şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: yuka)
 • kozyatagi civarlarinda penneleri ve salatalari ho$ mekan.kucuk ve sevimli bir cafe.
 • güney amerika' da yuca , uzakdoğu' da ise manioc olarak bilinen bu bitkinin kökü güney amerika' da kızartılır ve özellikle tavuk yemeklerinin yanında afiyetle yenilir. püresi yapılarak, peynir ile karıştırılıp köfte haline getirilip fırınlandığında yemesi ömre bedel olan bu bitkinin kökünden yapılan çörek ve börekler de pek lezzetlidirler.

  not:
  euphorbiaceae familyasında yer alan ve cassava olarak bilinen, güney amerikada yuca veya yucca olarak adlandırılan bitkinin kökleri yenilmekteyken, agavaceae familyasında yer alan yucca gloriosa isimli bitkinin kökleri yenilmez.
 • dünyanın en güzel saksı bitkisidir.

  kimi evcil hayvan seviyor. ben bunları.
 • kış mevsiminden beri evimde yaşamaya başlayan, baktıkça içimi açan, adını pearl koyduğum, güzel mi güzel bitki türü. yeni bir bitki aldığım zaman, önce epey araştırıyorum. kendi çapımda bildiklerimi sözlüğe aktarmak isterim. yuka, yucca, yukka ya da hançer çiçeği, (hangisini söylemeyi seviyorsan) tam bir köşe bitkisidir. evlerimizin köşelerinde, harika bir dekor oluşturur. ama bu güzel dostumuz, ışığı çok sever. ışık almazsa, alt yaprakları sararır ve dökülmeye başlar. ilk aldığınız zaman, özellikle biraz büyük bir saksıya geçirin. o zaman daha rahat büyüyorlar. mevsim değişimlerinde de, toprağını değiştirmemiz önemli. her bitkide olduğu gibi bu bitkimizi de çok soğuk su ile sulamamalıyız. evimizde yetiştirdiğimiz bitkiler, diğerleri gibi değiller. çok soğuk su, onları şoka uğratabiliyor. bu yüzden özellikle kış aylarında ılık su ile sulamalıyız. kışın haftada bir, yazın ise haftada iki kez sulamak yeterli geliyor. ve sularken, suyun her bölgeye ulaşması gerekiyor. güneşi seven ama aşırı güneşi sevmeyen yucca bitkisinin, aşırı soğuk havaları da sevdiği söylenemez. denge de olmalı. yani ortalama ışık alan bir oda, bu arkadaşımızın ihtiyaçlarını karşılıyor. ışık almayan yerlerini ise arada çevirip, ışık aldırmayı unutmayalım. yoksa canlılıklarını kaybediyorlar. güneş ışığına çok ihtiyaç duyarlar. güneşlenmeyi seviyorlar. ayrıca herhangi başka bir cisimle temas yada aşırı hava akımı ve rüzgar, bu bitkiye iyi gelmiyor. bu da onu yıpratır. bence her insanın kolaylıkla bakabileceği, evinize ve ruhunuza güzel bir hava katan bitkidir. minimalist bir görüntüsü vardır. ayrıca açtığında ve uzadığında, insanı mutlu eder. ve bitkinizi, istediğiniz zaman çoğaltabilirsiniz. bir parçasını keserek, bir süre su da bekletip köklenmesini sağladığınızda ekime hazır olduğunu okumuştum. kendisini çok seviyoruz, severek ağırlıyoruz. botanikçi ruhlara, ısrarla tavsiye edilir.
 • (bkz: yucca london)