı agır bir yük insana.
  yaşamı sorguluyorsanız, herşey beni buluyor diyorsanız bu kitabı okuyun.
 • yaşamak isimli romanıyla tanıdığımız yazarın kanını satan adam isimli romanı - orijinal ismi nedir bilemedim - mo yan'ı da dilimize kazandıran erdem kurtuldu tarafından çevrilmiş, jaguar kitap tarafından basılmış.